PDA

View Full Version : مبتدی: درخواست راهنمایی جهت شروع اولین پروژه !!! ممنون

barman.ar16
شنبه 08 آبان 1395, 23:18 عصر
سلام به دوستان و اساتید گرامی
بالاخره بنده هم به آرزوی دیرینه ام رسیدم و برنامه نویسی رو شروع کردم
ابتدا برای اینکه با کدنویسی و مقدمات آشنا شم یه خورده پایتون خوندم اندازه ای که بدونم کد چی هست در کل ....!!!
بعدش آموزش پرند رو گرفتم و بالاخره امروز تمومش کردم میشه گفت با اتمام آموزش به طور کلی میدونم سی شارپ چیه و چه چیزهای رو میشه ازش خواست ولی خداییش خیلی کد نویسی سخته ... فقط یه سری اصول رو یاد گرفتم وگرنه اصلا نمیشه حفظ کرد و بدون مراجعه به یک منبع کد زد... حالا نمیدونم من که تازه شروع کردم اینطوریم یا کلا به خاطر تعدد و تنوع کدها همه به یک نوع اینطورین ؟؟؟
خب میرم سراغ اصل مطلب ...
دست یاری به سمت شما دوستان و اساتید گرامی دراز می کنم و ازتون کمک میخوام تا اولین پروژه ام رو بنویسم
امیدوارم در این راه از هر گونه کمکی دریغ نکنید و من بینوا رو یاری کنید
پیشاپیش از سوالات ناشیانه و مبتدیانه ای که می پرسم عذر میخوام بالاخره تازه شروع کردم و یه خورده البته میشه گفت خیلی داغونم

از اونجایی که من توی یک اداره کار می کنم میخوام پروژه هام رو کاربردی بنویسم برای شروع این اولین پروژه ام هست
یه عکس میزارم تا بهتر بتونید کمکم کنید
عکس :
http://uupload.ir/files/ko1i_capture_thumb.jpg (http://uupload.ir/viewer.php?file=ko1i_capture.jpg)
در اینعکس همینطور که می بیند من فرم رو طراحی کردم ...البته ببخشید اگر مبتدیانه هست
من در واقع می خوام وقتی نامه ای از طرف اداره بیمه میاد جواب نامه رو بدم خب اگر بشه اینکار رو از طریق برنامه انجام داد خیلی قشنگتر هست صدالبته میشه توی وردی که از قبل آماده هست هم اینکار رو کرد اما برای شروع فکر کنم برنامه ی نسبتا ساده ای باشه و بشه نوشتش
خب من دنبال اینم که اطلاعاتی که توی این فرم ثبت میشه در نهایت توی یک گزارش که از قبل طراحی شد جای گذاری بشه و در نهایت هم بشه چاپش کرد
خب نکته اینه که من اصلا نیازی به ذخیره این اطلاعات در پایگاه رو ندارم و فقط میخوام لحظه ای اون رو چاپ کنم و بعد از بستن فرم اطلاعات هم پاک بشه مهم نیست

چند تا سوال :
۱- اول اینکه چون من تجربه برنامه نوبسی رو ندارم توی بحث طرح ریزی پروژه مشکل دارم درواقع منظورم اینکه نمیتونم برنامه ریزی کنم که باید از کدوم قسمت های برنامه استفاده کنم تا به هدفم برسم حالا نمیدونم اسمش رو چی میگذارید طراحی الگوریتم یا ... منظورم اینه که شاید من نحوه استفاده از کنترل ها مختلف رو بدونم ولی نمیتونم از اونها در جایی که باید ازشون کار بکشم به درستی استفاده کنم امیدوارم منظورم رو رسونده باشم البته بیشتر در پروژه های بزرگتر پیش رو مدنظرم هست انشاءالله و نه صرفا همین پروژه
۲-برای گزارش گیری به این شکل باز هم نیازی به جداول و اینها هست یا نه میشه یه راه دیگه رو پیش گرفت
۳-مهم و مهمتر از همه برای من اینه که بتونم از قابلیت xml استفاده کنم آخه توی آموزش پرند متوجه شدم که اگر بخوام این برنامه ی که مینوسم رو روی یک سیستم دیگه استفاده کنم و اگر روی اون سیستم sql server نباشه میشه از قابلیت xml استفاده کرد و جداول رو توی خود ویژوال نوشت
۴-یک نکته مهم دیگه هم این که گزارشی که میسازم نیازی به برنامه های جانبی مثل کریستال ریپورت و اینا نداشته باشه درواقع میخوام اگر روی سیستم مقصد چیزی نصب نباشه هم برنامه ام کار کنه ...نمیدونم میشه یا نه (البته این رو هم بگم روش کار با کریستال ریپورت و ... رو هم بلد نیستم فقط اسمش رو شنیدم !!!!)

خب فکر کنم توضیحات لازم رو رو دادم ... از الان من بی صبرانه منتظر نظرات و راهنمایی های ارزشمند شما اساتید گرامی هستم
پیشاپیش از اینکه وقت میگذارید و من و امثال بنده رو راهنمایی می کنید ممنونم ... مطمئنا دعای خیرمان بدرقه راهتان خواهد بود
باز هم یه عذرخواهی دیگه میکنم که سوالم به درازا کشید

ali_md110
یک شنبه 09 آبان 1395, 07:15 صبح
سلام
برنامه نویسی بیشتر از هر چیزی علاقه زیاد میخاد و انگیزه که فکر کنم شما داشته باشید و این خیلی خوبه ولی معتادش نشید
اما برنامه نویسی همش کد نویسی نیست
تکنیک و تلفیق و خلاقیت هم هست
مطالعه و به روز شدن هم هست
و خیلی وقت آزاد هم نیاز داره
بنظر من اگر میخاید زودتر به نتیجه این برنامه ای که میخاید برسید بصورت عملی و حضوری با یک برنامه نویس مجرب کار کنید چون با آزمایش و خطا وقتتون تلف میشه
همچنین کد کپی کردن از این سایت و دیگر جاهها و نتیجه موقتی گرفتن خیلی مناسب یک برنامه نویس نیست
هم کد نویس باشبد و هم برنامه نویس

barman.ar16
یک شنبه 09 آبان 1395, 15:22 عصر

سلام
برنامه نویسی بیشتر از هر چیزی علاقه زیاد میخاد و انگیزه که فکر کنم شما داشته باشید و این خیلی خوبه ولی معتادش نشید
اما برنامه نویسی همش کد نویسی نیست
تکنیک و تلفیق و خلاقیت هم هست
مطالعه و به روز شدن هم هست
و خیلی وقت آزاد هم نیاز داره
بنظر من اگر میخاید زودتر به نتیجه این برنامه ای که میخاید برسید بصورت عملی و حضوری با یک برنامه نویس مجرب کار کنید چون با آزمایش و خطا وقتتون تلف میشه
همچنین کد کپی کردن از این سایت و دیگر جاهها و نتیجه موقتی گرفتن خیلی مناسب یک برنامه نویس نیست
هم کد نویس باشبد و هم برنامه نویس

ممنون از نظرتون
والله خیلی دوست دارم که برم از یه نفر یا سر کلاس یاد بگیرم اما متاسفانه من در یک شهرستان خیلی کوچیک هستم و اینجا دسترسی به کلاس ندارم کسی هم دور و بر خودم نمی بینم بنابراین باید همینطوری فعلا کارم رو راه بندازم

دوستان برای تکمیل سوالات خودم اینطوری پیش میرم
این فرمی هست که کاربر می بیندش و پرش می کنه ک
http://uupload.ir/files/exee_capture_thumb.jpg (http://uupload.ir/viewer.php?file=exee_capture.jpg)

خب حالا اینم از گزارشی که میخوام چاپش کنم :
http://uupload.ir/files/pkbw_capture2_thumb.jpg (http://uupload.ir/viewer.php?file=pkbw_capture2.jpg)
اگر دقت کنید می بینید جاهایی که با 1111111 نوشته شده درواقع همون جاهایی هستند که میخوام بوسیله اطلاعاتی که از کاربر می گیرم پر بشن و در نهایت هم چاپش کنم

از اساتید تقاضا دارم یک نمونه درست کنن که یک تک کنترل داشته باشه و در یک گزارش همون تک کنترل چاپ بشه تا دستم بیاد چطوری و از چه روش و از چه کدهایی باید استفاده کنم

بی نهایت از کمک رسانی تون ممنون و سپاسگذارم

barman.ar16
دوشنبه 10 آبان 1395, 19:24 عصر
هیچ یک از اساتید راهنمایی نمی کنن ... واقعا امثال بنده که اول راهیم نیاز به کمک و راهنمایی داریم لطفا دریغ نکنید ممنون

barman.ar16
چهارشنبه 12 آبان 1395, 08:25 صبح
دوستان سلام
لطفا هر کدوم از اساتید میتونن کمک کنن :

من تازه دیزاین فرم رو آماده کردم یه سری کد آماده کردم اما هنوز وقت نشده توی جای مناسبش بنویسم مثل تاریخ شمسی ، تبدیل خودکار تکست باکس برای تبدیل کیبورد به فارسی و...

اما در همین ابتدا به یه مشکل برخوردم من ... من یه تایمر درست کردم و ویژگی interval رو روی 100 گذاشتم و بعدش توی دستورش این رو نوشتم
private void Timer1_Tick(object sender , EventArgs e)
{
TxtJame=int.Parse(TxtAsli.Text) + int.Parse(TxtTabaei2.Text) + int.Parse(TxtTabaei3.Text)).ToString();
}

البته توی لود فرم هم این رو نوشتم :
Timer1.Enabled=true;
در واقع میخوام تکست باکس جمع افراد مساوی بشه با سه تکست باکس بالاییش یعنی تکست باکس اصلی و تبعی 2 و تبعی 3 اما ارور میده و اجرا نمیشه
به نظرتون کجای کار اشکال داره ...؟؟؟
البته من اول میخواستم از NumbericUpDown استفاده کنم اما نحوه نوشتن دستورش رو بلد نبودم بنابراین همون تکست باکس گذاشتم ( یه سوال میشه همین دستور رو برای کمبوباکس نوشت اگر آره تکست باکس ها رو به کمبو باکس تبدیل کنم)

یک نکته اینکه من شیوه ساخت دیتابیس رو XML زدم که دیگه نیاز به sql نداره حالا دنبال یه روش هستم که از فایلی که بصورت xml میسازه گزارش سازی بکنم؟؟؟؟!!!!
این فایل پروژه :
143282

hamid_hr
چهارشنبه 12 آبان 1395, 11:08 صبح
مشکل اول اینه که textjame نوشتی . باید بنویسی textjame.text
یه مشکل دیگه اینه که اون تکس باکس ها اگه توش عدد نباشه و حرف باشه خطا میده. درباره متد int.tryparse سرچ کن تا بهتر بتونی این کد رو بنویسی
و یه مشکل دیگه اینه این برنامه همیشه باید هر 100 میلی ثانیه این عمل رو انجام بده و اینطوری اصلا بهینه نیست. شما کد رو تو رویداد textbox_change هر کدوم از اون تکس باکسها بزاری بهتر نتیجه میده

barman.ar16
چهارشنبه 12 آبان 1395, 14:20 عصر
مشکل اول اینه که textjame نوشتی . باید بنویسی textjame.text
یه مشکل دیگه اینه که اون تکس باکس ها اگه توش عدد نباشه و حرف باشه خطا میده. درباره متد int.tryparse سرچ کن تا بهتر بتونی این کد رو بنویسی
و یه مشکل دیگه اینه این برنامه همیشه باید هر 100 میلی ثانیه این عمل رو انجام بده و اینطوری اصلا بهینه نیست. شما کد رو تو رویداد textbox_change هر کدوم از اون تکس باکسها بزاری بهتر نتیجه میده

ممنون از لطفتون
میشه لطف کنید یه مثال ساده بزنید مثلا دو تا تکس باکس رو جمع بزنه ... بعد اون رو بزارم توی textbox_change هر دو تا تکست باکس یا هر سه تا شون؟؟؟؟

ebrahim.rayatparvar
چهارشنبه 12 آبان 1395, 15:07 عصر
سلام مهندس جان.
ببین تو همون ایونت که داری که میزنی بهتره از ساختار شرطی استفاده کنی تا textbox هایی که میخوان جمع کنی خالی نباشن و هر کدوم که خالی بود مقدار 0 رو تو جمع بهش بدی.

مثلا :

TextSum.Text = string.IsNullOrWhiteSpace(TextBox1.Text)?0:int.Par se(TextBox1.Text) +
string.IsNullOrWhiteSpace(TextBox2.Text)?0:int.Par se(TextBox2.Text) +
string.IsNullOrWhiteSpace(TextBox3.Text)?0:int.Par se(TextBox3.Text);

این میتونه یه راه حل باشه