PDA

View Full Version : مبتدی: نحوه کار برنامه نویس ها برای کسب و کار

famousbn9
شنبه 07 اسفند 1395, 02:18 صبح
سلام
من تازه میخوام شروع به کسب درآمد از برنامه نویسی کنم. برنامه نویسی من هم پی اچ پی ، مای اسکیو ال هست.
حالا من نگران این هستم که اگر مشتری به من سفارش یک سایت بده و براش برنامه رو بنویسم اون کدهای من رو داشته باشه و بتونه راحت استفاده کنه و بفروشه.
و یک نگرانی دیگه دستکاری کد ها هست. ضمن اینکه میتونه برنامه نوشته شده من رو با کمی تغییر بفروشه و معلومه که فهمیدن این موضوع خیلی سخته.
یکی از راهکار های خودم این بود که برنامه رو با هاست بفروشم تا فقط از سایت استفاده کنه و تا وقتی که مشتری من بود بتونه از برنامه استفاده کنه.
لطفا راهنمایی کنید، چند تا مشتری داشتم و متاسفانه پریدند. و به خاطر امنیت کد هام دارم ضرر میکنم :(

thacker
شنبه 07 اسفند 1395, 12:48 عصر
بهترین راه اینه که کدها رو به مشتری تحویل ندید.
راه دیگه اینه که با نرم افزارهای Encoding برنامتون رو کد کنید

مهرداد سیف زاده
شنبه 07 اسفند 1395, 21:33 عصر
بستن قرارداد هم میتونه مفید باشه
یا گرفتن هزینه مناسب در قبال تحویل سورس
ولی ارائه هاست که سورس خودتون رو روش نصب کنید و بدید مشتری استفاده کنه بهترین راهه. چون هم مطمئن هستید کانفیگهای سرور کاملا با سورس شما سازگاری داره و در نتیجه برنامه بهتر کار خواهد کرد و دوما خیال مشتری رو از نصب و راه اندازی و نگهداری راحت میکنید.

Unique
شنبه 07 اسفند 1395, 23:43 عصر
ببینین من اعتقاد دارم برنامه در مالکیت مشتری هست نه سورس یعنی وقتی کسی پول میده برای یک برنامه ، حق داره از برنامه در هر زمانی حتی اگه شما پشتیبانیش نکنین استفاده کنه. توی این موارد سه تا سناریو پیش میاد :

۱ - شما خودتون هاست را براش تامین میکنین و برناه را روش بالا میارین و در صلح و صفا هر دو به مقاصد خودتون میرسین.
۲ - شما قصد تامین میزبانی را از اول یا در میانه راه ندارین یا خود مشتری نمیخواد از شما میزباین بگیره که در این حالت باید باهاش وارد یک صحبت حقوقی بشین و ازش بخواین به صورت رسمی توی دفترخونه تعهد بده سورس را به کسی نمیده و یا اون را به کس دیگه ای نمیفروشه و شما در صورت خطای اون میتونید فلان مبلغ جریمش کنین. اصولا مشتری یا زیر بارش نمیره یا اگه رفت ریسک نمیکنه. بهتره توی سورس هم یک logger بگذارین ببینید داره کجاهابا چه دامنه ای استفاده میشه. جا دادن یک چنین چیزی توی فایل های framework یا مثلا کلاس phpmailer امکان لو رفتنش را خیلی کاهش میده.
۳ - مشتری قصد داره اصل سورس را بخره که خوب باهاش حساب میکنین و تموم.

دنبال encode کردن و این چیزا نرین چون بالاخره شکسته میشه.