PDA

View Full Version : سوال: نحوه جمع کردن اعداد کسری و محاسبه ی آن با فکتوریال

mr.ben
دوشنبه 17 آبان 1395, 22:40 عصر
با سلام خدمت کاربران و اساتید انجمن برنامه نویس من در زمینه ی برنامه ای در "++C" سوالی داشتم
من نحوه جمع کردن عدد کسری و محاسبه ی آن با فکتوریال مشکلی داشتم که شکل نوشتاری کد آن چیست به صورتی که

143413
عدد X و N را محاسبه کند.

کدی که من نوشته ام :

// ConsoleApplication2.cpp : Defines the entry point for the console application.
//

#include "stdafx.h"
#include "iostream"
#include "conio.h"
using namespace std;

double factorial(int n);
int _tmain(int argc, _TCHAR* argv[])
{
int n;
cout << "\n N = ";
cin >> n;

cout << "\n\n factorial number " << n << " = " << factorial(n);

_getch();
return 0;
}

//////////////////////////////////////////////////////
double factorial(int n)
{
double result = 1;
for (int i = n; i >= 1; i--)
{
result *= i;
}
return result;
}
//////////////////////////////////////////////////////

حالا می خوام بدونم که چگونه X و N رو بدست بیارم در کجا باید ویرایشی انجام بدم با تشکر.

ferry_2020
سه شنبه 18 آبان 1395, 19:39 عصر
سلام
من خیلی حرفه ای نیستم ولی فکر میکنم شما باید X,N رو از کاربر دریافت کنید و نتیجه ای در خروجی باید نمایش بدید،ex هست
در نتیجه قسمتی که برای نمایش فاکتوریل در نظر گرفتید درست نیست مگر اینکه استاد از شما خواسته باشن که اون رو هم جداگانه نمایش بدید
در هر صورت شما باید چند تا حلقه for بنویسید
تو یکی فاکتوریل ها رو محاسبه کنه
تو یکی دیگه ایکس ها رو به توان برسونه و نتیجه رو ذخیره کنه
در هر صورت زمان میبره و متاسفانه من وقتی برای نوشتنش ندارم فقط سعی کردم راهنماییتون کنم
شما بنویسید،من اگه وقت کردم،نگاه میکنم و نظرمو میگم
فقط حواستون باشه،یه متغیر به اسم e بگیرید که برابر با یک باشه و توی حلقه،هر بار مقدار قبلی خودش رو با مقدار جدید جمع کنه(منظورم 1 به اضافه حاصل تقسیم x بر فاکتوریل)
امیدوارم درست راهنمایی کرده باشم
موفق باشید

Ananas
چهارشنبه 19 آبان 1395, 20:30 عصر
سلام.
X و N رو که نمیخاید محاسبه کنید! اینا ورودیهای تابع باید باشن...این فرمول e به توان X رو حساب میکنه با دقتی که N تعیین میکنه. پس N رو میتونید از کاربر بگیرید و X رو هم که جزو ورودی های تابع هست باید از کاربر بگیرید. فقط اینکه X به توان یک و دو و سه و ... اینهارو باید اول یک متغیر با مقدار اولیه ی X یا 1 (بسته به نوع حلقه تون داره که نسبت به فرمول چجور شروع بشه) داشته باشید که تو هر گام از حلقه یک بار x رو توش ضرب کنید.