PDA

View Full Version : مدل کردن یه کلاس خاص

m-khorsandi
پنج شنبه 06 مهر 1385, 12:54 عصر
فرض کنید برنامه ای را میخواهیم توسط UML مدل کنیم که یکی از کلاسهای مورد استفاده اون،
از کلاسهای پیاده سازی شده در زبان برنامه نویسی (من از دلفی استفاده میکنم) ست،
یعنی در واقع این کلاس وجود دارد و پیاده سازی شده،
این کلاس را چطوری و به چه شکلی میبایست مدل کرد؟
آیا مشخصات این کلاس رو باید کامل نوشت یا از Notation خاصی استفاده کرد؟

ممنون.

whitehat
جمعه 07 مهر 1385, 10:55 صبح
دوست عزیز شما باید اول مشخص کنید که می خواهید با چه روشی عمل کنید و چه دیاگرامی را می خواهید بکشید !؟ اگر می خواهید مثلا Class Digram را بکشید باید نام کلاس + تمام property ها و Method ها و نوع دسترسی آنها را در آن بنویسید .( البته منظور من کلاس دیاگرام طراحی است )
اگر دقیقتر منظور خود را بگویید بهتر میشه راهنمایی کرد
موفق باشید

m-khorsandi
جمعه 07 مهر 1385, 15:21 عصر
ممنون از جوابتون،
من دقیقا" میخوام Class Diagram رو بکشم،

اگر می خواهید مثلا Class Digram را بکشید باید نام کلاس + تمام property ها و Method ها و نوع دسترسی آنها را در آن بنویسید
تو نگاه اول شاید بهترین راه همین باشه، ولی فرض کنید این کلاس خود فرزند کلاس دیگریست و
شامل ارتباط Dependency نیز هست که من فکر میکنم همین دو مورد باعث میشه که کلاس پدر رو
هم مدل کنیم و این قضیه میتونه برای پدر هم تکرار بشه.

مثالی که ضمیمه کردم رو ببینید،

کلاس TGraphicControl کلاسی ست که در دلفی وجود داره و من میخوام کلاس TCircle و مابقی
رو از اون به ارث ببرم. کلاس TGraphicControl هم از کلاس دیگه ای مشتق شده که اون هم
از کلاسهای موجود در دلفی ست.( کلاس TGraphicControl و کلاسهای بالاتر از اون ، کلاسهای
هستند که در خود دلفی وجود دارند).

تا چه اندازه ای من باید جلو برم و کلاسهایی که وجود دارند رو مدل کنم؟ آیا مشخصات کلاسهای
موجود رو باید کامل بنویسم؟

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.

whitehat
جمعه 07 مهر 1385, 22:33 عصر
لازم به این کار نیست ، شما باید کلاسهایی را مدل کنید که می خواهید آنها را طراحی کرده/کنید.کافی هست کلاسهای پدر را یک Package ببینید و از آن ارث ببرید و صد البته لازم به تعریف جزئیات آنها ندارید ، بعد بقیه کلاسهای خود را با جزئیات مدل کنید؛ شما تا همین سطحی که پیش رفته اید کفایت می کند(البته این موضوع تا حدی سلیقه ای است)
موفق باشید

m-khorsandi
شنبه 08 مهر 1385, 07:48 صبح
منظورتون اینه که کلاسهای موجود(کلاسهایی که در دلفی وجود دارد) رو فقط به صورت عنوان
(فقط نام کلاس رو بگذارم و جزئیاتی در کار نباشه) ،در یک Package بذارم و از اونها استفاده کنم،
درسته؟

whitehat
شنبه 08 مهر 1385, 09:20 صبح
دقیقا ؛ حتی می توانید در سطح بزرگتری از تجرید آنها را ببینید مثلا بسته ای با نام System Class که مجموعه ای از کلاسهای موجود در دلفی است و تمام کلاسهای دیگر از آن ارث می برند.
موفق باشید

m-khorsandi
شنبه 08 مهر 1385, 11:36 صبح
ممنون،
برای این بسته Notation خاصی باید نوشت؟ منظورم اینه که این نوع Package ها(چون بسته های
خاصی هستند) ، نباید Note مخصوصی داشته باشند؟

** شاید هم فقط یه توضیح که این کلاس ها، کلاس های پیاده سازی شده در دلفی هستند کافی باشه **

whitehat
شنبه 08 مهر 1385, 17:23 عصر
لینک زیر به شما کمک خواهد کرد
http://www.smartdraw.com/tutorials/software-uml/uml.htm