PDA

View Full Version : برنامه نویسان موقعیت بهتری دارند یا شبکه کاران

sara_aryanfar
چهارشنبه 01 شهریور 1396, 12:28 عصر
با سلام خدمت دوستان گرامی من در مورد شبکه و برنامه نویسی تحقیق زیادی کردم چون بینشون مردد بودم واقعا کدوم دسته الان بیشترین درآمد رو داره و راحت کار پیدا می کنه لطفا موضوع بحث ایران باشه چون یه تعداد فوری میان میگن که نمی دونم تو دنیا برنامه نویسی اول هست و از این حرفا یا یه برنامه تولید کنی میلیاردی سود داره اما واقعا تا بحال در پروسه تولید و فروش یه برنامه نبودند ممنون میشم منطقی بحث کنیم واقعا الان در بازار کار ایران کدوم سمت بهتره خود برنامه نویسانی هم که در شرکت ها کار کردند متوجه حجم فشار و استرس در پروژه های مختلف هستند که هر مشتری یه مورد علمی تخیلی می خواد و کارفرما انتظار داره شما اون رو برآورده کنید

رامین مرادی
چهارشنبه 01 شهریور 1396, 13:19 عصر
نفر اول خودم میگم شبکه.
به نظر شخصی یه سری پروتکل و قواعد خاص خودشو داره و یه سری راه و روش برای پیاده سازی. دیگه چیز غیر معقول توش نیست.
اما برنامه نویسی. کارفرما یه چیزی میخواد به قول خودتون تخیلی و فضایی . گفتنش برا خودش راحته و کلی دنگ و فنگ و پیدا کردن راه حل و این چیزا....
خودم علاقه داشتم شبکه یاد بگیرم. اما بخاطر هزینه و نبود امکانات و تجهیزات مجبورا اومدم سمت برنامه نویسی. البته به برنامه نویسی هم علاقه دارما. اما بیشتر راغب بودم برم شبکه کار کنم. برنامه نویسی با دم دسترین ابزارها هم ممکنه و روند یادگیریش بیشتر با تجربه و تمرین و شکست ممکنه و زیاد وابسته به این نیست که حتما از یکی یاد بگیری. این موارد در شبکه هم صدق میکنه اما هم منابعش برای آدمایی مث من که زبانشون ضعیفه سخته. تا کلاس یا چیزی نباشه سخته. کلاساشم ماشالله تا دلت بخخواد از هر قیمتی تا n تومن میگن

sara_aryanfar
چهارشنبه 01 شهریور 1396, 18:53 عصر
نفر اول خودم میگم شبکه.
به نظر شخصی یه سری پروتکل و قواعد خاص خودشو داره و یه سری راه و روش برای پیاده سازی. دیگه چیز غیر معقول توش نیست.
اما برنامه نویسی. کارفرما یه چیزی میخواد به قول خودتون تخیلی و فضایی . گفتنش برا خودش راحته و کلی دنگ و فنگ و پیدا کردن راه حل و این چیزا....
خودم علاقه داشتم شبکه یاد بگیرم. اما بخاطر هزینه و نبود امکانات و تجهیزات مجبورا اومدم سمت برنامه نویسی. البته به برنامه نویسی هم علاقه دارما. اما بیشتر راغب بودم برم شبکه کار کنم. برنامه نویسی با دم دسترین ابزارها هم ممکنه و روند یادگیریش بیشتر با تجربه و تمرین و شکست ممکنه و زیاد وابسته به این نیست که حتما از یکی یاد بگیری. این موارد در شبکه هم صدق میکنه اما هم منابعش برای آدمایی مث من که زبانشون ضعیفه سخته. تا کلاس یا چیزی نباشه سخته. کلاساشم ماشالله تا دلت بخخواد از هر قیمتی تا n تومن میگن

ممنون از پاسختون راستش من می بینم که مثلا فرد اومده سه ماه یه دوره ای چیزی دانلود کرده و خب میاد همه جا می خواد طراحی سایت بگیره و اکثرا هم رشتشون نیست و خب قیمتی که اون میده چون اول کارشه به شدت پائینه و وقتی ما یه قیمت میدیم دیگه مشتری می پره برا همون ولله دیگه تو حوزه نرم افزاری واقعا نمی دونم اسمشو چی بزارم اما از اون طرف هم شبکه رو اون مدل که تحقیق کردم یکی کلاساش واقعا گرونه و دوم کار گرفتن اونجا با پارتی رابطه مستقیمی داره و اگرم بخواهی برای کسی نصاب بشی یا برا شرکتی کار کنی نمی دونم مگه می خوان چقدر بدن ؟
از طرف دیگه واقعا برنامه نویسی رو نمیشه سالها ادامه داد اما شبکه واقعا یه فعالیت بدنی و فکری خوب هست و به خصوص کار رو به افرادی میدن که حالا اون بحث پارتی به کنار تجربه بالایی هم داشته باشه چون بحث دیتا هست و نمی تونن بدن دست یکی نتونست بدن دست نفر بعدی دیگه اونجا یکی نمی تونه بعد چند ماه بگه منم هستم کلا گیج کننده هست

ali_md110
چهارشنبه 01 شهریور 1396, 19:30 عصر
این جمله شما آقای مرادی:
خیلی صحیح نیستچون همین یادگیری و راه روش و پیاده سازی زمان بر هست و فقط چند تا کابل پچ کردن و آی پی دادن به چند کامپیوتر نیستوقتی اشکالی توشبکه باشه بعضی اوقات خیلی ادم رو کلافه میکنه
توی کار شبکه نگهداری اون نسبت به راه اندازیش مهمتره
بنظر من اگر شما توی شبکه خیلی خوب یاد بگیرید سود بیشتری نسبت به برنامه نویسی دارید

اگر با دستگاههای سیسکو و یا میکروتیک و یا بعضی از روترهای رایجی که توی ایران بکار برده میشه خوب اشنا بشید کار واستون هست
تو برنامه نویسی باید ایده نو و جدید داشته باشید
در ضمن تا وقتی که ویژوال استودیو 11 ملیون تومنی با 5000 هزار تومن میشه خرید بازار نرم افزار در ایران همین جور خراب هست
منظورم حق کپی رایت هست

اگر حق ناشر و برنامه نویس رعایت میشد و قانون وجود داشت این برنامه نویس هایی که وب سایت رو با 100 هزارتومن ارائه میدن جرات این کار نمیکردند چون اونوقت هزینه های تولید یک نرم افزار اونقد بالاتر میرفت که نمیشد قیمت پایین داد

sara_aryanfar
چهارشنبه 01 شهریور 1396, 23:25 عصر
این جمله شما آقای مرادی:
خیلی صحیح نیستچون همین یادگیری و راه روش و پیاده سازی زمان بر هست و فقط چند تا کابل پچ کردن و آی پی دادن به چند کامپیوتر نیستوقتی اشکالی توشبکه باشه بعضی اوقات خیلی ادم رو کلافه میکنه
بنظر من اگر شما توی شبکه خیلی خوب یاد بگیرید سود بیشتری نسبت به برنامه نویسی دارید

اگر با دستگاههای سیسکو و یا میکروتیک و یا بعضی از روترهای رایجی که توی ایران بکار برده میشه خوب اشنا بشید کار واستون هست
در ضمن تا وقتی که ویژوال استودیو 11 ملیون تومنی با 5000 هزار تومن میشه خرید بازار نرم افزار در ایران همین جور خراب هست
منظورم حق کپی رایت هست

اگر حق ناشر و برنامه نویس رعایت میشد و قانون وجود داشت این برنامه نویس هایی که وب سایت رو با 100 هزارتومن ارائه میدن جرات این کار نمیکردند چون اونوقت هزینه های تولید یک نرم افزار اونقد بالاتر میرفت که نمیشد قیمت پایین داد

دقیقا یادمه یه بار با یه دوستی حرف می زدیم می گفت با فلان نرم افزار صنعتی در خارج این قدر درآمد میشه داشت و فقط کار با اون نرم افزار هست گفتم چه عجب که اونجا مثل ایران فوری نمی ریزن همه اینو یاد بگیرن گفت که اونجا طرف باید بیاد یه ریسک بالایی بکنه و لایسنس چندین هزار دلاری این نرم افزار رو بخره بعد یاد بگیره حالا حساب کن بعد علاقه نداشته باشه یا نتونه کل اون پول از جیبش میره مثل ایران نیست که طرف هر مهارتی رو سه صوت بیفته دنبالش و ابزار لازمش هم بیان کلی نرم افزار رو بکنن تو دی ویدی و پکیج کنن بدن بهش 2500 دیدم حرف منطقی هست الا با دیدن حرف شما یاد اون جمله افتادم من اصلا و به هیچ عنوان نمیگم شبکه راحته اما خب اقلا یه تعداد افراد از روی تست و خطا برا پول درآوردن سمتش نمیرن اما تو برنامه نویسی میگه نهایت چیزی که از دست میدم 200 هزارتومن پول پکیج و چند ماه زمانه اگه موفق شدم که هیچ نشدم هم که چیزی از دست ندادم یا فرد کارمنده می بینی دنبال کاری هست که گاهی انجام بده خب شبکه رو باید دم به دیقه دردسترس باشه میاد سمت برنامه نویسی الانم برای برنامه نویسا کار کم نیست هست کار خیلی آگهی می زنن اما خب مگه چقد میدن با 900 تومن مثلا چند ماه میشه دوم آورد هی کد زد هی کد زد چند سال چون نمیشه سرمایه ای هم جمع کرد بعد یه مدت هم عوارضش شروع میشه یا اصلا بحث جدیدی میاد و کلا قبلیه از دور خارج میشه و خب نمیشه با فردی که کم سن و سالتره رقابت کرد الان مثلا من asp.net رو یاد گرفتم اما الان همه جا mvc اون رو می خوان

رامین مرادی
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 08:24 صبح
این جمله شما آقای مرادی:

منظورم حق کپی رایت هست

بله نظر شما صحیح هست. منظور من اینه شبکه ساختار مشخصی داره. و برای هر ساختاری یه راه و روش خاص خودش. که اگه با اصولش پیش بره مطمئنن پشتیبانیش هم راحت تره و احتمال ایجاد خطا درصدش کم میشه.
اما برنامه نویسی من برای ایجاد یه فرم و سازکار و ثبت و اینچیزا یه الگوریتمی انتخاب میکنم پیش میرم و انجام میدم. بعد ها به درخواست کارفرما یا هر دلیل دیگه قصد یه سری اصلاحات رو دارم .ممکنه اون الگوریتمی که ایجاد کردم کلا یادم رفته باشه .یا موقع بازبینی ممکنه اشتباه متوجه بشم. حتی تو روش های برنامه نویسی معروف هم نحوه پیاده سازی هر شخص فرق داره. در ضمن مشکلات جسمی برنامه نویسی واقعا زیاده.

ali_md110
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 14:30 عصر
دقیقا یادمه یه بار با یه دوستی حرف می زدیم می گفت با فلان نرم افزار صنعتی در خارج این قدر درآمد میشه داشت و فقط کار با اون نرم افزار هست گفتم چه عجب که اونجا مثل ایران فوری نمی ریزن همه اینو یاد بگیرن

یادگیری یک حرفه یا مهندسی در کشورهای صاحب نام خیلی راحت نیست
وقتی وارد یکی از مدارس آموزشی کشوری مثل آمریکا یا کانادا میشید
مثلا شرکت adobe برای آزمون نهایی کلاسهای گرافیک مثل فتوشاپ به شما یک ساختمان چند طبقه میدن میگن نقاشی اونو با فتوشاپ بکش یا یک جنگل با ساحل و چند تا قایق و بعد از گرفتن مدرک وقتی شرکت تاسیس کردید کلی مالیات باید بدید

حالا توی ایران این گرافیک و فتوشاپ که گفتم اگر به ما بگن بکش چند سالی گرفتارش میشیم اخرشم آلاچیق تحویل میدیم
وقتی میخای mvc یاد بگیری استاد طی یک دوره یکی دوماهه چند تا تکنیک دست و پاشکسته یادت میده
بعد میگه خب بلد شدی دیگه برو شرکت ثبت کن شروع کن به برنامه نویسی و پولدار شو

abdullah20
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 16:04 عصر
سلام
درمورد یادگیری یک رشته مهندسی از لحاظ سختی فرقی نداره که داخل ایران باشید یا خارج
به نظرم داخل ایران سخت تر هم هست
چون در خارج از ایران وقتی وارد دانشگاه یا هر جایی که چیزی را یاد می دهند میشید، واقعا یاد میدن و 80 درصد کمک میکنند و اموزش می دهند به دانشجو و اون دانشجو 20 درصد هم خودش تلاش کنه وعلاقه داشته باشه به خوبی مسلط میشه نه مثل دانشگاه های ایران که هیچی یا نمیدن
فرقی نمیکنه کدوم دانشگاه باشه حتی اون دانشگاه هایی که الکی اسم در کردند واقعا چیزی یاد نمیدن و کسی که میخواد واقعا داخل ی حوزه ای فعالیت کنه باید خودش 100 درصد تلاش کنه
اوایل که اصلا فیلم های اموزشی فارسی وجود نداشت ولی خب چند سالی هست که منابع فارسی اومده و علاقمندان میتونن ی دوره را مشاهده کنند و با مراجعه به منابع کامل تر در اون موضوع مسلط شوند
در مورد بازار برنامه نویسی و شبکه باید عرض کنم همانطور که دوستان در بالا اشاره کردند اون طور که باید باشه نیست ولی با این وجود از شبکه بهتر هستش
از لحاظ قیمت دادن اگر یک مهندس کامپیوتر در کارش حرفه ای باشه و به تخصص خودش ایمان داشته باشه هیچ وقت با قیمت پایین کار نمیکنه

sara_aryanfar
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 19:37 عصر
سلام
درمورد یادگیری یک رشته مهندسی از لحاظ سختی فرقی نداره که داخل ایران باشید یا خارج
به نظرم داخل ایران سخت تر هم هست
چون در خارج از ایران وقتی وارد دانشگاه یا هر جایی که چیزی را یاد می دهند میشید، واقعا یاد میدن و 80 درصد کمک میکنند و اموزش می دهند به دانشجو و اون دانشجو 20 درصد هم خودش تلاش کنه وعلاقه داشته باشه به خوبی مسلط میشه نه مثل دانشگاه های ایران که هیچی یا نمیدن
فرقی نمیکنه کدوم دانشگاه باشه حتی اون دانشگاه هایی که الکی اسم در کردند واقعا چیزی یاد نمیدن و کسی که میخواد واقعا داخل ی حوزه ای فعالیت کنه باید خودش 100 درصد تلاش کنه
اوایل که اصلا فیلم های اموزشی فارسی وجود نداشت ولی خب چند سالی هست که منابع فارسی اومده و علاقمندان میتونن ی دوره را مشاهده کنند و با مراجعه به منابع کامل تر در اون موضوع مسلط شوند
در مورد بازار برنامه نویسی و شبکه باید عرض کنم همانطور که دوستان در بالا اشاره کردند اون طور که باید باشه نیست ولی با این وجود از شبکه بهتر هستش
از لحاظ قیمت دادن اگر یک مهندس کامپیوتر در کارش حرفه ای باشه و به تخصص خودش ایمان داشته باشه هیچ وقت با قیمت پایین کار نمیکنه
ببینید به نظر من مشکل رو اصلا اون طیفی که دانشگاه میرن یا به خاطر علاقه میان و تا آخر را رو میرن ایجاد نکردن چون نمیشه که راه علمو بست مشکل دقیقا توسط افرادی ایجاد میشه که تنها برای آزمون و خطا و تست کردن پول درآوردن میان وسط کار خب اگر برای این افراد این آزمون و خطا هزینه بالاتری داشت به نظرتون چند درصد وارد می شدند مثلا دوره ها برای فرد درمیومد 10 میلیون مثل شبکه دیگه اون موقع یه فردی خیلی از افراد واردش نمی شدن این افراد مشخصا کاری هم به سرانجام نمی رسونن اما خب بازار رو کلا خراب می کنن و مشکل دقیقا همینجاست

حسین.کاظمی
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 20:10 عصر
ببینید به نظر من مشکل رو اصلا اون طیفی که دانشگاه میرن یا به خاطر علاقه میان و تا آخر را رو میرن ایجاد نکردن چون نمیشه که راه علمو بست مشکل دقیقا توسط افرادی ایجاد میشه که تنها برای آزمون و خطا و تست کردن پول درآوردن میان وسط کار خب اگر برای این افراد این آزمون و خطا هزینه بالاتری داشت به نظرتون چند درصد وارد می شدند مثلا دوره ها برای فرد درمیومد 10 میلیون مثل شبکه دیگه اون موقع یه فردی خیلی از افراد واردش نمی شدن این افراد مشخصا کاری هم به سرانجام نمی رسونن اما خب بازار رو کلا خراب می کنن و مشکل دقیقا همینجاست

من مشکل را از اینگونه افراد نمیبینم مشکل را از وجود پکیج ها و زبان های برنامه نویسی اوپن سورس و یجورایی ویزاردی کار کردن میبینم....
دقیقا 5شنبه هفته گدشته ی بنده خدایی با من تماس گرفت و درخواست ی برنامه کرد و حضوری صحبت کردیم ...
ی فروشگاه اینترنتی میخاست طرف اصلا از برنامه نویسی و کد نویسی و... سر در نمیورد فقط ی سایت مشابه نشونم داد گفت ی چیز توهمچین مایه ایی میخام....
قیمت زیاد بالایی را ندادم بهش و برای تحویل سایتشم 1ماه گفتم .....قبول کرد
شنبه اش ی آدرس سایت برام فرستاد و گفت کارم تموم شد شما زحمتشو نکشید
دیدم با ی فرد کم سن و سال که فقط فقط دوره هنرستانشو گدرونده اومده از طریق ی سری سایت های اوپن سورس و آماده بصورت ویزاردی براش درست کرده و کارش راه افتاده.......

از نظر من مقصر فردکم سن و سال نیست بلکه اون پکیچ و اوپن سورس بودن نرم افزار است که بازار کار ما را خراب کرده ........

تاپیک را دیدم گفتم تجربه ای که داغ داغ را بهتون بگم بازار کار ایران اینجوریاست

همه چیز آرومه ما هم بدبختیم......:لبخند:

موفق باشید

abdullah20
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 20:29 عصر

سلام
ببینید منظورم را متوجه نشدید
ولی درمورد این توضیحی که دادید باید بگم مطمئن باشید این افرادی ک میگید همینطوری که اومدن همینطوری هم به سرعت کنار میرن
خیلی ها را دیدم از نزدیک
مشکل اونا نیستن

sara_aryanfar
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 20:55 عصر
سلام
ببینید منظورم را متوجه نشدید
ولی درمورد این توضیحی که دادید باید بگم مطمئن باشید این افرادی ک میگید همینطوری که اومدن همینطوری هم به سرعت کنار میرن
خیلی ها را دیدم از نزدیک
مشکل اونا نیستن
خب مهم این نیست اونا با چه سرعتی میان و میرن مهم اینه کار بقیه رو خراب می کنن ببینید همه ما قبول داریم برنامه نویسی همیشگی نیست یعنی اینکه بگی من 15 سال دیگه هم برنامه خواهم نوشت کاملا اشتباه هست اولا خیلی از اون زبان ها که الان داریم استفاده می کنیم اون زمان نیست در ثانی توان رقابت با فردی که جوانتر هست و اول راه هست رو نخواهیم داشت در بحث شبکه به خاطر اهمیت دیتا شرکت ها و موسسات ترجیح میدن با افرادی کار کنن که به نوعی آزمون خودشون رو پس دادن و سابقه همکاری دارن باهاشون پس در اونجا هرچی قدیمیتر بشین ارزشتون بالاتر میره اما در برنامه نویسی چنین چیزی نداریم یدونه رزومه و نمونه کار هست که اونم طرف خیلی سریع جور می کنه تنها مزیت برنامه نویسی اینه که ممکنه فرد با یه ایده ره صد ساله رو یک شبه بره که اونم در ایران ممکن نیست یکی از برنامه نویسان اندروید باهام صحبت می کرد می گفت برنامه زده که در 5 روز اول هر روز 200 هزارتومن فروش داشته می گفت بعد 5 روز یکی اومد یدونه رایگانشو از رو ایده من ساخت انداخت تو بازار برنامه من یدونه هم نفروخت

حسین.کاظمی
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 21:00 عصر
بهر حال خانم آریانفر
تو ایران بدنبال چنین سوال "برنامه نویسان موقعیت بهتری دارند یا شبکه کاران"
نباشید......

موفق باشید

sara_aryanfar
پنج شنبه 02 شهریور 1396, 21:00 عصر
من مشکل را از اینگونه افراد نمیبینم مشکل را از وجود پکیج ها و زبان های برنامه نویسی اوپن سورس و یجورایی ویزاردی کار کردن میبینم....
دقیقا 5شنبه هفته گدشته ی بنده خدایی با من تماس گرفت و درخواست ی برنامه کرد و حضوری صحبت کردیم ...
ی فروشگاه اینترنتی میخاست طرف اصلا از برنامه نویسی و کد نویسی و... سر در نمیورد فقط ی سایت مشابه نشونم داد گفت ی چیز توهمچین مایه ایی میخام....
قیمت زیاد بالایی را ندادم بهش و برای تحویل سایتشم 1ماه گفتم .....قبول کرد
شنبه اش ی آدرس سایت برام فرستاد و گفت کارم تموم شد شما زحمتشو نکشید
دیدم با ی فرد کم سن و سال که فقط فقط دوره هنرستانشو گدرونده اومده از طریق ی سری سایت های اوپن سورس و آماده بصورت ویزاردی براش درست کرده و کارش راه افتاده.......

از نظر من مقصر فردکم سن و سال نیست بلکه اون پکیچ و اوپن سورس بودن نرم افزار است که بازار کار ما را خراب کرده ........

تاپیک را دیدم گفتم تجربه ای که داغ داغ را بهتون بگم بازار کار ایران اینجوریاست

همه چیز آرومه ما هم بدبختیم......:لبخند:

موفق باشید

شده مثل کار و رقابت با هندیا تو بازار جهانی هر چی قیمت پائینتر هم بدی هندیهه میاد پائینترشو میگه چون برا اونا هر یه دلار ارزش داره و مهم نیست چه مشقتی براش می کشن اما برای بقیه کشورا نمی صرفه اینجا هم طرف یه نوجوان و یا فردیه که مهم نیست چند تومن دربیاد چون زندگیش وابسته بهش نیست هرچی در اومد خدا بده برکت سایت یا برنامه رو می نویسه و میره 3 ماه استراحت اما یه برنامه نویس که شغش ایه که نمی تونه اینکارو بکنه در نتیجه باید قیمتی بده که صرف کنه براش در مورد پکیج ها هم دوست من این خیانتی هست که خود برنامه نویسا در حق خودشون کردن طرف برای یه درآمد موقتی داره علمشو می فروشه اقلا کلاس های حضوری یه چیزی این منابع و پکیج ها دیگه کولاک کرده با اوضاع بیکاری موجود هم همه رشته ها هجوم آوردن این سمتی

RIG000
جمعه 03 شهریور 1396, 12:57 عصر
هر کاری مشکلات خودش رو داره .
چون تو ایران قوانینی وجود نداره پس عملا کار های معمولی معمولا فقط انجام میشه. وقتی پروژه ملی میشه پس سعی میشه بهترین ها جمع بشن. حالا چه شبکه چه کد نویسی و ...
من پروژه معمولی کار کردم و پروژه ملی هم همینطور.در زمینه برنامه نویسی البته.
اما در نهایت وقتی یه کاری مهم هست خوب ها رو یه جا جمع میکنن که توانایی داشته باشن.
در نهایت برنامه نویسی این نیست که ما کمی کد زدن و با یه تکنولوژی اشنا باشیم.... شما باید کتاب ها بخونید و تجربه ها کسب کنید که به یک سطح خوب برسید.
چه شبکه چه برنامه نویسی . باید دوره های درست ببینید. به فرض میگن فلانی .net کار هست. اگر کمی دقت کنیم میبینم که واقعا این حرف چه معنی داره.! و طرف چقدر از پایه .net میدونه و ....
شبکه هم حتما و مسلما زمان ها خواهد برد. به هر حال تو ایران چون قوانین جهانی رعایت نمیشه پس ۹۰ درصد کار ها براساس قوانین نیست. وقتی زبان انگلیسی یک اجبار از طرف دولت نیست پس اون مملکت عقب میمونه و خیلی چیزهای دیگه . فرسودگی و درست کار نشدن پروژه های نرم افزاری واقعا تو ایران موج میزنه . بازاری که از قوانین جهانی طبعیت نمیکنه پس عملا هدر شدن پول در اون وجود داره نه یک کار درست انجام شده . به همین شکل در کشور هایی که با قوانین پیش رفتن کار درست با همین پول پیش میره. در نهایت ما میشم جهان سوم و اونها ؟ پس اینکه تو ایران چی بهتره جوابش اینه که تو ایران علم حرف اول رو نمیزنه پس چیزی بهتر از چیز دیگه نیست.