PDA

View Full Version : چرا باید از لینوکس استفاده کنیم؟

msm1365
جمعه 07 آبان 1395, 16:27 عصر
لطفا تا آخر بخوانید:

حقوق دیگران را هنگام استفاده از کامپیوتر رعایت کنیم به چه معنی است؟ به یاد ندارم جایی برای واژه حق الناس محدودیت مذهبی، رنگی یا نژادی تعریف شده باشد، در نتیجه حق الناس مشمول همه بشریت است. سیستم عامل ویندوز، نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و حتی یک فونت ساده مثل تاهوما کالای تجاری محسوب می شوند و سازنده در قبال فروش آن وجه نقد طلب می کند.
به دلیل تحریم های اقتصادی که گریبانگیر جامعه ماست سازندگان اکثر نرم افزارهای تجاری سامانه فروش و خدمات پس از فروش در ایران ندارند، همچنین در بسیاری موارد خرید این نرم افزارها به دلیل گران بودن دلار دارای عدم توجیه اقتصادی است.
استفاده از این نرم افزارها بدون پرداخت وجه آن مصداق عدم رعایت حق الناس است، حال تحت هر عنوان و بهانه ای که می خواهد باشد. همچنین این نرم افزارها عموما بدون کد منبع فروخته می شوند و نه تنها خریدار که حتی افراد خبره در برنامه نویسی نرم افزارهای کامپیوتری قادر به کشف اتفاقات پشت پرده این برنامه ها نیستند. ( به طور مثال اگر جاسوسی از اطلاعات شخصی شما صورت بپذیرد هیچ کس متوجه نخواهد شد )
حال راه حل چیست؟
برای مورد اول یا همان ویندوز خوشبختانه نه تنها سیستم عامل رایگان بلکه سیستم عاملی بسیار قدرتمند و با کیفیت تر از ویندوز را میتوان به راحتی تهیه و مورد استفاده قرار داد. سیستم عامل لینوکس که تحت توزیع های متعددی مانند فدورا و اوبونتو عرضه می شود نه تنها رایگان است بلکه از قدرت، امنیت و کیفیت بالاتری نسبت به ویندوز برخوردار است.
خوشبختانه از برنامه های بسیار عادی مانند پخش صوت و فیلم گرفته تا word و فتوشاپ نسخه های معادل و رایگان آنها موجود است، به طور مثال نرم افزار گمپ GIMP معادل بسیار قدرتمندی برای فتوشاپ محسوب می شود. هر چند از آنجا که این برنامه بسیار حرفه ای است میبایستی برای کار با آن و کشف قابلیت های آن وقت زیادی صرف یادگیری آن بکنید مانند فتوشاپ.
برای سایر برنامه های نیز چنین امکانی فراهم است، تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که دل کندن از محیط ویندوز و عادت کردن به محیط لینوکس زمان می خواهد اما ارزش آن را دارد که حق هیچ انسانی را زیر پا نگذارید. همچنین در محیط لینوکس اکثریت برنامه ها به وسیله جوامع کاربری توسعه داده می شوند و در مورد برنامه های خیلی تخصصی ممکن است همه چیز از اول فراهم نباشد و در چنین شرایطی خودتان باید آستین بالا بزنید و کمبودها را جبران کنید.
همه برنامه های ذکر شده اپن سورس ( کد منبع باز ) و رایگان هستند و میتوان به راحتی آنها را مورد استفاده قرار داد، به طور مثال فونت های Droid Arabic Naskh ، Droid Arabic Kufi, Vazir و Samim فونت های فارسی رایگان و آزادی هستند که می توان به جای تاهوما مورد استفاده قرار داد.
امیدوارم با باز نشر مطالب این چنینی در فضای مجازی، رعایت حقوق دیگران در هنگام استفاده از کامپیوتر نهادینه شود و جامعه ما در سطوح بین المللی شهره رعایت حقوق انسان ها باشد. از ادارات دولتی گرفته تا همین عکاسی سرکوچه و کافی نت محل واقعا نیازی به استفاده از ویندوز و نرم افزارهای گران قیمتی همچون فتوشاپ ندارند.

حتی اگر حجم انبوهی از دانشگاه های کامپیوتر ما همت به خرج دهند می توانند نرم افزارهای معادل بسیار تخصصی را با کارهایی ساده اما تخصصی آماده استفاده فارسی زبانان کنند و دانشجویان نیز تجربه بسیار خوبی را برای آینده حرفه ای خود رقم بزنند.

منبع : مجله سلطان جاده (http://www.truckdriver.ir/)

رسول_57
یک شنبه 09 آبان 1395, 20:12 عصر
با سلام

1-لزوما لینوکس با کیفیت تر و قدرتمندتر از ویندوز نیست ! (البته کدام نسخه لینوکس و کدام نسخه ویندوز). تمرکز بیشتری بر روی ضعف های ویندوز صورت پذیرفته است !

2-نرم افزارهای متنوع تری تحت ویندوز نسبت به لینوکس وجود دارد.

3-این بحث بین لینوکس و ویندوز همیشه وجود داشته است ولی واقعیت این است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و کاربرد خاص خود را .

4-صحبت شما در مورد حق الناس بودن درست است ولی اجرایی نیست . این بحث صرفا تنها مربوط به نرم افزار نیست ، چند درصد از کتابهایی که ترجمه می شوند با اجازه مولف و یا ناشر است ؟ فیلم های خارجی که امروزه به وفور یافت می شود چقدر مجوز دارند ؟ بسیاری از فوتبال هایی که در تلویزیون دیده ایم حق پخش خریده نمی شود و از کانال های خارجی دزدیده می شود ؟ به همین منوال پیش برویم فکر کنم باید در فضای ایزوله زندگی کنیم ؟ موافقید دیگر !

با تشکر فراوان

ebibombas1988
دوشنبه 10 آبان 1395, 10:19 صبح
ولی بحث دسترسی نداشتن به سورس خیلی درسته و ما واقعا نمیدونیم پشت ویندوز چی میگذره
مراکر نظامی و امنیتیمون نباید از ویندوز استفاده کنند

pswin.pooya
سه شنبه 11 آبان 1395, 07:36 صبح
1-لزوما لینوکس با کیفیت تر و قدرتمندتر از ویندوز نیست ! (البته کدام نسخه لینوکس و کدام نسخه ویندوز). تمرکز بیشتری بر روی ضعف های ویندوز صورت پذیرفته است !

می تونید چند تا از مزایای فنی ویندوز رو نسبت به لینوکس نام ببرید؟

rahmatipoor
سه شنبه 11 آبان 1395, 21:48 عصر
ولی بحث دسترسی نداشتن به سورس خیلی درسته و ما واقعا نمیدونیم پشت ویندوز چی میگذره
مراکر نظامی و امنیتیمون نباید از ویندوز استفاده کنند

این حرفتون کاملا درسته و باید اجرا بشه

rahmatipoor
سه شنبه 11 آبان 1395, 21:51 عصر
بنده با لینوکس مخالفتی ندارم ولی نکاتی هم هست که باعث میشه نشه خیلی راحت به سمت لینوکس رفت.

بحث کاربری توی ویندوز خیلی بهتر از لینوکس هست و کاربر خیلی از لینوکس راحت تره حالا بعضی از توزیع های لینوکس مثل اوبونتو سعی کردن کار با لینوکس رو راحت تر کنند

همچنین بعضی موارد مثلا بحث راه اندازی سخت افزارهای مختلف ( چاپگر و ... ) توی لینوکس خیلی مشکل تر از ویندوز هست. گاهی اوقات شاید اصلا نتونید توی لینوکس بعضی کارها رو انجام بدید چون درایورش موجود نیست

شرکتهای تولید کننده سخت افزار چند درصدشون درایور مخصوص سیستم عامل لینوکس رو هم تولید و همراه با محصولشون ارائه میدن؟؟

pswin.pooya
سه شنبه 11 آبان 1395, 22:50 عصر
بحث کاربری توی ویندوز خیلی بهتر از لینوکس هست و کاربر خیلی از لینوکس راحت تره حالا بعضی از توزیع های لینوکس مثل اوبونتو سعی کردن کار با لینوکس رو راحت تر کنند

از نظر بحث کاربری اگر از لینوکس و یا کلا سیستم های یونیکس بیس مثل مک OS بخوایین استفاده کنید خب تکلیف معلومه برای کابر حرفه ای طراحی شدن.

اما کاربری عادی حتی به مراتب به نظر من ساده تر شده. اصلا شما ابونتو رو ول کنید من خودم از گنوم شل استفاده می کنم و دبیان و به مراتب از ویندوز من خوش دستر هست. (بی انصافی هست که بگیم ویندوز راحتر هست.)

همچنین بعضی موارد مثلا بحث راه اندازی سخت افزارهای مختلف ( چاپگر و ... ) توی لینوکس خیلی مشکل تر از ویندوز هست. گاهی اوقات شاید اصلا نتونید توی لینوکس بعضی کارها رو انجام بدید چون درایورش موجود نیست

در مورد چاپگر الان برای یه مدت زیاد هست که مشکلات حل شده. همچنین کارتهای گرافیک. حتی می تونم بگم درایورهای لینوکسی به مراتب شاید بهتر از ورژن ویندوزی کار کنن. مثلا من خودم یه پرینتر HP دارم که توی لینوکس بدون اینکه نصبش کنم به مراتب بهتر کار می کنه تا ویندوز (توی ویندوز مرتب باگ می ده) و یه پرینتر قدیمی کنون دارم که اصلا برای ویندوز هفت به بعد و 64 بیت درایور براش پیدا نمی کنم. در صورتی که توی لینوکس حتی با سرعت بالاتر هم کار می کنه. درایورهای شبکه هم که اصلا توی لینوکس فول ساپورت هستن.

در مورد درایورهای خاص مثل Finger print و یا ... حق با شماست امکان داره ورژن لینوکسی اون وجود نداشته باشه. اما واقعا اینها دیگه امروزه مشکل درایور خیلی خیلی کمرنگ شده.

مساله اینه که از نظر ساختار سیستم عاملی و فنی بخواییم صحبت کنیم. (حتی بحث طراحی نرم افزار) به هیچ عنوان ویندوز نسبت به لینوکس برتری نداره. حتی توی باز کردن فایل هم API ویندوز عقبتر از لینوکس هست دیگه بگذریم از مباحث فنی تر مثل IPC که API ویندوز اصلا فاجعه به شمار می ره.

ناراحتی من اینجاست که اکثر برنامه نویسها شدن حالت روشن فکر و مثلا می گن هر زبانی رو برای کاری ساختن و یا هر سیستم عاملی برای جایی و .... راستش رو بخوایین اگر اینجوری هم باشه مایکروسافت و محصولاتش مثل دات نت اصلا توی این جریان نقشی ندارن و تا حالا حتی یه مدعی این موضوع رو هم ندیدم که بتونه یه دلیل فنی درست و حسابی بیاره که اره من اگر می گم مثلا ویندوز خوبه یا سی شارپ دلیل دارم؟!!!

رسول_57
چهارشنبه 12 آبان 1395, 09:40 صبح
ناراحتی من اینجاست که اکثر برنامه نویسها شدن حالت روشن فکر و مثلا می گن هر زبانی رو برای کاری ساختن و یا هر سیستم عاملی برای جایی و .... راستش رو بخوایین اگر اینجوری هم باشه مایکروسافت و محصولاتش مثل دات نت اصلا توی این جریان نقشی ندارن و تا حالا حتی یه مدعی این موضوع رو هم ندیدم که بتونه یه دلیل فنی درست و حسابی بیاره که اره من اگر می گم مثلا ویندوز خوبه یا سی شارپ دلیل دارم؟!!!

با سلام

صحبتتان کمی عجیب است . یعنی ماکروسافت با ویندوز و سایر محصولاتش مانند ویژوال استودیو ، آفیس ، اس کیو ال و ... بدون دلیل اینقدر محبوبیت پیدا کرده اند. هیچ دلیل درست و حسابی برای استفاده از آنها نبوده است.

می تونید چند تا از مزایای فنی ویندوز رو نسبت به لینوکس نام ببرید؟

مزایا (نه لزوما فنی) :

1-استفاده از ویندوز بسیار ساده تر شده است به مرور زمان و به نسبت لینوکس بسیار ساده تر می توان از آن استفاده کرد و این یک مزیت است که با اطلاعات نه چندان حرفه ای بتوانیم از یک سیستم استفاده کنیم .

2-کاربران ویندوز بسیار زیادتر است در نتیجه نرم افزارهای کاربردی و بازی ها ... بیشتری برای آن نوشته شده است .

3-از نظر راهنماهای آنلاین برای حل مشکلات پیش آمده ماکروسافت وضعیت بهتری دارد.

4-لینوکس بر روی اکثریت سخت افزارها قابل نصب است ولی درایورهای متناسب آن به راحتی در اختیار نیست.

تمام این موارد دلیل بر ضعف لینوکس در برابر ویندوز نیست ، ویندوز هم مشکلات زیادی دارد اما نباید با منطق صفر و یک ، یک سیستم عامل را بسیار برتر از دیگری دانست . خیل کاربران نسخه های مختلف ویندوز و نرم افزارهای طراحی شده توسط شرکت ماکروسافت موید این مطلب است.

با تشکر

pswin.pooya
چهارشنبه 12 آبان 1395, 11:17 صبح
صحبتتان کمی عجیب است . یعنی ماکروسافت با ویندوز و سایر محصولاتش مانند ویژوال استودیو ، آفیس ، اس کیو ال و ... بدون دلیل اینقدر محبوبیت پیدا کرده اند. هیچ دلیل درست و حسابی برای استفاده از آنها نبوده است.

شما توی بازار حرفه ای به سختی می تونید کسی رو پیدا کنید که از محصولات مایکروسافت استفاده کنه. یعنی اصلا اشتباه محض هست. شما اگر بازار ایران رو هم مد نظرتون باشه که اگر نگیم تمام می تونیم بگم 99 درصد نرم افزارهای نوشته شده low-end market هستن و خب از یه بازار با این سطح پایین نمیشه انتظار داشت سراغ موارد حرفه ای تر بره. و اصلا دنیا رو با ایران مقایسه نکنید که دقیقا برعکس هست. مثلا:

بیشتر از 50 درصد سیستم های پایگاه داده با MySQL کار می کنه (که همه توی ایران فکر می کنن ضعیف هست - جالبتر بدونید که بزرگترین شرکت استرالیا برای ERP خودش از MySQL Cluster استفاده می کنه و یا حتی سایتهایی مثل تویتر و یا PayPal - یه مورد جالبتر اینه که به اساتید ایرانی این رو بگی فورا مدعی می شن که اونها ویرایش دستکاری کرده خودشون رو دارن در صورتی که همه دارن از ویرایشهای پولی اوراکل مثل کلاستر استفاده می کنن و فوقش براش پلاگین نوشتن).
بیشتر از 60 درصد سرورهای دنیا مبتنی بر لینوکس هستند (البته اگر سرورهای حرفه ای رو در نظر بگیریم که بیشتر از 90 درصد می شه ) و حتی شرکتهای بزرگی مثل اوراکل لینوکسهای خودشون رو بیرون دادن.
بیشتر از 90 درصد از برنامه های کلاس AAA دنیا با C++ نوشته می شن. (مایا و فتوشاپ و خود ویندوز و حتی آفیس و ... )
بیشتر از 90 درصد بازیهای حرفه ای دنیا با C++ نوشته می شن. (این وسط از دایرکت ایکس مایکروسافت استفاده می شه. منتها زمان پورت کردن باشه مثلا به PS از APIهای دیگه مثل OpenGL و یا به تازگی Vulkan استفاده می شه و توی گوشی ها معمولا از OpenGL-ES و یا Mantel)
می شه گفت اکثر نرم افزارهای enterprise دنیا مثل راهکارهای SAP و اوراکل با جاوا نوشته شدن.
می شه گفت اکثر راهکارهای جدید و اینترفیسهای جدیدی که ساخته می شن با C++ نوشته می شن. مثلا Deep learning توی هوش مصنوعی که تازه گی ها پیشرفت خیلی چشم گیری داشته به شکلی که راهکارهای شرکتهای مثل nvidia حتی ماشینهای هوشمند گوگل رو توی جیبشون گذاشتن (با قیمت فوقالعاده کمتر) همه با C++ اجرا شدن.

خیلی بی انصافی هست توی همچین شرایطی بگیم اینهمه برنامه نوشته شده رو با نگاه کنید با سی شارپ و مایکروسافت و ... راستش رو بخوایین خیلی از برنامه های فوق حرفه ای اصلا نسخه ویندوزی ندارن مثلا توی شبکه نرم افزار ns که تنها نرم افزار مورد تایید ISI هست. و یا توی زمین شناسی نرم افزار doris که تنها نرم افزار مورد تایید سازمانهای معتبر هست و یا حتی توی طراحی سخت افزار نرم افزار SIMICS که شرکتهای مثل اینتل برای طراحی پردازنده ازش استفاده می کنن فقط توی لینوکس کار می کنه.

البته اسم بردن و آمار دادن دلیل فنی حساب نمی شه و فقط گفتم بدونید که اینهمه می گید فقط توی بازار غیر حرفه ای مثل ایران هست.

سی شارپ یه تقلید کورکورانه از Java بود (بهتر بگیم یه کپی پیست درست و حسابی) و مایکروسافت ضعف جاوا یعنی GUI رو متوجه شده و در نظر گرفت فورا زبان خودش رو بسازه البته فقط این نبود و سیستم های نرم افزاری داشتن به سمت globalization حرکت می کردن. منتها مایکروسافت انصافا خیلی ناقص فریم ورکهای جاوا رو پیاده کرد. مایکروسافت چندین بار سعی کرد ابتکار عمل رو در دست بگیره منتها با کارهای ناقص وضع رو بدتر کرد مثلا WPF یا Silverlight و یا حتی XNA و ... می دونید من واقعا از مایکروسافت تجلیل می کنم چون همیشه متوجه بوده که جریان آب کدوم سمتی داره میره اما همیشه کار رو ناقص پیاده سازی کرد و بارها و بارها شکست خورد.

ویندوز هم یکی دیگه از مشکلات بزرگ مایکروسافت هست. سیستم ویندوز به شدت مشکل داره و مایکروسافت بخاطر حفظ سازگاری نتونسته توی اون تغییرات زیادی اعمال کنه. از خیلی از API های ویندوز چند نسخه وجود داره مثلا دو نسخه یونی کد و آنسی و یا دو نسخه EX دار و ساده. خب این موارد کار رو خیلی بدتر کرده. خیلی چیزها فقط برای جواب دادن به نیاز بازار بوده و نه طراحی درست و برای همین عجله کردن ها و گرفتن بازار همچین داغون و ناقص عمل کرده.

اگر بخواییم ضعفهای فنی سیستم عامل ویندوز رو بگیم:

1. سیستم IPC به شدت ضعیف هست.
2. سیستم ایجاد فرایند و کنترل فرایند ضعفهای عمده داره.
3. سیستم مدیریت حافظه ویندوز اصلا وضعش خوب نیست. حتی فرایندها می تونن به سیستم حافظه هم دیگه دسترسی داشته باشن.
4. کنترل کردن فایلها واقعا در مقابل سیستم عاملهای دیگه مثل لینوکس و مک و ... در حد مبتدی هست.
5. سیستم های امنیتی ویندوز مشکلات جدی دارن. خیلی راحت می شه توی کمتر از 30 ثانیه پسورد ویندوز رو شکوند و یا از لایه های امنیتی اون رد شد. یادم میاد مدیر آی.تی یه شرکت اذیتمون می کرد توی نصب برنامه و کل سیستم و شبکه اش رو توی کمتر از 3 ساعت توی دستمون گرفتیم

msm1365
چهارشنبه 12 آبان 1395, 11:40 صبح
خوب می بینم که بحث داغ شده

ببینید تلقی اکثر ما ایرانی ها در مورد رابط کاربری یا اینترفیس لینوکس مربوط به حداقل 10 سال پیشه. الان لینوکس و توزیع های آن در این بخش به شدت متفاوت شده اند. من خودم از فدورا میزکار گنوم استفاده می کنم. نسبت به ویندوز به شدت راحت هستم. اینقدر رابط کاربری آن قدرتمند و با کیفیت هست که امکان نداره به ویندوز فکر کنم.

برنامه های لینوکس الان به شدت زیاد شده اند و گذشت آن دوره ای که می گفتند لینوکس برنامه نداره. برای نمونه مخازن دبیان در برابر نرم افزار های نوشته شده برای ویندوز یک سر و گردن بالاتره. حتی مخازن فدورا هم هیچ کمبود خاصی ندارند.

من الان 4 ساله فدورا نصب کردم و تا حالا نصب مجدد نکردم و مثل روز اول کار میکنه. با اینکه آنتی ویروس نداره حتی یه بار ویروس نگرفته. البته قبول دارم ویروس هایی که برای ویندوز نوشته شده به مراتب بیشتره. اما در نظر بگیرید لینوکس از حملات سمت سرور بیشتری بهره می برد.

هدف مطلب من اینه که لینوکس برای کاربران عادی رایج بشه و واقعا به لحاظ اینترفیس خیلی راخت تره نسبت به ویندوز و گذشت دوره ترمینال و کد. هر چند ترمینال لینوکس اینقدر قدرتمند هست که بعد از مدتی عاشقش خواهید شد و محیط گرافیکی را رها می کنید.

تنها مشکلی که در این چند سال با لینوکس داشتم عدم پشتیبانی نرم افزار اسکرایبوس از زبان فارسی بود که اونم به لطف جامعه کاربری آزاد داره یه کارایی روش میشه.

msm1365
چهارشنبه 12 آبان 1395, 11:49 صبح
در مورد رابط کاربری همین بس که اندروید یک توزیع لینوکس است. آيا کاربر عادی با آن مشکلی دارد؟

واقعا جای تاسفه که همه مراکز دولتی و غیر دولتی به نزم افزاری وابسته هستند که سورسش مشخص نیست و مهم تر اینکه در جایی تولید می شود که رابطه حسنه ای با ما ندارد.

لینوکس یا اساسا مفهوم اپن سورس این قابلیت را به ما میده که در داخل ایران خیلی کارها بکنیم. مثل توزیع های ایرانی قاصدک یا پارسیدورا. هر چند همان وابستگی به ویندوز اجازه رشد این تفکر را نمی دهد که دغدغه امنیت دارد.

asadsheidaharzand
پنج شنبه 27 آبان 1395, 03:17 صبح
شما توی بازار حرفه ای به سختی می تونید کسی رو پیدا کنید که از محصولات مایکروسافت استفاده کنه. یعنی اصلا اشتباه محض هست. شما اگر بازار ایران رو هم مد نظرتون باشه که اگر نگیم تمام می تونیم بگم 99 درصد نرم افزارهای نوشته شده low-end market هستن و خب از یه بازار با این سطح پایین نمیشه انتظار داشت سراغ موارد حرفه ای تر بره. و اصلا دنیا رو با ایران مقایسه نکنید که دقیقا برعکس هست. مثلا:

بیشتر از 50 درصد سیستم های پایگاه داده با MySQL کار می کنه (که همه توی ایران فکر می کنن ضعیف هست - جالبتر بدونید که بزرگترین شرکت استرالیا برای ERP خودش از MySQL Cluster استفاده می کنه و یا حتی سایتهایی مثل تویتر و یا PayPal - یه مورد جالبتر اینه که به اساتید ایرانی این رو بگی فورا مدعی می شن که اونها ویرایش دستکاری کرده خودشون رو دارن در صورتی که همه دارن از ویرایشهای پولی اوراکل مثل کلاستر استفاده می کنن و فوقش براش پلاگین نوشتن).
بیشتر از 60 درصد سرورهای دنیا مبتنی بر لینوکس هستند (البته اگر سرورهای حرفه ای رو در نظر بگیریم که بیشتر از 90 درصد می شه ) و حتی شرکتهای بزرگی مثل اوراکل لینوکسهای خودشون رو بیرون دادن.
بیشتر از 90 درصد از برنامه های کلاس AAA دنیا با C++‎‎ نوشته می شن. (مایا و فتوشاپ و خود ویندوز و حتی آفیس و ... )
بیشتر از 90 درصد بازیهای حرفه ای دنیا با C++‎‎ نوشته می شن. (این وسط از دایرکت ایکس مایکروسافت استفاده می شه. منتها زمان پورت کردن باشه مثلا به PS از APIهای دیگه مثل OpenGL و یا به تازگی Vulkan استفاده می شه و توی گوشی ها معمولا از OpenGL-ES و یا Mantel)
می شه گفت اکثر نرم افزارهای enterprise دنیا مثل راهکارهای SAP و اوراکل با جاوا نوشته شدن.
می شه گفت اکثر راهکارهای جدید و اینترفیسهای جدیدی که ساخته می شن با C++‎‎ نوشته می شن. مثلا Deep learning توی هوش مصنوعی که تازه گی ها پیشرفت خیلی چشم گیری داشته به شکلی که راهکارهای شرکتهای مثل nvidia حتی ماشینهای هوشمند گوگل رو توی جیبشون گذاشتن (با قیمت فوقالعاده کمتر) همه با C++‎‎ اجرا شدن.

خیلی بی انصافی هست توی همچین شرایطی بگیم اینهمه برنامه نوشته شده رو با نگاه کنید با سی شارپ و مایکروسافت و ... راستش رو بخوایین خیلی از برنامه های فوق حرفه ای اصلا نسخه ویندوزی ندارن مثلا توی شبکه نرم افزار ns که تنها نرم افزار مورد تایید ISI هست. و یا توی زمین شناسی نرم افزار doris که تنها نرم افزار مورد تایید سازمانهای معتبر هست و یا حتی توی طراحی سخت افزار نرم افزار SIMICS که شرکتهای مثل اینتل برای طراحی پردازنده ازش استفاده می کنن فقط توی لینوکس کار می کنه. البته اسم بردن و آمار دادن دلیل فنی حساب نمی شه و فقط گفتم بدونید که اینهمه می گید فقط توی بازار غیر حرفه ای مثل ایران هست. سی شارپ یه تقلید کورکورانه از Java بود (بهتر بگیم یه کپی پیست درست و حسابی) و مایکروسافت ضعف جاوا یعنی GUI رو متوجه شده و در نظر گرفت فورا زبان خودش رو بسازه البته فقط این نبود و سیستم های نرم افزاری داشتن به سمت globalization حرکت می کردن. منتها مایکروسافت انصافا خیلی ناقص فریم ورکهای جاوا رو پیاده کرد. مایکروسافت چندین بار سعی کرد ابتکار عمل رو در دست بگیره منتها با کارهای ناقص وضع رو بدتر کرد مثلا WPF یا Silverlight و یا حتی XNA و ... می دونید من واقعا از مایکروسافت تجلیل می کنم چون همیشه متوجه بوده که جریان آب کدوم سمتی داره میره اما همیشه کار رو ناقص پیاده سازی کرد و بارها و بارها شکست خورد. ویندوز هم یکی دیگه از مشکلات بزرگ مایکروسافت هست. سیستم ویندوز به شدت مشکل داره و مایکروسافت بخاطر حفظ سازگاری نتونسته توی اون تغییرات زیادی اعمال کنه. از خیلی از API های ویندوز چند نسخه وجود داره مثلا دو نسخه یونی کد و آنسی و یا دو نسخه EX دار و ساده. خب این موارد کار رو خیلی بدتر کرده. خیلی چیزها فقط برای جواب دادن به نیاز بازار بوده و نه طراحی درست و برای همین عجله کردن ها و گرفتن بازار همچین داغون و ناقص عمل کرده. اگر بخواییم ضعفهای فنی سیستم عامل ویندوز رو بگیم: 1. سیستم IPC به شدت ضعیف هست. 2. سیستم ایجاد فرایند و کنترل فرایند ضعفهای عمده داره. 3. سیستم مدیریت حافظه ویندوز اصلا وضعش خوب نیست. حتی فرایندها می تونن به سیستم حافظه هم دیگه دسترسی داشته باشن. 4. کنترل کردن فایلها واقعا در مقابل سیستم عاملهای دیگه مثل لینوکس و مک و ... در حد مبتدی هست. 5. سیستم های امنیتی ویندوز مشکلات جدی دارن. خیلی راحت می شه توی کمتر از 30 ثانیه پسورد ویندوز رو شکوند و یا از لایه های امنیتی اون رد شد. یادم میاد مدیر آی.تی یه شرکت اذیتمون می کرد توی نصب برنامه و کل سیستم و شبکه اش رو توی کمتر از 3 ساعت توی دستمون گرفتیم اولا آمارهایی که شما میدی نصفش تو هواس و تخمینی بیشتر نیس. بعضیا همچین میگن سورس بستس و امنیت اینا اینگار که اطلاعات فوق امنیتی و نظامی تو سیستمشون دارن.شما خیلی نگران اطلاعاتی برو یه سیستم ارزون بخر به صورت آفلاین داده های مهمتو نگه دار قول میدم 90% اطلاعاتتو میتونی اینجوری نگه داری. اگه میخوای خیلی محکم کاری کنی بزار تو فایل rar یه رمز 1000 کاراکتری بزار روش و خلاص رمزم یه جای خوب نگه دار بت قول میدم رمزنگاری aes خیلی امنه برادر تا حدی که گوگل ارسال فایل های که rar هستن و پسورد دارنو بلاک کرده. اگر داری درمورد امنیت داده هایی که نیاز به سیستم آنلاین و متصل به شبکه حرف میزنی اونوقت باید بیای به صورت حرفه ای بررسی کنیم و بعد بحث کنیم.هرچند که اکثر کاربرا اطلاعاتشون ارزش خاصی نداره. شما مثلا اطلاعات خودتو با دانشمندای یه مرکز علمی مقایسه میکنی؟! بعدشم شما گیمری؟ اگه نیستی داداش بت توصیه میکنم یه سعی کنی بازی مثل gta v رو رو لینوکس نصب کنی بعد بیای بحرفیم. شما میری تو گوگل سرچ میزنی بعد ترجمه میکنی اینجا؟! 100 بار موارد مشابه نوشته هاتونو تو وبلاگای مسخره اینگیلیسی دیدم. بعدشم نصف برنامه ها کرک شده هستن و من نیاز نیست یه قرونم بدم برای نرم افزار.وقتی رو ویندوز میتونم گرونترین نرم افزارای بازارو رایگان تو 2 ساعت دان کنم بعد نصب کنم بحالم دیگه بقیه رو میخوام چیکار؟(خدا برادران چینی و روسی رو یاری کنه!) شما هی میگی فوق حرفه ای فوق حرفه ای!فرض کنیم شما خفن ترین برنامه نویس دنیا من به شخصه میرم تونت میگردم اسم شرکت های توپولو پیدا میکنم بعد محصولشونو دان میکنم استفاده میکنم حالا به فرض شما یه نرم افزار متن باز خفن با توانایی مقدست نوشتی!که چی؟اصلا فرض کنیم خیلیم حرفه ای نوشتی.چند درصد مردم دنیا حرفه ای هستن که بخوان نرم افزار شما رو بگیرن تا خرخره ازش کار بکشن؟بشر یه خاصیت داره که عقلش به چشمشه.کاربر فقط میخواد یه چیز خوب ببینه.شما برو برا مشتری یه سایت خفن بساز بعد بیا قالب سایتتو مثل دهه ی 90 میلادی کن ببین چن نفر حال میکنن.عوضش شما دوتا کد ساده بزن یه قالب خفن بساز ببین چه ذوقی میکنه. اگر وجدانت راضی نمیشه من کاری ندارم.خودتی و خودت. بحث ایران و خارج نیس .بشر تنبله و حوصله سردرد نداره.چه ایران و چه خارج. ادعا های شما جالب هستن شما داری میگی ماشین های گوگل رو تو جیبشون گذاشتن؟درسته؟ اولا تو جیبش که نمیشه گفت همین اخیرا گوگل جلو تر افتاده.گوگل پردازنده های مخصوصی برای deep learning ساخته که بش میگن TPU که اصلا تعجبی نداره. سی شارپ کپی باشه یا نباشه ضرری نداره.اونم وقتی که پولش باشه.آقا قدرتشو داشته این کارو کرده مشکلیه؟! در مورد توابع api میشه یه مثال تر و تمیز و بدون ابهام بزنی؟ مدیریت حافظه؟!!! آقا تو 2016 هستیما داره میشه 2017 رم سیستمت زیر 8 باشه باید بری تخته کنی سیستمو.برا حافظه خیلی نگرانی دوبرابرش کن.حتی در صورت دسترسی پیدا کردنم آن چنان مشکلی ایجاد نمیکنه که بخواد خانمان سوز باشه. موارد امنیتی رو هم که گفتم باید تخصصی بحث بشه. مشکل اینه که شما هی میگی بازار و غیر بازار و حرفه ای و غیر حرفه ا ی , ایران و خارج.تو دانشگاه ها مد شده همه دانشجوها کلاس میزارن لینوکس نصب میکن و به به چه چه میکنن بعد وقتی میبینن یکی ویندوز داره آقا داستان شروع میشه... آزادی و چه میدونم کپی لفت و ... ببین برادر وقتی هر پیجی که تو گوگل سرچ میکنی ذخیره میشه و وقتی میخوای ویزا بگیری 9ماه فقط میشینن سرچ ها و میل هاتو چک میکنن دیگه سیستم عامل چه آف باشه چه آن باشه چه اپن سورس باشه چه بسته مهم نیس!

pswin.pooya
شنبه 29 آبان 1395, 01:00 صبح
بحث حافظه:
1. دوست من. ما توی دوره ای هستیم که بهش می گن post-pc توی این دوره که تعداد pc ها حتی کمتر از یک سوم تعداد گوشی های هوشمند شده (دیگه با بقیه انواع کاری ندارم). و من تا حالا گوشیی ندیدم که هشت گیگ رم داشته باشه!!! و حتی فرض کن یه گوشی هم این مقدار حافظه داشته باشه. وقتی می شه از این همه حافظه برای کارهای خفنتر استفاده کرد (مثلا هوش مصنوعی و ...) حیف نیست بیایم حروم یه برنامه با کارایی کم کنیم.

2. وقتی در مورد حافظه صحبت کردم، منظورم تخصیص اون نبود. شما توی ویندوز حافظه محافظت شده ندارین یعنی پروسسها راحت به فضای حافظه هم دسترسی پیدا می کنن (نمونه بزرگش trainer ها توی همون بازی هستن) این مشکل یه مشکل جدی امنیتی هست. البته کل جریان به این هم ختم نمی شه و ....

بحث GTA:

1. معمولا کسایی که با لینوکس کار می کنن، افراد حرفه ای هستن و سراغ بازی کردن نمی رن. برای همین هم دلیل نداره که این بازی رو لینوکس هم توسعه بدن.

2. توی بازی لینوکس می تونه کارایی بیشتری داشته باشه. به عنوان مثال شرکت سازنده left for dead یعنی valve همین چند سال پیش گفت که بازی سازی توی لینوکس می تونه بهتر باشه و کارایی بالاتر بره. (توی وبلاگش در موردش سرچ کنید.) در حقیقت تستهای اونها نشون داد که انجین بازیشون سریعتر توی لینوکس عمل می کنه (که خیلی هم دور از انتظار نبود)

3. سیستم عامل PS خودش یک سیستم عامل مبتنی بر یونیکس مثل لینوکس هست. (که دیگه لازم نیست در مورد کیفیت بازی ها و ... توضیح بدم.)

دزدی:

1. جدای از اینکه راهی برای خرید نرم افزاهای وجود نداره، اما اگر ایده لوژی ذهنیتون اینجوری باشه که هرچیزی رو خواستم مفت راحت به دست میارم. چاره ای جز تاسف خوردن براتون ندارم.

2. خود کرده را تدبیر نیست: اگر نرم افزار و ایده و شما راحت کپی می شه اینجا و آینده ای برای این حرفه نیست بجای شکایت آینه رو نگاه کنید.

بعدشم شما گیمری؟

من گیمر حساب می شم. اما مهمتر اینه که Game Developer هستم.

امنیت:

1. امنیت فقط رمزنگاری نیست. رمزنگاری یکی از زیر شاخه های مهم امنیت هست. شما مثلا همنطور که بالا توضیح دادم کافیه برنامه ات رمز همون فایل rar که گوگل هم اجازه جابجاییش رو نمی ده بشکونه و من با کمتر از فراخوانی چند دستور سیستمی ویندوز تمام اون فایل خفن رو کپی کنم.

2. نمی دونم چقدر در مورد رمز نگاری AES می دونی. اما اندازه کلید می تونه پارامتر مهم باشه اما همه چیز نیست. ما اینجا موارد مختلفی رو داریم و اندازه کلید باید به اندازه ضریبی از اندازه بلوک باشه و البته ناگفته می مونه اگر به salt و ... هم اشاره نکنیم. خلاصه می تونی کد زیر رو که به کمک کتابخونه OpenSSL و کیوت نوشتم رو ببینی (برای رمز نگاری AES) تا بدونی چه مواردی وجود دارن:
https://github.com/pswin/pcore/blob/master/lib/source/cryptography/aes.cpp

نحوه بحث کردن:

یکی از موردهایی که به نظر من خوب توسعه پیدا نکرده بین ماها اینه که با دلیل و منطق و از روی حساب کتاب و شمرده صحبت کنیم.

1. دوست من، اگر واقعا از نظر فنی نمی تونید یه مورد رو توسعه بدید نه تنها هیچ دلیلی نداره که وارد یک بحث شید بلکه دلیل کافی وجود داره که گوش بدید و یاد بگیرید.

2. زمانی که جمله ای رو می خونید به ساختارها دقت کنید. مثلا معمولا اولین جمله هر پاراگراف مشخص می کنه که گوینده هدفش از پاگراف چیه به عنوان مثال:

می شه گفت اکثر راهکارهای جدید و اینترفیسهای جدیدی که ساخته می شن با C++‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ نوشته می شن.

یعنی هدف اینه که به شما بگم اکثر راهکارهای جدید با C++‎‎‎‎‎‎‎ عرضه می شن. نه اینکه گوگل خز شده. بلکه مثال من برای توسعه و ساپورت کردن جمله اول من هست که توی انگلیسی بهش می گن Main idea و بعدش خواستم به شما با یه مثال بگم که یه راهکار جدید چقدر می تونه موثر باشه (یعنی داشتم ایده ام رو گسترش می دادم). حالا اینکه Google با یه راهکار سخت افزاری اومده، خوشبحالش شده. این دلیل نمی شه که ایده من رد بشه. (البته خود سخت افزار هم یه راهکار هست و اون سخت افزار هم یه زبان برنامه نویسی و اسمبلر نیاز داره تا دستورات رو براش ترجمه کنن. اینطور نیست؟)

البته این ایده اصلی می تونه حتی توی جمله دوم و یا آخر پاراگراف ظاهر بشه. منتها مطلب اصلی اینه که شما باید ساختارهای زبانیتون اینقدر قوی باشه که تشخیص بدین که منظور پاگراف چیه. و بازم البته، اینها رو باید توی سیستم آموزشی یاد بدن (که ندادن)، نه توی فروم.

asadsheidaharzand
شنبه 29 آبان 1395, 03:17 صبح
بحث حافظه: 1. دوست من. ما توی دوره ای هستیم که بهش می گن post-pc توی این دوره که تعداد pc ها حتی کمتر از یک سوم تعداد گوشی های هوشمند شده (دیگه با بقیه انواع کاری ندارم). و من تا حالا گوشیی ندیدم که هشت گیگ رم داشته باشه!!! و حتی فرض کن یه گوشی هم این مقدار حافظه داشته باشه. وقتی می شه از این همه حافظه برای کارهای خفنتر استفاده کرد (مثلا هوش مصنوعی و ...) حیف نیست بیایم حروم یه برنامه با کارایی کم کنیم. 2. وقتی در مورد حافظه صحبت کردم، منظورم تخصیص اون نبود. شما توی ویندوز حافظه محافظت شده ندارین یعنی پروسسها راحت به فضای حافظه هم دسترسی پیدا می کنن (نمونه بزرگش trainer ها توی همون بازی هستن) این مشکل یه مشکل جدی امنیتی هست. البته کل جریان به این هم ختم نمی شه و .... بحث GTA: 1. معمولا کسایی که با لینوکس کار می کنن، افراد حرفه ای هستن و سراغ بازی کردن نمی رن. برای همین هم دلیل نداره که این بازی رو لینوکس هم توسعه بدن. 2. توی بازی لینوکس می تونه کارایی بیشتری داشته باشه. به عنوان مثال شرکت سازنده left for dead یعنی valve همین چند سال پیش گفت که بازی سازی توی لینوکس می تونه بهتر باشه و کارایی بالاتر بره. (توی وبلاگش در موردش سرچ کنید.) در حقیقت تستهای اونها نشون داد که انجین بازیشون سریعتر توی لینوکس عمل می کنه (که خیلی هم دور از انتظار نبود) 3. سیستم عامل PS خودش یک سیستم عامل مبتنی بر یونیکس مثل لینوکس هست. (که دیگه لازم نیست در مورد کیفیت بازی ها و ... توضیح بدم.) دزدی: 1. جدای از اینکه راهی برای خرید نرم افزاهای وجود نداره، اما اگر ایده لوژی ذهنیتون اینجوری باشه که هرچیزی رو خواستم مفت راحت به دست میارم. چاره ای جز تاسف خوردن براتون ندارم. 2. خود کرده را تدبیر نیست: اگر نرم افزار و ایده و شما راحت کپی می شه اینجا و آینده ای برای این حرفه نیست بجای شکایت آینه رو نگاه کنید. بعدشم شما گیمری؟ من گیمر حساب می شم. اما مهمتر اینه که Game Developer هستم. امنیت: 1. امنیت فقط رمزنگاری نیست. رمزنگاری یکی از زیر شاخه های مهم امنیت هست. شما مثلا همنطور که بالا توضیح دادم کافیه برنامه ات رمز همون فایل rar که گوگل هم اجازه جابجاییش رو نمی ده بشکونه و من با کمتر از فراخوانی چند دستور سیستمی ویندوز تمام اون فایل خفن رو کپی کنم. 2. نمی دونم چقدر در مورد رمز نگاری AES می دونی. اما اندازه کلید می تونه پارامتر مهم باشه اما همه چیز نیست. ما اینجا موارد مختلفی رو داریم و اندازه کلید باید به اندازه ضریبی از اندازه بلوک باشه و البته ناگفته می مونه اگر به salt و ... هم اشاره نکنیم. خلاصه می تونی کد زیر رو که به کمک کتابخونه OpenSSL و کیوت نوشتم رو ببینی (برای رمز نگاری AES) تا بدونی چه مواردی وجود دارن: https://github.com/pswin/pcore/blob/master/lib/source/cryptography/aes.cpp نحوه بحث کردن: یکی از موردهایی که به نظر من خوب توسعه پیدا نکرده بین ماها اینه که با دلیل و منطق و از روی حساب کتاب و شمرده صحبت کنیم. 1. دوست من، اگر واقعا از نظر فنی نمی تونید یه مورد رو توسعه بدید نه تنها هیچ دلیلی نداره که وارد یک بحث شید بلکه دلیل کافی وجود داره که گوش بدید و یاد بگیرید. 2. زمانی که جمله ای رو می خونید به ساختارها دقت کنید. مثلا معمولا اولین جمله هر پاراگراف مشخص می کنه که گوینده هدفش از پاگراف چیه به عنوان مثال: یعنی هدف اینه که به شما بگم اکثر راهکارهای جدید با C++‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ عرضه می شن. نه اینکه گوگل خز شده. بلکه مثال من برای توسعه و ساپورت کردن جمله اول من هست که توی انگلیسی بهش می گن Main idea و بعدش خواستم به شما با یه مثال بگم که یه راهکار جدید چقدر می تونه موثر باشه (یعنی داشتم ایده ام رو گسترش می دادم). حالا اینکه Google با یه راهکار سخت افزاری اومده، خوشبحالش شده. این دلیل نمی شه که ایده من رد بشه. (البته خود سخت افزار هم یه راهکار هست و اون سخت افزار هم یه زبان برنامه نویسی و اسمبلر نیاز داره تا دستورات رو براش ترجمه کنن. اینطور نیست؟) البته این ایده اصلی می تونه حتی توی جمله دوم و یا آخر پاراگراف ظاهر بشه. منتها مطلب اصلی اینه که شما باید ساختارهای زبانیتون اینقدر قوی باشه که تشخیص بدین که منظور پاگراف چیه. و بازم البته، اینها رو باید توی سیستم آموزشی یاد بدن (که ندادن)، نه توی فروم. تو زمانی که کامپیوتر های شخصی کم شده و گوشی ها اول راهن به زودی گوشی ها هم مثل کامپیوتر های شخصی به صورت نمایی سخت افزار هاشون قوی تر میشه. من با valve که یه سیستم زیاد مطرحی نیست کاری ندارم وقتی rockstar games , ubisoft هستن شما اینا رو بچسب.تمامی بازی های معروف این شرکت ها فقط برای win هست. رمزنگاری aes تا جایی که من میدونم فقط با brute force شکسته میشه.شما فرض کن کامپیوترت بر فرض محال 10 به توان 20 محاسبه در هر ثانیه انجام بده.حالا اگر پسوردت 500000 کاراکتری باشه تعداد کل حالات ممکن چیزی در حدود 100 به توان 500000 هست یعنی 10 به توان 1000000 که اگر سرعت سیستم رو وارد محاسبه کنی 10 به توان 999980 ثانیه طول مکیشه که یعنی کامپیوترت تا قیامتم کار کنه رمزو پیدا نمیکنه. حالا که شما میگی بشکنن این شکستن یه دفه از آسمون نازل نمیشه که.بلکه در گرو رشد علم الگوریتم و تکنولوژی هست و تا جایی که من میدونم با تکنولوژ فعلی نشدنیه. کلا شکوندنش به عملیاتی از order نمایی نیاز داره. بله میدونم همش رمزنگاری نیس واسه همین نوشتم 90%. بعدشم بنده از کلمه ی "توی جیبش گذاشته" برداشت میکنم که گوگل خزه و با اون همه توانایی کم آورده حرفای شما به گونه ای که شدیدا به آدم زاویه دید میده و یک طرفس مثلا در این مورد میتونستین قضیه رو کامل بگین. برای دزدی هم صحبتی با شما ندارم چرا که عقیده من رو میدونید. شما حتی اگرم یه توسعه دهنده ی بازی باشی هیچ وقت نمیتونی یه گیمی بسازی که فایل نصبیش بشه 60 گیگ چه برسه که بخوای راجب مسایل فنیش حرف بزنی.

golbafan
دوشنبه 01 آذر 1395, 19:46 عصر
حقوق دیگران را هنگام استفاده از کامپیوتر رعایت کنیم به چه معنی است؟ به یاد ندارم جایی برای واژه حق الناس محدودیت مذهبی، رنگی یا نژادی تعریف شده باشد، در نتیجه حق الناس مشمول همه بشریت است.

سلام

جواب شرعی:

آیا نرم‌افزارها هم به‌مثابه کالا هستند و حکم خرید کالای ایرانی در اینجا هم وجود دارد؟
حکم خرید کالای دشمنان که به نحوی کمک به آنها محسوب می‌شود تحت عنوان «اعانه‌ی ظالم» شامل اینجا نیز می‌شود؛ یعنی ما با خریداری یک نرم‌افزار، خدماتی به آنها برسانیم یا به نحوی از این نرم‌افزارها استفاده کنیم که سودش به جیب آنها برود، مثل برخی برنامه‌ها که اصل ورود به آنها و تعداد استفاده‌کنندگان از آنها برای صاحبش مفید است، همین ورود به برنامه هم حرام می‌شود. بنابراین فرقی نمی‌کند که این کالا سخت‌افزار باشد یا نرم‌افزار و این توصیه‌‌ای که گفته‌اند اگر کالایی مشابه داخلی دارد، از کالای خارجی استفاده نکنید، شامل نرم‌افزارها هم می‌شود و باید از نرم‌افزار داخلی استفاده کنید.

منبع:
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=29126#13

8. آيا در حكم تكثير نرم افزار تفاوتي بين توليد داخل و خارج وجود دارد؟
آيات عظام امام، سيستاني، تبريزي، صافي و وحيد:
تفاوتي بين توليد داخل و خارج در حكم نمي كند، (امام، تحريرالوسيله، ج 2، فروع متفرقه، الثالث، تبريي، صراط النجاه، ج 5، س 706؛ سيستاني، sistani.org، حق چاپ، ش 1؛ دفتر صافي)
آيت الله خامنه اي:
اگر توليد داخل باشد، بنابر احتياط واجب اجازه توليد كننده شرط است و اگر توليد خارج باشد، تابع قرارداد است، (خامنه اي ، اجوبه، س 1343)
آيت الله مكارم:
تفاوتي بين توليد داخل و خارج نمي كند مگر آن كه توليد آمريكا يا اسرائيل باشد، (دفتر مكارم)
آيت الله وحيد:
تفاوتي بين توليد داخل و خارج در حكم نمي كند، (دفتر وحيد)
https://rasekhoon.net/conference/print/613104/%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D9%83%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%83%D8%B1%D9%83-%D8%B4%D8%AF%D9%87-(%D9%85%D8%AB%D9%84-%D9%88%D9%8A%D9%86%D8%AF%D9%88%E2%80%8D%D8%B2)-%D9%88-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D9%8A%D9%82-%D8%A2%D9%86-%DA%86%D9%8A%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B4%D9%83%D8%B1/

پ.ن.
اکثر نرم افزارهای مطرح دنیا امریکایی هستند. بنابراین استفاده بدون لایسنس به 3 دلیل اشکال ندارد
1- کشور سازنده با ایران قرارداد ندارد و حتی ایران را تحریم کرده است
2- کشور سازنده از درآمد حاصل از فروش نرم افزار و مالیات های آن هزینه جنگ با مسلمانان را تامین میکند
3- شرکت هایی که به دولتهای معاند با اسلام مالیات میدهند و به این طریق یا از طرق دیگر از آنها حمایت میکنند در حکم کافر حربی هستند

در مورد کافر حربی چند تعریف وجود دارد،

الف: هر کافری که اهل ذمه نباشد(خارج از دایره حکومت اسلام باشد؟!)
ب: از نظر بعضی از فقها ما چهار قسم کافر داریم

۱) ذمی
۲) حربی
۳) کافر «معاهد»:بسیارى از دول امروز که با ما روابط سیاسى دارند و با ما در حال جنگ نیستند مصداق آن محسوب مى‌شوند و مادام که به نحوى از انحا با مسلمین وارد محاربه نشوند همه چیز آنها و جان و مالشان محترم است(مثلآ: چین، روسیه، تایوان و…).
۴) کفّار بى‌طرف: که جان و مال و ناموسش محفوظ است(مثلآ: آرژانتین، برزیل، شیلی و…).