PDA

View Full Version : سوال: الگوریتم دقیق اذان

nunegandom
یک شنبه 17 مرداد 1395, 17:56 عصر
با سلام
کسی درباره الگوریتمی که بشه از زمان دقیق اذان رو در هر نقطه جهان پیدا کرد سراغ داره؟ یا مقالاتی
مثلا اگه بشه از طریق نقطه جغرافیایی پیدا کرد خیلی خوبه
اطلاعاتی داشتین ممنون میشم به اشتراک بگذارید با تشکر

حسین.کاظمی
یک شنبه 17 مرداد 1395, 19:45 عصر
سلام
الگوریتم خیلی خیلی پیچیده ایی دارد من یه مدت دنبالش میکردم آخرش گیچ شدم رهاش کردم ولی اینو فهمیدم که بستگی به مساحت(طول و عرض ) اون شهر و اینکه از تاریخ قمری چقدر گذشته و چقدر دیگر باقی مانده (اینا فرمول خاص خودش را دارد) و جواب این فرمول را بر زمان (ساعت،دقیقه،ثانیه و تاریخ شمسی ) تقسیم میکنیم و برای محاسبه دقیقش از فرمول های خیلی خیلی پیچیده ای ریاضی استفاده شده که بعد از 2سال تحقیق و با کمک چند تن از دوستان گروهم تونسیم یه برنامه در زمینه اوقات شرعی بنویسیم که میتونم ب جرات بگم با اختلاف حداکثر 2دقیقه کار میکند

اینم عکس نمونه کار

141904

nunegandom
پنج شنبه 21 مرداد 1395, 01:50 صبح
سلام مجدد
ممنونم ک جواب دادید
میخواستم بدونم این دودقیقه اختلاف رو میشه با ثابت نگرفتن یکسری عدد های نزدیک به صفر و زاویه بندی دقیق و مسایلی از این قبیل درستش کرد؟
در سایت aviny هم که دیدم ۳ دقیقه اختلاف داشت
من اومدم مسیر خورشید و اوریب بودن زمین و ۱۵ تا چیز دیگه رو هم معادلاتشون رو در اوردم البته هنوز پیاده سازی نکردم
نمیدونم اخرش با دقت بالاتر میشه پیادش کرد یا نه

حسین.کاظمی
پنج شنبه 21 مرداد 1395, 12:41 عصر
این چند دقیقه اختلافی هست که از ما قبل از اسلام تا الان باهاش درگیرند و تا اونجایی که من تحقیق کردم فک نکنم بشه ثابت و دقیقش کرد این اختلاف را چون بستکی به مسائل جو زمین ، کهکشان ها و...... دارد که هنوز بشر نتونسته این خلقت خدا را در سیستم پیاده سازی کند ؛ بنظرم زیاد نمی خاد خودت و درگیر این مسئله کنی با همین 2الی 3 دقیقه اختلاف بساز به جایی نمی رسه:چشمک:

موفق باشید