PDA

View Full Version : سوال: استفاده sql express به جای sql server

masoud0711
یک شنبه 10 دی 1396, 08:53 صبح
سلام دوستان من یه نرم افزار ساختم که برای دیتابیسش از sql server managment 2014 استفاده کردم حالا امکانش هست وقتی میخوام روی سیستمهای دیگه نرم افزارمو نصب کنم از sql express که حجم کمتری داره استفاده کنم؟

Mahmoud Zaad
یک شنبه 10 دی 1396, 10:03 صبح
سلام
دوست عزیز، شما یک مقدار در شناخت این ابزارها به مشکل خوردید به تعریف های زیر توجه کنید مشکل حل میشه. در یک تعریف خیلی ساده، sql server یک سیستم برای مدیریت و نگهداری اطلاعاته. بخش اصلی این سیستم همون هسته اصلی یا موتور بانک اطلاعاتی هست که درخواستهای شما (Insert, Update, Delete,...) رو اجرا میکنه. اما این بخش به صورت سرویسهایی اجرا میشه که نحوه عملکردش برای ما (کاربر) قابل دیدن نیست بنابراین یک رابط کاربری به اسم sql server managment studio براش طراحی کردن که ما بتونیم جداول و ارتباطات و اطلاعات مون رو ببینیم و طراحی کنیم. اما کار با دیتابیس با یک نسخه کم حجم مثل sql express هم قابل انجامه. فقط کافیه موقع ساخت ستاپ این نسخه کم حجم رو به ستاپ اضافه کنید یا به صورت مستقل به کامپیوتر مقصد انتقال بدید و اون رو نصب کنید.

masoud0711
یک شنبه 10 دی 1396, 11:50 صبح
سلام
دوست عزیز، شما یک مقدار در شناخت این ابزارها به مشکل خوردید به تعریف های زیر توجه کنید مشکل حل میشه. در یک تعریف خیلی ساده، sql server یک سیستم برای مدیریت و نگهداری اطلاعاته. بخش اصلی این سیستم همون هسته اصلی یا موتور بانک اطلاعاتی هست که درخواستهای شما (Insert, Update, Delete,...) رو اجرا میکنه. اما این بخش به صورت سرویسهایی اجرا میشه که نحوه عملکردش برای ما (کاربر) قابل دیدن نیست بنابراین یک رابط کاربری به اسم sql server managment studio براش طراحی کردن که ما بتونیم جداول و ارتباطات و اطلاعات مون رو ببینیم و طراحی کنیم. اما کار با دیتابیس با یک نسخه کم حجم مثل sql express هم قابل انجامه. فقط کافیه موقع ساخت ستاپ این نسخه کم حجم رو به ستاپ اضافه کنید یا به صورت مستقل به کامپیوتر مقصد انتقال بدید و اون رو نصب کنید.

ممنون از پاسختون
توی برنامه ای که نوشتم اول برنامه sqlconection رو نمیخواد هیچ تغییری بدم؟

Mahmoud Zaad
یک شنبه 10 دی 1396, 12:07 عصر
اگه دیتابیس کنار فایل اجرایی باشه و شما از |DataDirectory| استفاده کرده باشید نیازی به تغییر نیست ولی اگر مسیر رو نوشته باشید(مثلاَ C:/...) باید تغییر بدید.

danialafshari
یک شنبه 10 دی 1396, 14:01 عصر
با سلام
علاوه بر توضیحات بالا باید Server رو هم برابر .\SQLExpress قرار بدید
مثال :

Server=.\SQLExpress;AttachDbFilename=|DataDirector y|mydbfile.mdf;Database=dbname;Trusted_Connection= Yes;

توضیحات بیشتر : https://www.connectionstrings.com/sql-server/
موفق باشید

samiasoft
دوشنبه 11 دی 1396, 00:17 صبح
با سلام
علاوه بر توضیحات بالا باید Server رو هم برابر .\SQLExpress قرار بدید
مثال :

Server=.\SQLExpress;AttachDbFilename=|DataDirector y|mydbfile.mdf;Database=dbname;Trusted_Connection= Yes;

توضیحات بیشتر : https://www.connectionstrings.com/sql-server/
موفق باشید

راستی یه سوال اینو من یادم رفته

درحالت اکسپرس هم بایستی دیتابیس رو اتچ کرد یا نیاز نیست؟

danialafshari
دوشنبه 11 دی 1396, 02:40 صبح
راستی یه سوال اینو من یادم رفته
درحالت اکسپرس هم بایستی دیتابیس رو اتچ کرد یا نیاز نیست؟

با سلام
طبق این کانکشنی که گذلشتم نیازی به اتچ کردن نیست و توسط AttachDb خودش اتچ می کنه و فقط کافیه سرویس Sql Express رو روی سیستم مقصد نصب کنید همین!
موفق باشید