PDA

View Full Version : listener

flowerbulb
پنج شنبه 13 مهر 1385, 11:58 صبح
اطلاعاتی در مورد پیکر بندی وماهیت listener & name sevice و وظایف آنها لازم دارم.

:گریه:

flowerbulb
پنج شنبه 13 مهر 1385, 12:11 عصر
یک پایگاه داده ساختم اما در EM نمی توانستم آن را START کنم.در مورد تست
SERVICE NAME هم با( ERROR(no listenerمواجه شدم .هر چه تلاش کردم تا یک listenerویک service nameجدید پیکر بندی کنم باerrors مختلف مواجه شدم.

mparhiz
شنبه 15 مهر 1385, 16:10 عصر
سلام
توضیحات شما خوبه ولی کافی نیست. برای مشکل No Listener باید آدرس IP خودتو در تعریف Listener درست وارد کنی. توضیحات این error code هم در زیر گذاشتم.

ORA-12541: TNS:no listener
Cause: The connection request could not be completed because the listener is not running.
Action: Ensure that the supplied destination address matches one of the addresses used by
the listener - compare the TNSNAMES.ORA entry with the appropriate LISTENER.ORA file (or
TNSNAV.ORA if the connection is to go by way of an Interchange). Start the listener on the remote machine.

فایلهای LISTENER.ORA و TNSNAMES.ORA هم در مسیر <ORACLE_HOME>/Network/Admin قرار داره.

flowerbulb
چهارشنبه 19 مهر 1385, 11:05 صبح
سلام
mparhizجان خیلی از شما متشکرم.
متاسفانه از آنجا که بنده مبتدی هستم مطمئناً نمی توانم سئوالهایم را خوب مطرح کنم.
واز دوستان عزیز می خواهم جواب دادن به مبتدیها را کار بیهوده ندانند.

نکاتی که گفتیدرا بررسی کردم اما با آنکه از دو پروتکل IPC,TCP/IP استفاده کردم.و فکر میکنم همه چیز را رعایت کردم باز هم listener test خطا داشت.

یک DB دیگردرست کردم البته این دفعه بصورت non_interactive یعنی در هنگام نصب ,خود اوراکل برایم درستش کرد. موفق شدم به دنیایEM وارد شوم . اما دو سو ال دارم:

1-باز هم با اینکه همه چیز مرتب بود با (ListenerTest Error(NoListener مواجه شدم.
آیا اصلاً listener ها برای local host لازم اند.اگر نه پس برای چه IPC protocol را هم پشتیبانی میکنند.

2-چرا باز هم با این که همه چیز مثل مورد اول بود ولی رفتار اوراکل تفاوت داشت؟
من تمامItem های listener&serviseName در DB اول را دقیقاً با مورد دوم مطابقت داده بودم. (غیر از نامها) .

mparhiz
چهارشنبه 19 مهر 1385, 16:32 عصر
سلام. بخاطر تشکرتان از شما ممنونم.
در فایل sqlnet.ora پارامتر HOSTNAME رو به names.directory_path اضافه کن مانند زیر:
names.directory_path = (TNSNAMES, HOSTNAME)
اگر درست نشد محتویات Listener.ora و Tnsname.ora رو برام بذارین تا ببینم.

mohebbi_en
یک شنبه 14 آبان 1385, 14:50 عصر
سلام
برای استفاده از listner باید با دستور زیر در command prompt آنرا استارت کرد.
lsnrctl start