PDA

View Full Version : asp.net mvc یا php (فقط از منظر بازار کار)

sara_aryanfar
یک شنبه 26 شهریور 1396, 12:58 عصر
با سلام خدمت دوستان در مورد تفاوت های دو مورد خیلی بحث شده از قدیم و من اصلا کاری به قدرت و نقطه ضعف و نمی دونم این مسائل ندارم خواهش من این هست که این موارد رو اصلا مطرح نکنید فقط در اینجا می خواهیم از منظر درآمد مورد بحث قرار بدیم پس خواهش می کنم بدون تعصب و از روی تجربیات خودتون بفرمائید من خودم بررسی هام اینطور بوده:
بیشتر شرکت هایی که به نوعی ممکنه با دولت کار کنن حتما برنامه نویس asp.net بر می دارن
بیشتر پروژه هایی که بیرون توسط شرکت های کوچک اجرا میشه php هست و با استفاده از cms های رایگان یعنی تقریبا 90 درصد کارهاشون رو با همین می زنن

ممنون میشم تجربه خودتون رو هم به اشتراک بگذارید که کدوم درآمد بیشتری می تونه نصیب برنامه نویس کنه با توجه به اینکه برنامه نویس باید علاوه بر شرکتی که کار می کنه پروژه هایی هم بیرون بگیره

plague
یک شنبه 26 شهریور 1396, 17:42 عصر
تقریبا همونیه که خودت گفتی
استخدام شرکتی بیشتر asp
بازار آزاد بیشتر php
البته بازار خیلی خوبی وجود داره برای پروژه های نسبتا بزرگی php که اختصاصی باید نوشته بشن
اون پروژه های کوچکی که با cms رایگان مینویسن که کارای آماتوری هستن که از نظر درآمد اصلا نمیشه روشون حساب کرد و بیشتر برای پول توجیبی یه جون 20 ساله میخورن

از نظر درآمد باید توجه کنی که استخدام شرکتی معمولا به این معناست که شما حقوق بگیر هستی و مقدار ثابتی در ماه میگیری نه اینکه هر چی کار کنی و شرکت هم انتظار داره که عملا تمام ساعت کاری رو در اختیارشون باشی و رو چندین پروژه همزمان کار کنی پس خیلی رو پروژه های آزادی که خودت میگیری حساب نکن .... بگزریم که اونایی که پروژه شرکتی دارن نمیان به شما که شخص باشی واگزار کنن کار رو و عملا از بازار آزاد سهم زیادی نخواهی داشت

ولی آزاد کار کنی میتونی همه در آمد رو داشته باشی برا خودت که البته بازاریابی و پیدا کردن مشتری به عهده خودته و سخت تره خیلی بیشتر طول میکشه تا جای پا پیدا کنی و بتونی درآمد داشته باشی

در کل با تجربه خودم فارق از زبان برنامه نویسی من فکر میکنم که ابتدای کار تو شرکت باید کار کنی و بعد از 2-3 سال باید بیای بیرون و برای خودت کار کنی

در مورد زبان سوالت به جوابی نمیرسه چون به متغیر های زیادی بستگی داره و هرکسی تجربه متفاوتی داره و هرکسی که عملکرد موفقی نداشته باشه از زبانی که انتخاب کرده شکایت میکنه و برعکس
نکته مهم اینه که سعی کنی تخصص پیدا کنی تو زبانی که انتخاب میکنی و یکجا نمونی و در جا نزنی با انجام پروژه های معمولی پشت سر هم چون در آمد تو تخصص و تسلط بالا و توانایی پیاده کردن پروژه های پیچیده تره نه اینکه یه لایه بسازی دور دیتبیاس که فقط CRUD انجام بده

sara_aryanfar
یک شنبه 26 شهریور 1396, 23:10 عصر
تقریبا همونیه که خودت گفتی
استخدام شرکتی بیشتر asp
بازار آزاد بیشتر php
البته بازار خیلی خوبی وجود داره برای پروژه های نسبتا بزرگی php که اختصاصی باید نوشته بشن
اون پروژه های کوچکی که با cms رایگان مینویسن که کارای آماتوری هستن که از نظر درآمد اصلا نمیشه روشون حساب کرد و بیشتر برای پول توجیبی یه جون 20 ساله میخورن

از نظر درآمد باید توجه کنی که استخدام شرکتی معمولا به این معناست که شما حقوق بگیر هستی و مقدار ثابتی در ماه میگیری نه اینکه هر چی کار کنی و شرکت هم انتظار داره که عملا تمام ساعت کاری رو در اختیارشون باشی و رو چندین پروژه همزمان کار کنی پس خیلی رو پروژه های آزادی که خودت میگیری حساب نکن .... بگزریم که اونایی که پروژه شرکتی دارن نمیان به شما که شخص باشی واگزار کنن کار رو و عملا از بازار آزاد سهم زیادی نخواهی داشت

ولی آزاد کار کنی میتونی همه در آمد رو داشته باشی برا خودت که البته بازاریابی و پیدا کردن مشتری به عهده خودته و سخت تره خیلی بیشتر طول میکشه تا جای پا پیدا کنی و بتونی درآمد داشته باشی

در کل با تجربه خودم فارق از زبان برنامه نویسی من فکر میکنم که ابتدای کار تو شرکت باید کار کنی و بعد از 2-3 سال باید بیای بیرون و برای خودت کار کنی

در مورد زبان سوالت به جوابی نمیرسه چون به متغیر های زیادی بستگی داره و هرکسی تجربه متفاوتی داره و هرکسی که عملکرد موفقی نداشته باشه از زبانی که انتخاب کرده شکایت میکنه و برعکس
نکته مهم اینه که سعی کنی تخصص پیدا کنی تو زبانی که انتخاب میکنی و یکجا نمونی و در جا نزنی با انجام پروژه های معمولی پشت سر هم چون در آمد تو تخصص و تسلط بالا و توانایی پیاده کردن پروژه های پیچیده تره نه اینکه یه لایه بسازی دور دیتبیاس که فقط CRUD انجام بده

خب واقعیت اینه که می خوام واقعا تخصص خوبی تو یکی از این موارد به دست بیارم و برا همون هم نمی خوام طوری انتخاب کنم که دلسرد بشم فرض کنید حالا یا جذب شرکتی نشدیم یا اومدیم ازش بیرون خب سوال من بیشتر اینطوری هست این بیرون واقعا در پروژه هایی که ارزش داره و طرف حاضره بهاش رو پرداخت کنه نه به قول شما وردپرس که یا یه تعداد سر مشتری کلاه می زارن و 5 میلیون می گیرن یا مشتری فکر می کنه باید 2000 تومن بده منظورم پروژه هایی که واقعا اگر کار کنی تا چند سال هم پول پشتیبانی داری و از این جور کار ها واقعا کدوم زبان بهتره من اصلا با قدرت هیچ کدوم کار ندارم چون هر دو خوبن و جای بحث ندارن من میگم مشتری کدوم رو طلب می کنه

masoud_pnu
دوشنبه 27 شهریور 1396, 11:29 صبح
توی ایران asp.net . دلیلشم خیلی زیاده. یه دلیلش اینه که اپیدمی شده. واقعا همینه. هرکی که میخواد بره برنامه نویسی یادبگیره فورا میره سراغ سی شارپ. حالا اگه هنرستان بوده باشه دوران تحصیل که کلا با مایکروسافت بزرگ شده. دانشجو باشه از این و اون اسم سی شارپ رو شنیده. آزاد باشه میره دنبال چیزی که بازارش زیاده. و به دنبالش asp. بهتر بگم، تو ایران asp جا افتاده که مطلقا به معنای بهتر بودنش بر php نیست. از طرفی هم اکثر شرکت ها چون تیم برنامه نویسیشون اکثرا aspکار هستن، یکدستی رو میخوان حفظ کنن.

بیشتر پروژه هایی که بیرون توسط شرکت های کوچک اجرا میشه php هست و با استفاده از cms های رایگان یعنی تقریبا 90 درصد کارهاشون رو با همین می زنن

این بخش کلا دوتا مقوله جداست. اینکه پروژه ای با PHP انجام بشه و یا با CMS رایگان خیلی متفاوته. مگه همه CMSهای رایگان بدرنخورن؟؟ بهتر از opencart واسه فروشگاه ساز میشناسید معرفی کنید؟؟ وقتی یک CMS نیازهای یک پروژه رو جواب میده، خیلی کار احمقانه ایه که بشینی از صفر کدنویسی بکنی. نیازهای پروژه است که مشخص میکنه با چه زبان و چه تکنولوژی باید انجامش داد. وقتی طرف میگه من یه فروشگاه الکترونیک میخوام که اجناسم رو توش بفروشم، منطقیه که بشینی کاری که یه CMS که سالها زمان روش صرف شده رو از اول بنویسی؟؟ خب همونو با بهترین کیفیتی که هیچگاه من وشما بهش نمیرسیم داره انجام میده.

در مورد PHP متاسفانه تا اسمش میاد همه یاد کدنویسی خام میفتن. تمام قدرت PHP به فریمورک هاشه. برای هرنیازی یه فریمورک یا اکستنشن داره. منابع سیستمیش به مراتب پایینتر از asp هستش. و بسیاری موارد دیگه که جاش اینجا نیست.

درکل من فکر میکنم تنها دلیل اینکه asp طالبش در ایران بیشتره، همون نسل به نسل وسینه به سینه منتقل شدنشه. وگرنه در خارج با PHP پروژه ای مثل فیسبوک می نویسن. فیسبوک کم چیزیه؟؟!

masoud_pnu
دوشنبه 27 شهریور 1396, 11:43 صبح
خب واقعیت اینه که می خوام واقعا تخصص خوبی تو یکی از این موارد به دست بیارم و برا همون هم نمی خوام طوری انتخاب کنم که دلسرد بشم فرض کنید حالا یا جذب شرکتی نشدیم یا اومدیم ازش بیرون خب سوال من بیشتر اینطوری هست این بیرون واقعا در پروژه هایی که ارزش داره و طرف حاضره بهاش رو پرداخت کنه نه به قول شما وردپرس که یا یه تعداد سر مشتری کلاه می زارن و 5 میلیون می گیرن یا مشتری فکر می کنه باید 2000 تومن بده منظورم پروژه هایی که واقعا اگر کار کنی تا چند سال هم پول پشتیبانی داری و از این جور کار ها واقعا کدوم زبان بهتره من اصلا با قدرت هیچ کدوم کار ندارم چون هر دو خوبن و جای بحث ندارن من میگم مشتری کدوم رو طلب می کنه
پیشنهاد میکنم کلا دیدتون رو اصلاح کنید. این چیزا اصلا به مشتری ربطی نداره. هر کاری که شما با php انجام میدی، با aspهم میتونی. حالا کمی سخت تر یا آسون تر. مهم اینه که کار بگیری. شرکت ما یه پروژه از راه آهن گرفت 350میلیون. پیاده سازیش واقعا هیچ نبود. هیچ. سخت افزارش رو که همش ماژول بود و فوق العاده ساده. کدنویسیشم از اون راحت تر. الان 3ساله با پشتیبانی اون داریم نون میخوریم. من با php برای دانشگاه آزاد سیستم کنترل تردد نوشتم 60 میلیون. با کدایگنایترم نوشتم.
مطمئن باش تو هرچی اگه متخصص باشی، سرخوردگی نداره.

plague
دوشنبه 27 شهریور 1396, 16:49 عصر

فرقی نمیکنه برای هردو به اندازه کافی فرصت هست اگه خودت رو جا بندازی و اسمت به عنوان یه آدم با دانش مطرح باشه
به نظرمن با هردو زبان آشنا بشو ببین با کدومشون راحت تری و ازش خوشت میاد همچنین موارد جانبیشون مثل دیتابیس و سرور و ....