PDA

View Full Version : سوال: روش حساب کتاب صحیح برای موجودی و بدهی پیشین

davidrobert
سه شنبه 29 اسفند 1396, 09:54 صبح
سلام و خسته نباشید دوستان عزیز بنده تو کد نویسی ام برای محاسبه فاکتور های قبلی با مشکل برخورد کردم.
داخل یک برم عملیات بدهی خرید و همچنین مرجوعی کالا رو انجام میدم و تعداد قبلی رو از انبار کم یا اضافه میکنم وقتی اجناس ثبت شد در فاکتور بعدی بخوام جنسی رو ثبت کنم محاسب درست هستش ولی فاکتور قبلی رو میارم به کل حساب کتاب بهم میریزد و ماندم بابت بدهی مشتری داخل فرم خرید برای خود صاحب مغازه و فرم فروش چیکار کنم که حساب کتاب برای ویرایش درست دیده بشه.
147819
داخل فرم تمام بدهی پیشی مشتری رو میگیرم و یک جا جمع میکنم ولی برای ثبت بدهی جدید خوب عمل میکنه ولی برای ویرایش وقتی اطلاعات بررسی میکنم و اطلاعات قبلی رو میارم آمار اطلاعات بد میشه و هزینه 6000 هزار تومان که از قبل ثبت شده به عنوان بدهی مشتری درست همون مبلغ رو آورده ولی به کل مشتری 6000 هزار تومان بدهی پیشین داره ولی دوباره همون فاکتور آوردم 6000 هزار تومان جمع کل و بدهی همون فاکتور که 6000 هزار تومان آورده مبلغ کل میشه 6000 هزار تومان ولی متسافانه داره مبلغ رو 12 هزار تومان نشان میده و ماندم بابت همچین موضوع تو بدهی خرید و فروش چیکار کنم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنه بابت همین تعداد کالا اگه جنس کم یا اضافه شه ارجاع میدم به یه فرم دیگه بعد بعد ثبت ویرایش همون لحظه تعداد کالا کم یا اضافه کنه ولی هزینه مانده این هم بفرستم به فرم دیگه یا نه

davidrobert
سه شنبه 29 اسفند 1396, 12:15 عصر
دوستان به وسیله این کوئری که کمک یکی از دوستام بود داخل بانک مشکل رو حل کردم اطلاعات برای اون فاکتور رو بدهی شو نشان نمیده

case when Tbl_Nahve_Khered.NKH_Mablag_Kol>0 and Tbl_Nahve_Khered.NKH_Shomare_Sanad = @NKH_Shomare_Sanad then 0
else Tbl_JameBadeKol.JBK_MabLagKol end as JBK_MabLagKols,Tbl_JameBadeKol.JBK_MabLagKol

ali_md110
چهارشنبه 01 فروردین 1397, 14:27 عصر
روش کار بدینصورت هست که در تاریخ 1/1/97 یک فاکتور خرید با 2 قلم کالا به مبلغ هرکدام 10000 ریال در برنامه صادر میکنیم با پرداخت نقدی از صندوق

فرض کنیم جداول کدینگ شامل معین و تفصیلی و یا تفصیلی شناور باشد
اگر جدول تفصیلی شامل فیلدهای زیر یاشد
1-کد تفصیلی2-کدمعین یا کد تفصیلی شناور-3-عنوان حساب4-مبلغ کل بدهکار5-مبلغ کل بستانکار-
مبلغ کل در جدول تفصیلی بیانگر مانده حساب یک حساب تفصیلی هست که این حسابهای تفصیلی ممکنه یک شرکت حقیقی یا یک شخص یا حساب یک انبار
و جدول سند حسابداری 4تا فیلد داشته باشد
1-کد معین
2-کد تفصیلی
3-ماهیت حساب جهت بالانس کردن
4-مبلغ سند
روش ثبت اسناد در جدول صدور اسناد

1- حساب خرید کالا از جدول معین - کد انبار شماره A از جدول تفصیلی - ماهیت بدهکار -مبلغ 20000
2-حساب بستانکاران از جدول معین -شخص حقیقی الف از جدول تفصیلی -ماهیت بستانکار- مبلغ 20000

3- کد حساب صندوق از جدول معین -صندوق شماره 1 از جدول تفصیلی-ماهیت بستانکار-مبلغ 20000
4-بدهکاران از جدول معین-شخص حقیقی الف از جدول تفصلی -ماهیت سند بدهکار-مبلغ سند 20000

اقلام فاکتور خرید در جدول مربوط به خود ذخیره میکنیم
و موجودی این دو کالای انبار نیز ثبت میکنیم
ثبت مانده حساب در جدول تفصیلی
اگر کالای خریدی ما معیوب بود یا به هردلیلی برگشت به فروشنده داشته باشد باید یک سند برگشت از خرید صادر کرد نه اینکه فاکتور خرید دیروز را ویرایش کنیم
باید یک سند دیگر با 4 رکورد جهت برگشت خرید ثبت کنیم ثبت کنیم
در هنگام ثبت فاکتور خرید کالاهایی که مرجوع شده
فرض میکنم نیمی از کالا به مبلغ 10000 برگشت میکنیم
1- حساب برگشت خرید کالا از جدول معین - کد انبار شماره A از جدول تفصیلی - ماهیت بستانکار-مبلغ 10000
2-حساب بدهکاران از جدول معین -شخص حقیقی الف از جدول تفصیلی -ماهیت بدهکار- مبلغ 10000

3- کد حساب صندوق از جدول معین -صندوق شماره 1 از جدول تفصیلی-ماهیت بدهکار-مبلغ 10000
4-بستانکاران از جدول معین-شخص حقیقی الف از جدول تفصلی -ماهیت سند بستانکار -مبلغ سند10000

اقلام فاکتور برگشت خرید در جدول مربوط به خود که معمولا همان جدول خرید است همراه با یک فلگ منفی ذخیره میکنیم
و کسر موجودی این دو کالا از انبار نیز ثبت میکنیم
و همچنین ثبت مانده ریالی حساب در جدول تفصیلی

حالا برای حساب کردن مانده بدهی یک شخص میتوانیم با یک کوئری بر روی جدول اسناد و با توجه با ماهیت بد و بس یک تراز برای شخص مورد نظر تا تاریخ دلخواه بدست بیاریم
و همچنین یک راست میتوانیم از جدول تفصیلی آخرین مانده حساب شخص را هم بدست بیاوریم