PDA

View Full Version : عدد فارسی

HAIdle
جمعه 31 شهریور 1385, 16:46 عصر
سلام
اگه بخواهیم در text box اعداد وارد شده به شکل فارسی باشند از طرفی فارسی یاز خاصی هم نصب نکرده باشیم میشه از داخل برنامه این تنظیم را انجام دارد؟

oVERfLOW
شنبه 01 مهر 1385, 14:29 عصر
دو راه حل وجود داره

یکی اینکه شیء مورد نظر رو SubClass کنید و اعداد رو هنگام وارد شدن به مشابه‌شون در فارسی تبدیل کنید (یونیکد)
و راه دوم اینکه جهت شیء راست به چپ باشه تا بفهمه که باید اعداد فارسی نمایش داده بشن

احمد سامعی
شنبه 01 مهر 1385, 16:43 عصر
دو راه حل وجود داره

یکی اینکه شیء مورد نظر رو SubClass کنید و اعداد رو هنگام وارد شدن به مشابه‌شون در فارسی تبدیل کنید (یونیکد)
و راه دوم اینکه جهت شیء راست به چپ باشه تا بفهمه که باید اعداد فارسی نمایش داده بشن

ببخشید اما Subclass یعنی چی کار ؟؟؟:متفکر: :متفکر: :متفکر:

oVERfLOW
یک شنبه 02 مهر 1385, 13:34 عصر
SubClass یعنی اینکه پیام‌های ارسالی از ویندوز و از اون جمله پیام‌های صفحه‌کلید رو نذارید به شیء اصلی برسه و خودتون اونا رو بررسی کنید
در صورتی که لازم بود اونا رو تغییر بدید و بعد اگه خواستید پیام تغییر یافته رو به شیء اصلی ارسال کنید

با این روش می‌شه اگه کلید خاصی فشرده شده بود ما به شیء پیام بدیم که کلید مخصوص عدد فارسی مورد نظر ما فشرده شده...

احمد سامعی
دوشنبه 03 مهر 1385, 01:04 صبح
SubClass یعنی اینکه پیام‌های ارسالی از ویندوز و از اون جمله پیام‌های صفحه‌کلید رو نذارید به شیء اصلی برسه و خودتون اونا رو بررسی کنید
در صورتی که لازم بود اونا رو تغییر بدید و بعد اگه خواستید پیام تغییر یافته رو به شیء اصلی ارسال کنید

با این روش می‌شه اگه کلید خاصی فشرده شده بود ما به شیء پیام بدیم که کلید مخصوص عدد فارسی مورد نظر ما فشرده شده...

اون وقت ببخشید این کار رو چطوری انجام می دن ؟؟؟:متفکر: :متفکر: :متفکر:
یعنی با چه دستور ها و یا متد هایی ( تابع ) می شه مثال بزنید .....:خجالت: :خجالت:

oVERfLOW
دوشنبه 03 مهر 1385, 15:16 عصر
http://win32assembly.online.fr/tut20.html

once4ever
شنبه 28 بهمن 1385, 13:57 عصر
کسی میدونه چجوری میشه بدون تنظیمات ویندوز و تنها با نصب بودن زبان فارسی. اعداد بصورت فارسی نمایش داده بشوند؟

ghafoori
شنبه 28 بهمن 1385, 17:24 عصر
دوستان عزیز من داخل 2005 وقتی کنترلها را راست چین می کنم اعداد فارسی می شوند البته زبان فارسی نصب است و زبان فارسی زبان اول است

once4ever
شنبه 28 بهمن 1385, 17:38 عصر
و زبان فارسی زبان اول است
اگه این حالت نباشه دیگه فارسی نیست

کسی نظری نداره؟

hamidreza_buddy
شنبه 28 بهمن 1385, 18:26 عصر
می تونید هر دفعه که text تغییر کرد (در event به نام TextChanged) همۀ رشته رو چک کنید و هر کدام از کاراکترها که رقم انگلیسی بود را تبدیل کنی به فارسی معادلش.
نکته: یونیکد صفر فارسی 1776 هست. پس باید '0' رو یکنی 1776 و '1' رو 1777 و ... :

for(int i=0;i<str.Length;i++)
{
if(str[i]>='0' && str[i]<='9')
str[i] = 1776 + str[i] - '0';
}

البته فکر کنم که نمیشه یه کاراکتر از String رو اینجوری تغییر داد (مطمئن نیستم) ولی یه جوری یه رشتۀ جدید بسازید

ali_kolahdoozan
شنبه 28 بهمن 1385, 19:08 عصر
فونت فارسی - اونهایی که پیشوند b دارن بد نیستن - بهترین راه حل همون righttoleft است

once4ever
شنبه 28 بهمن 1385, 19:22 عصر
دوستان من
1. عددی که با یونیکد نوشته بشه به عنوان یک رقم نمیتونه باشه
2. وقتی تو ویندوز زبان فارسی به عنوان زبان اصلی تعریف نشده باشه (برای ارقام) righttoleft هم نمیتونه کمک کنه
3. حالا چجوری میشه با توجه به دوشماره قبل کاری کرد که عددها فارسی نمایش داده بشونددد؟

Chabok
شنبه 28 بهمن 1385, 21:53 عصر
با سلام
یک راهش هم استفاده از فونت محبوب Tahoma می باشد که اعدادش هم فارسی هستند
TTahoma
یک راهنمایی مفید :
یک فرم خام درست کنید و خواص عمومی از جمله همین فونت رو در آن تغییر دهید
اسم این فرم رو baseForm بگذارید (یک رسم یا قرارداد است)

حال در بقیه پروژه اگر خواستید فرم بسازید از قسمت Add New Item
گزینه Inherited Form رو انتخاب کنید و بعد فرم وارث رو baseForm قرار بدین تا فرمی که ساخته اید
خواص عمومی اش رو از فرم Base ارث ببرد .

یکی از فواید ارث بری در همین است که در همه فرمها نخواهید دوباره تمامی خواص رو ست کنید

once4ever
شنبه 28 بهمن 1385, 22:13 عصر
یعنی چی؟!!!

SYSMAN
یک شنبه 29 بهمن 1385, 11:39 صبح
با تمام این تغییرات باز یک مشکل اساسی تر هم وجود داره. وقتی می خواهید عدد منفی وارد کنید زمانی که خصوصیت textbox رو RighToLeft قرار می دهید علامت منفی جلوی عدد قرار می گیره نه پشت اون!!!

mohamadmjk
یک شنبه 29 بهمن 1385, 20:53 عصر
کاری که من کردم و توی برنامه هام ازش استفاده می کنم:
یه فونت با عدد فارسی استفاده می کنم و دیگه لازم نیست right to left اش کرد.
به قول دوستمان ali_kolahdoozan مثلا فونتهای با پیشوند b

totti_acmilan17
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 12:04 عصر
تبدیل اعداد فارسی در یک رشته تاریخ به رشته اعداد تاریخ انگلیسی
01/01/1386 ===>1386/01/01
راستش من تاریخ میلادی رو با perisa.calender آقای شهابفر به شمسی تبدیل میکنم
و توی اکسس ذخیره میکنم ولی موقع گزارش گیری در یک بازه زمانی tableadapter نمیتونه
اون تاریخ تبدیل شده رو با بقیه مقایسه کنه چون اعدادش که توسط .persia به فارسی است اما اگر همون تاریخ رو با دست توی دیتابیس وارد کنم بصورت
1386/01/01 ذخیره میشه و من این رو میخوام تا بتونه گزارشم درست کار کنه .
یعنی میخوام تاریخ رو به شمسی تبدیل کنم ولی اعدادش بصورت انگلیسی باشه تا بتونم از اون استفاده کنم .
متشکرم .
البته تو این فروم هم مثل اینکه اعداد رو فقط بصورت فارسی مینویسه و منظور من از تاریخی که به رنگ قرمز هست اینه که اعداد اون انگلیسی باشن.

hdv212
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 14:46 عصر
عزیزان بار ها من مطرح کردم که مشکل فارسی نویسی ممکنه در نوع ویندوز باشه، برای اینکه که عددها به صورت اعداد فارسی نمایش داده بشه، باید مراحل زیر رو انجام بدید :
Control Panel > reginal and Language Options رو اجرا کنید در پنجره ی ظاهر شده و در tab اول روی Customize کلیک کنید.
در پنجره ی جدید، در قسمت آخر(پایین ترین گزینه)، Digit Substitution را روی natioanl تنظیم کنید، ان شاالله مشکل برطرف خواهد شد.
موفق باشید

once4ever
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 22:11 عصر
حالا که اینو آوردی بالا یه چیزی یادم اومد

با سلام
یک راهش هم استفاده از فونت محبوب Tahoma می باشد که اعدادش هم فارسی هستند
TTahoma
کسی فونت تاهمایی داره که اعدادش فارسی قشنگتر باشن؟
یا فونت اعداد فارسی که جالبتر از فونتهای b باشه

Hadiir.net
سه شنبه 18 تیر 1392, 10:49 صبح
فونت ایرانسنس هم اعدادش قشنگ و واضح و خوبه. اگر خواستین من یه نمونه دارم که یه سری اصلاحاتی هم روش انجام دادم و مناسبتر شده براتون آپلود کنم.

سایر فونتهای فارسی مثل میترا مشکلات عجیب غریبی دارن سایزهای کوچکش مثلا زیر سایز دوازده اصلا خونا نیستن و سایزهای بزرگترش دیگه ترکیب فرمها رو بهم میریزه انگار نه انگار که داری توی یه فرم برنامه نویسی طراحی میکنی میشه مثله فتوشاپ و آفیس و ... خیلی درشت و ناجور از طرفیم اندازه تکست باکس ها به طور خیلی ناخوشایندی عریض و پهن میشن و همچنین کامبوباکس ها و.....

البته البته البته!!!!
همه این مشکلات توی ویندوز 8 بخوبی و کاملا برطرف شدن بدون نیاز ه هیچ کار خاصی با تغییر زبان به فارسی هم اعداد و هم حروف فارسی میشن چون کیبرد کاملا استاندارد به این سیستم عامل اضافه شده و همچنین کیبرد فارسی قدیمی هم همچنان ساپورت شده و هست. توی هر محیطی که زبان سیستم رو ه فارسی تغییر بدی همه کاراکترها فارسی میشن و به ویژه اعداد بدون نیاز به هیچ نوع تنطیم خاصی و روی سایر قسمتها هم تاثیر گذار نیست.

خلاصه کلام
منم زیاد با این موضوع کلنجار رفتم و هنوز هم روش جامع و استانداردی عرضه نشده که نشده

اما اما اما: یه ایده ای دارم
نمیدونم شدنی یا نه البته کار نشد نداره قبلانا یادمه ویندوزهای نود و هشت و دوهزار رو که عربی بودن فارسی شون میکردن. یعنی یه جورایی میرفتن تو کار هسته و سورس ها و دی ال ال های سیستم عامل و ...

حالا اگه بشه همین بلا رو سر ویندوز اکس پی که هنوز رایجه و محبوبیت داره و همچنین ویندوز 7 درآورد که عالی میشه
نمیدونم منظورمو گرفتین یا نه؟ میخوام بگم به نظر من چاره اینه که : بایست فایلهایی که توی ویندوز هشت باعث تکامل زبان فارسی شده و کاملا بی نقص هستن و تمام این مشکلات حل شده رو پیدا کرد و به صورت یه فایل نصبی در آورد و ضمیمه برنامه ها کرد یا هر طور دیگه ای مهم اینه که بتونیم به اون فایلهاو قسمتهایی که توی ویندوز هشت باعث تکامل شدن رو پیدا کنیم و بهشون دسترسی داشته باشیم.
به نظر من اگه بشه این کار رو کرد میشه گفت مشکل حل شده (بازم دم مایکروسافت گرم...)

احمد سامعی
سه شنبه 18 تیر 1392, 12:42 عصر
عزیزان بار ها من مطرح کردم که مشکل فارسی نویسی ممکنه در نوع ویندوز باشه، برای اینکه که عددها به صورت اعداد فارسی نمایش داده بشه، باید مراحل زیر رو انجام بدید :
Control Panel > reginal and Language Options رو اجرا کنید در پنجره ی ظاهر شده و در tab اول روی Customize کلیک کنید.
در پنجره ی جدید، در قسمت آخر(پایین ترین گزینه)، Digit Substitution را روی natioanl تنظیم کنید، ان شاالله مشکل برطرف خواهد شد.
موفق باشید

این مورد خیلی جالب بود می شه بفرمائید چطوری می شه با رجیستری این از داخل برنامه تعریف کرد که وقتی ستاپ نصب برنامه کاربر زد خودش این کار انجام بده

Hadiir.net
فونت ایرانسنس هم اعدادش قشنگ و واضح و خوبه. اگر خواستین من یه نمونه دارم که یه سری اصلاحاتی هم روش انجام دادم و مناسبتر شده براتون آپلود کنم.

زحمتش بکشید تا دیگران هم بهره ببرند. ممنون

Hadiir.net
جمعه 21 تیر 1392, 02:47 صبح
فونت فارسی ایران سنس اصلاح شده مناسب برنامه نویسی!
البته اصلاحاتی که من انجام دادم
حرف پ نقطه هاش توی نسخه اصلی واضح نیست و بیشتر شبیه به ی هست در حالت چسبان
عدد 5 همچین یه خورده ناموزون بود (به نظر من) که اونم یه خورده تغییرش دادم
و کل اعداد لاتین رو با اعداد فارسی جایگزین کردم (با اجازه سازنده فونت که امیدوارم راضی باشند!)
براتون ضمیمه کردم در هرحال هرکس تمایل داشت از این نسخه استفاده کنه و در غیر اینصورت هم نسخه معمولش توی وب فراوونه.

فونت ایران سنس
107053107053

فونت تاهمای اصلاح شده (فونت معمولی و فونت ضخیم یا بلد)
107054