PDA

View Full Version : شبیه سازی کامپیوتری

manager
پنج شنبه 27 مهر 1385, 14:40 عصر
با عرض سلام وخسته نباشید

می خواستم از دوستان حرفه ای بازی سازمون بپرسم آیا شما حرکات فیزیکی اجسام شبیه سازی می کنید ؟ مثلا آیا تصادم و برخورد یک شیئ رو با یک شیئ دیگر فرموله می کنید یا این کار Game Engine هست ؟
مثلا حرکت ماشین احتیاج به فرمول های عظیم ریاضی و آما رو احتمالات داره آیا شما با این مباحث سرو کله می زنید یا خیر ؟

من می خوام در مورد این شبیه سازی ها تحقیق کنم ، اگر من رو راهنمائی کنید بسیار ممنون می شم ......

Touska
پنج شنبه 27 مهر 1385, 15:40 عصر
سلام

نمی دونم اگر یک کتاب به اسم 3d Game Engine Programming از Stefan Zerbst رو خونده باشید.

یا راهنمای engine hl رو دید باشید خواهید فهمید که بازی سازی و ساخت engine دو مبحث جداگانه هست

که مثلا جرکت ماشین و اینا در اون سخت باشه . خیلی ساده هست البته اگه که با ابزار مثل Opengl یا Directx خود آشنا باشید.

برای مثال یک engine هست به نام ZFX که هم با opengl و هم با Directx نوشته شده که حتی شما می توانید با Delphi یا C++ builder یا VC می تویند براحتی بازی با گرافیک خیلی بالا طراحی کنید.

یک مثال دیگه اگر همین glsence خودمون که در دلفی هست رو دیده باشید براحتی ظرف یکروز می تونید یک maze سه بعدی با texture و حتی fog می تونید طراحی کنید.

manager
پنج شنبه 27 مهر 1385, 16:52 عصر
دوست من، من تا حدودی با DirectX و OpenGL آشنا هستم ولی با Game Engine نه !! من می خوام بدونم عملیات ریاضی مربوط به حرکت اجسام، شتاب، برخورد و ... در کدام قسمت انجام می شه : توسط DirectX و یا OpenGL ? توسط Game Engine ؟ و یا توسط طراحان بازی ؟
سوالم کاملا واضح است ؟!!!!!!

kochol
پنج شنبه 27 مهر 1385, 21:33 عصر
سلام
بله سوالتون کاملا واضح هست و باید بگم که این کارها باید توسط Game Engine انجام بشه یه موتور بازی باید تا حد ممکن همه کارها رو خودش انجام بده البته همه گیم انجین ها این قابلیت رو ندارند.

shobair
دوشنبه 01 آبان 1385, 15:33 عصر
با عرض سلام وخسته نباشید

می خواستم از دوستان حرفه ای بازی سازمون بپرسم آیا شما حرکات فیزیکی اجسام شبیه سازی می کنید ؟ مثلا آیا تصادم و برخورد یک شیئ رو با یک شیئ دیگر فرموله می کنید یا این کار Game Engine هست ؟
مثلا حرکت ماشین احتیاج به فرمول های عظیم ریاضی و آما رو احتمالات داره آیا شما با این مباحث سرو کله می زنید یا خیر ؟

من می خوام در مورد این شبیه سازی ها تحقیق کنم ، اگر من رو راهنمائی کنید بسیار ممنون می شم ......

سلام

محاسبات رو باید خودتون انجام بدین. البته اگر از ODE استفاده بشه میشه تا حدودی این چیزها رو هم بهش سپرد.

شبیر

seyedof
پنج شنبه 04 آبان 1385, 11:39 صبح
سلام
Game Engine یه چیز کلی است. بعضی از GameEngine ها موتور فیزیک یا Physics Engine هم دارند. البته معمولا نمیشه موتور بازی پیدا کرد که از همه نظر تکمیل باشه. برای کارهای فیزیکی شما به یک موتور فیزیک نیاز دارید که میتونین مثلا از همون ODE که شبیر گفت استفاده کنید.
ممنون علی