PDA

View Full Version : مبتدی: طرح ریزی و ارتباط جداول با هم در ذخیره فرم ارزیابی مدارس

barman.ar16
شنبه 22 آبان 1395, 22:21 عصر
من یک سی شارپ کار مبتدی هستم

تا بحال چند تا کار خیلی سبک درست کردم که البته هیچ کدوم با پایگاه داده کار نداشتند اما الان اولین کارم رو دارم درست می کنم که پایگاه داده داره

من توی این پروژه میخوام دو تا جدول داشتم باشم

1- جدول اطلاعات مدارس

2- جدولی که در اون یک سری پارامتر که بوسیله خوب متوسط ضعیف و ... درجه بندی شدند

حالا میخوام یک فرم داشته باشم که اطلاعات مدرسه اولش قرار بگیره و بعد اطلاعات اون پارامترها و در اخر هم اطلاعات هر دو توی یک جدول دیگه ثبت بشه تا بشه بعدا بهشون دسترسی داشت و ازشون گزارشی دریافت و چاپ کرد

خب میدونم سوالم مبتدی هست ولی نمیتونم رابطه ی بین این ها رو بررسی و اجرا کنم ممنون میشم توضیحی بدید یا نمونه کاری یا ویدئو موزشی چیزی معرفی کنید تا بتونم از اون یاد بگیرم

تا به اینجای کار من دیزاین برنامه رو انجام دادم و که شامل این هاست

عملیات اصلی (ثبت بازدید جدید / اصلاح بازدیدهای قبلی)

عملیات گزارش گیری ( چاپ نمون برگ های بازدید / چاپ مدارس بر اساس رتبه یندی )

عملیات فرعی ( تعریف مدرسه جدید و... )

فکر کنم منظورم رو رسونده باشم در واقع یک نمون برگ بازدید از مدارس هست که در سربرگ اون اطلاعات مدرسه و بعد پارامترهایی که با خوب متوسط و صعیف پر میشن مثلا با radio button و بعدا میشه اینها رو چاپ کرد)

از اساتید لطفا یک نفر کلیات انجه من باید دنبالش باشم رو بگه یعنی در واقع سرنخ کار رو بده تا من بدونم دنبال چی باید باشم ....
مثلا از کدوم روش باید استفاده کنم ADO.Net یا Linq یا Entity و ...
یا برای برقراری ارتباط بین جداول باید از query یا ... استفاده کنم تا به هدفم برسم
همین کلیات رو بگید نحوه انجمش رو جستجو می کنم و یاد می گیرم
متشکرم

من در واقع میخوام اطلاعات از دو تا table بیاد داخل یک فرم که تا به اینجای کار را تقریبا میدونم چکار کنم ولی بعدش چطوری اطلاعات این فرم بصورت یکجا و تجمیعی ذخیره بشه تا بعدا بشه هم اصلاحش کرد و هم ازش گزارش گرفت رو نمیدونم باید چکار کنم لطفا کمک کنید

به این دو عکس لطفا دقت کنید :
http://uupload.ir/files/gw9x_1_1.jpg
http://uupload.ir/files/w5kg_1_2.jpg

خب من میخوام کاربر اسم یک مدرسه رو وارد کنه و بعد اطلاعات اون بیاد سربرگ همین نمون برگ و بعد اطلاعات رو بصورت مثلا radio button که خوب متوسط ضعیف هست ازش بگیرم و بعد یکجا ذخیره بشه که هم بعدا بشه اصلاحش کرد و هم بشه اون رو چاپ کرد
تا اینجای کار فکر کنم باید دو تا جدول داشته باشم یکی اطلاعات مدرسه و یکی هم همین نمون برگ درسته ؟؟؟
بعد اطلاعات مدرسه و اطلاعات نمون برگ به هم join بشه البته فکر کنم اینطوری باشه
یه خورده ساده ترش اینه :
در واقع کاربر میره بازدید مدرسه برنامه رو باز میکنه اسم یک مدرسه رو میزنه همون نمون برگ باز میشه که اطلاعات تکمیلی مدرسه بالای اون نوشته شده و بعد فقط برای هر پارامتر یک گزینه یعنی خوب متوسط یا ضعیف رو انتخاب می کنه تا پایان میره و در نهایت ثبت رو میزنه
کاربر بعدا باید بتونه همین نمون برگ ثبت شده رو یا اصلاح کنه یا بتونه چاپ کنه ...
البته بعدا میخوام گزینه هایی مثل رتبه بندی و ... رو توی برنامه بگنجونم چون با توجه به اینکه چه گزینه یعنی خوب و... زده بشه یک امتیاز در پایان همون بند داده میشه و جمع همه امتیازها داده میشه و بعدا باتوجه به همین امتیازها یک رتبه بندی صورت بگیره

حالا نمیدونم روال کلی رو چطوری طرح ریزی کنم
اگر میشه به صورت کلی بگید چطوری باید پیش برم تا به نتیجه دلخواه برسم ... درواقع مسیر راه مشخص بشه
اگر از اساتید گرامی کسی محبت کنه جواب بده واقعا ممنونش میشم و دعاش می کنم

Mahmoud.Afrad
یک شنبه 23 آبان 1395, 23:19 عصر
یک جدول برای استان ها؛
یک جدول برای شهرستان ها که با جدول استان ارتباط دارد؛
در صورت نیاز یک جدول برای مناطق آموزشی هر شهرستان؛
در صورت نیاز یک جدول برای ناحیه های آموزشی هر منطقه که با جدول منطقه آموزشی ارتباط دارد؛
یک جدول برای واحد آموزشی که با جدول ناحیه(در صورت نداشتن جدول ناحیه ، با جدول منطقه) آموزشی در ارتباط هست؛
یک جدول برای تعریف اشخاص (هر شخصی که در این ارزیابی دخالت داره شامل شخص بازرس، مدیر مدرسه و ...)؛
یک جدول برای ذخیره عناوین شغلی اشخاص (بازرس، مدیر و ...)؛
یک جدول واسط برای ارتباط شخص به عنوان شغلی؛
یک جدول برای تعریف ارزیابی(در اینصورت می توان ارزیابی های متنوعی ایجاد کرد)؛
در صورت نیاز، یک جدول برای دسته بندی سوالات ارزیابی؛
یک جدول برای موارد(سوالات) ارزیابی که با جدول دسته سوالات در ارتباط هست؛
یک جدول برای ارتباط هر سوال به ازریابی (ممکن است یک سوال در چند ارزیابی مشترک باشد)؛
یک جدول برای ذخیره سربرگ فرم ارزیابی؛
یک جدول برای ذخیره مقادیر جدول فرم ارزیابی(همان مقادیری که توسط بازرس انتخاب میشود)؛

شاید نیاز به جداول دیگری هم باشه.
در مورد اینکه از چه تکنولوژی برای ارتباط با دیتابیس استفاده کنید به خودتون مربوط میشه. البته میشه از توصیه دیگران هم استفاده کرد.

فکر کنم قبلا پروژه هایی شبیه آزمون گیر و ... توسط کاربران در همین سایت قرار داده شده که میتونید از اونها کمک بگیرید.