PDA

View Full Version : سوال: چه روشی برای کنترل ورود و خروج کارکنان بهتره؟

mmbguide
جمعه 06 اسفند 1395, 14:12 عصر
سلام

برنامه ای که ساختم لازمه که دستگاه کارت خوان بهش متصل بشه. حالا سوالم اینه که برای اینکه بدونم شخص مورد نظر ورود کرده و یا خروج آیا بهتره از دو کارت خوان استفاده کنم و یا روش دیگه ای باید استفاده بشه. اصلا آیا لازمه که ورود و خروج در یک ردیف ثبت بشه یا نه. در حالت اول که از دو کارت خوان استفاده بشه ورود و خروج در رکوردهای جداگانه ثبت میشه و محاسبه مدت زمان هم برام مهم نیست.

در مجموع بهترین سناریو کدام است؟

باتشکر

BEHZADnr
جمعه 06 اسفند 1395, 17:13 عصر
سلام دوست عزیز

باید مثل کاری که دستگاه های حضور و غیاب انجام میدن عمل کنید
دو نوع روش داره ، یکی ثبت ورود و خروج هر فرد به صورت جداگانه و دیگری ثبت ورود و خروج در یک سطر

مثال اول - جداگانه
ورود : ثبت تاریخ ، ساعت و شناسه شخص مورد نظر در یک سطر
خروج : ثبت تاریخ ، ساعت و شناسه شخص مورد نظر در یک سطر
(میتونی یک مدت زمان تعیین کنی که مثلا تا 30دقیقه بعد از ورود نتونه خروج رو انجام بده که اشتباهی ثبت مجدد در همان لحظه پیش نیاد)

مثال دوم - ثبت در یک سطر
ثبت شناسه ، تاریخ ، ساعت ورود ، ساعت خروج
در صورت ورود کاربر رکورد جدید در تاریخ جاری و ساعت ورود ثبت میشه و در زمان خروج فیلد ساعت خروج بروزرسانی میشه
مزیت این روش نسبت به قبلی تعداد رکورد کمتر در بانک اطلاعاتی مربوطه خواهد بود

mmbguide
جمعه 06 اسفند 1395, 18:02 عصر
سلام

ممنون جناب BEHZADnr

می خوام از دستگاه های ساده کارت خوان استفاده کنم و شخص مورد نظر تنها کارت خودش رو مقابل دستگاه قرار بده. ایا لازمه از دو کارت خوان استفاده بشه تا ورود و خروج تشخیص داده بشه؟ البته تردد کمی زیاده برای کاهش ازدحام میشه همین کارو کرد؟

مقصودم از این سوالات اینه که اگه روزی کسی برنامه رو بررسی کرد کمتر به چگونگی سازوکار برنامه بخنده :لبخند:

BEHZADnr
جمعه 06 اسفند 1395, 18:28 عصر
ایا لازمه از دو کارت خوان استفاده بشه تا ورود و خروج تشخیص داده بشه؟
قصد دخالت ندارم چه لزومی داره که از دو کارتخوان استفاده کنید؟
اینجوری هم هزینه طرف مقابل میره بالا و هم اینکه برنامه نویسی اضافه برای هر دستگاه داره

البته تردد کمی زیاده برای کاهش ازدحام میشه همین کارو کرد؟
من قبلا مشابه این پروژه رو برای یه شرکت انجام دادم که در دوشیفت صبح و عصر یعنی 2ورود و2خروج در هر روز داشته
برای ازدحامی که فرمودین، بگم که این شرکت در هر شعبه حدود 70نفر پرسنل داره - یعنی 140 رکورد برای هر شعبه و تا الان مشکلی بابت ورود و خروج پیش نیومده

الان اکثر دستگاه های حضور و غیاب(کنترل تردد) به همین روش عمل میکنن ، یعنی ورود و خروج در یک دستگاه انجام میشه
این نکته رو هم یادتون باشه که یه وقفه برای کارت زنی مجدد هر کاربر تعیین کنید
اگه اینکار انجام نشه یه کاربر امکان داره سهواً دوبار کارت بزنه و اینجوری محاسبات برنامه هم اشتباه میشه

mmbguide
جمعه 06 اسفند 1395, 20:44 عصر
البته این مجموعه 800 نفر که باید روزانه چندین بار تردد کنند رو مدیریت کنه

BEHZADnr
شنبه 07 اسفند 1395, 01:14 صبح
البته این مجموعه 800 نفر که باید روزانه چندین بار تردد کنند رو مدیریت کنه
مشکلی نداره ، در پاسخ قبلی هم گفتم که الان تمام دستگاه ها به همین روش عمل میکنن

بازم مشکلی بود درخدمتم

vB.N3T
یک شنبه 08 اسفند 1395, 00:40 صبح
من به نرم افزار شبیه این که داری انجام میدی با این تفاوت که از من کارت خوان نبود
سناریو میگم شاید به کارت بیاد
ورود و خروج من در یک سطر درج میشد
1.ورود
2.خروج

1. پرسنل ورود میکنه 8 صبح--ورود ثبت میشه
2.امکان داره مرخصی ساعتی بگیره
پس میره باز پشت نرم افزار این بار با یه if ساده چک میشه فیلد ورود پر بود .ساعت خروج این بار در فیلد خروج ثبت میشه
وقتیم که برگرده بازم ساعت میزنه که باز ساعت ورودش میخوره
در اخر روز هم ساعت خروجش