PDA

View Full Version : بوجود آوردن table

mehdi-farzad
سه شنبه 02 آبان 1385, 16:39 عصر
سلام به همگی

ببخشید من یه سوال دارم که می خوام اگه ممکنه تا 1 ساعت دیگه جواب بگیرم.خیلی ضروری نیاز دارم.
من میخوام وقتی توی جدول مشخصات مشتریهام که هر کدوم یه کد اشتراک دارن ثبت کردم بتونم واسه هر مشتری یه جدول به صورت خودکار بوجود بیارم که وضعیت حساب هر مشتری داخل جدول مربوط به خودش باشه؟
ممنون میشم.راستی این یه پروژه مربوط به یه فیلم کلوپ هست که این کار واسه مشتری هایی صورت می گیره که مشترک میشن.
خیلی خیلی ممنونم.

ghabil
سه شنبه 02 آبان 1385, 17:10 عصر
کلا این کاری که میخوای برای هر مشتری یک جدول درست کنی غلطه ، باید بیشتر مفاهیم دیتابیس رو بخونی ولی به هر حال برای سخات جدول میتونی اینجا Create Table رو سرچ کنی...

mehdi-farzad
سه شنبه 02 آبان 1385, 17:13 عصر
ممنون خوب میشه منو راهنمایی کنی باید چه کار کنم ؟ چون اولین تجربه ام توی این زمینه هست.ممنون میشم

mehdi-farzad
سه شنبه 02 آبان 1385, 20:26 عصر
یکی نیست به من کمک کنه که من باید چه کار کنم ؟ یا در واقع یه راه حل پیشنهادی به من بده ؟

ghabil
چهارشنبه 03 آبان 1385, 00:03 صبح
آخه دقیقا باید بگی میخوای چی کار کنی ، بعدشم اینجا که نمیشه کل مفاهیم رو آموزش داد اینجا برای رفع اشکالاته ، از همه اینها مهمتر یکمی هم صبر داشته باش چقدر عجله داری

mzjahromi
چهارشنبه 03 آبان 1385, 06:46 صبح
یه راه حل کلی اینه:
یک جدول درست میکنی که اسم مشتریها باشه به اضافه یک کد
و یه جدول که کد مشتری به اضافه حساب اون رو نگه داره.
اگر اطلاعات دقیقتر میخوای همونطور که دوستمون گفتن باید صورت مساله رو مشخص کنی

mehdi-farzad
چهارشنبه 03 آبان 1385, 08:44 صبح
سلام ممنون از راهنما ییتون (mzjahromi).
ghabli من نخواستم که همه چیز را به من بگید در ضمن من اینو واقعا نیاز داشتم و به من حق بدید که در این مورد عجله کنم.در هر صورت از شما هم ممنونم

DataMaster
پنج شنبه 04 آبان 1385, 18:23 عصر
سلام ممنون از راهنما ییتون (mzjahromi).
ghabli من نخواستم که همه چیز را به من بگید در ضمن من اینو واقعا نیاز داشتم و به من حق بدید که در این مورد عجله کنم.در هر صورت از شما هم ممنونم
دوست عزیز
دوستان سعی کردند به طور غیر مستقیم به شما اشاره کنند که طراحی دیتابیس شما غلط است. فقط به فرض مثال اگه 1000 تا مشتری داشته باشید 1000 تا جدول باید ساخته بشه که کلا دیتابیس رو با مشکلات عدیده مواجه می کنه
در ضمن مشخص نکردید از چه پایگاه داده ای استفاده می کنید تا راهنمایی کامل بشین
اگه هم واقعا قصد همچین کاری رو دارید توی sql 2000 توی Enterprise Manager در قسمت جداول مربوط به دیتابیس ها روی یک جئ.ل راست کلیلک کنید و سعی کنید گزینهGenerate Script رو پیدا کنید. در این حالت اسکریپت مربوط به ساخت یک جدول رو می تونید تولید کنید. امیدوارم از این اسکریپتها برای انجام کارتون الهام بگیرید

باز هم از همه اساتید معذرت اگه ناقص توضیح میدم

adelmobasheri
جمعه 05 آبان 1385, 01:46 صبح
در دیتا بیس مبحصی هست به نام بانک اطلاعاتی رابطه ای
در دلفی به آن Master/ Detail گفته میشه

جریان از این قراره که:
شما دو جدول دیتا بیس درست می کنی یکی به عنوان Master و دیگری Detail

1- جدول مستر شما باید حاوی اطلاعات اصلی مشتری مثل نام و فامیل و... به اضافه یک فیلد کلیدی از نوع عددی به عنوان شماره مشتری که منحصر به فرد است باشد.

2- جدول دیتیل که حاوی فیلد حساب کلیه مشتری ها و اطلاعات جزئی دیگر است به اضافه همان فیلد عددی شماره مشتری که در اینجا منحصر به فرد نیست.

حالا با ثبت هر مشتری یک رکورد در بانک مستر و شماره مشتری به آن اختصاص می یابد و با انجام هر عمل تراکنشی حساب یک رکورد در بانک دیتیل با شماره مشتری مربوط به آن ثبت می شود.

soroush_vs
جمعه 05 آبان 1385, 07:56 صبح
البته روش های جالبی هم وجود دازه که اونط.ری میتونید بطور زیرکانه ای تنها با استفاده از یک جدول این کار رو بکنید. یعنی هم لیست مشتری ها رو داشته باشید و هم وضعیت حساب هاشونو.
موفق باشید

adelmobasheri
شنبه 06 آبان 1385, 01:00 صبح
البته روش های جالبی هم وجود دازه که اونط.ری میتونید بطور زیرکانه ای تنها با استفاده از یک جدول این کار رو بکنید. یعنی هم لیست مشتری ها رو داشته باشید و هم وضعیت حساب هاشونو.

من نمی دونم شما چه قصدی از این نوشته دارید
بهتره که دونسته هاتون را در جایی که از اطلاعات همه استفاده می کنید به رخ نکشید
بهتر بود به جای این روش اون رو می گذاشتید

soroush_vs
شنبه 06 آبان 1385, 08:14 صبح
بی خیال ماکه قصد کمک داشتیم

mehdi-farzad
شنبه 06 آبان 1385, 14:54 عصر
ممنون از همگی به خاطر کمکتون.
پایگاه داده من پارادوکس هست .و من می خواستم بدونم معمولا این طور مواقع چکار میکنن. البته منظورم اینه که مثلا شما یه فرم داشته باشید و با وارد کردن اشتراک یه مشتری کلیه حسابهای اون مشتری را بشه دید ؟ آیا به جز فیلتر کردن راه دیگهای هم وجود داره ؟ ممنون و متشکر

ghabil
شنبه 06 آبان 1385, 17:39 عصر
موفق باشید

از کی تا حالا redundancy رو بهش میگن زیرکی؟ ساختار مستر/دیتیل یک ساختار استاندارد هست تا حالا هم نشنیده بودم بشه با زیرکی دورش زد....

دوست عزیز بهتون راهنمایی کردند گفتند باید از ساختار Master/Detail استفاده کنید ، برای شما که میخواهدی برنامه نویسی کنید بلد بودن این ساختار ضروریه و بقدری مفهوم پایه ای هست که تو هر کتاب دیتابیس و حتی اکثر کتابهای آموزش برنامه نویسی پیدا میشه ، از این گذشته در اینترنت هم به تعداد نامحدودی منبع آموزشی وجود داره که بایک سرچ ساده پیدا میشه ...

mzjahromi
یک شنبه 07 آبان 1385, 08:25 صبح
از کی تا حالا redundancy رو بهش میگن زیرکی؟ ساختار مستر/دیتیل یک ساختار استاندارد هست تا حالا هم نشنیده بودم بشه با زیرکی دورش زد....
دقیقا
...................

soroush_vs
دوشنبه 08 آبان 1385, 00:12 صبح
بی خیال شدم

ghabil
دوشنبه 08 آبان 1385, 01:26 صبح
آقایون نخبه
1)اون روش فوق العاده ساده است و اصلا احتیاجه به برنامه نویسی Master/Detail نداره
2)اون روش اونقدر ساده است که من خجالت میکشم به کسایی که تعداد پست هاشون از من بیشتره و تاریخ عضویت شون از من قدیمی تره بگم
3) اگه علاقه مندید با من بحث کنید کار این بنده خدا که سوال دارن به حاشیه میره
4)اگر هم کسی فکر کرده و بخواد بدونه که اون روش فوق العاده ساده (مثل آب خورن) چیه , سوال کنه,بی نصیب نمی مونه
5)از کی تا حالا Master/Datail شده برنامه نویسی . Master/Detail ربطی به برنامه نویسی نداره و شبیه یه ویزار هست .پس با برنامه نویسی دورش نزنید
:قهقهه:

یه نفر نیست برای ما بنویسه : دقیقا ؟؟؟؟؟؟

اگر 4 خط دیتابیس خونده بودی و چیزی از نرمالایز بودن دیتابیس میدونستی این حرفا رو نمی‌زدی ، خیلی بده که آدم در زمینه ای که اطلاع نداره و جاش هم نیست نظر بده ، بعد هم وقتی اصلاحش میکند بجای اینکه قبول کنه بزنه به شلوغ بازی .... بنظر من که آدم از این شرایط خجالت بکشه خیی منظقی تره تا از شرایطی که تو ازشون خجالت میکشی.

mzjahromi
دوشنبه 08 آبان 1385, 07:01 صبح
یه نفر نیست برای ما بنویسه : دقیقا ؟؟؟؟؟؟
آخه دقیقا نداره.
شما میتونی برای برنامه هات فقط 1 جدول بسازیRedundancy و Anomaly هم بی خیال

1)اون روش فوق العاده ساده است و اصلا احتیاجه به برنامه نویسی Master/Detail نداره
2)اون روش اونقدر ساده است که من خجالت میکشم به کسایی که تعداد پست هاشون از من بیشتره و تاریخ عضویت شون از من قدیمی تره بگم

راحت باش بگو ما هم یاد میگیریم. اطلاعات به تعداد پست نیست
من میخواهم فیلدهای زیر رو نرمال سازی کنم. دوست دارم یاد بگیرم چطوری میشه با یک جدول نرمال سازیشون کرد

a->b
a->c
a->d
a->e
ab->f
ab->g

3) اگه علاقه مندید با من بحث کنید کار این بنده خدا که سوال دارن به حاشیه میره
اینجا کسی برای بحث کردن نیومده. جوابی که شما باید بدی یک پست است ولی نمیدونم چه دلیلی داره که حدود 10 پست رو تاحالا به ایده خودت اختصاص داره

4)اگر هم کسی فکر کرده و بخواد بدونه که اون روش فوق العاده ساده (مثل آب خورن) چیه , سوال کنه,بی نصیب نمی مون
من سوال میکنم. بگو ما هم یاد بگیریم از دردسر Join و اینجور حرفها راحت بشیم
نگران به حاشیه رفتن بحث سوال کننده هم نباش ایشون هم یه چیز خیلی خوب یاد میگیره
ضمن اینکه این آخرین پست من در این تاپیک خواهد بود.(دلیلش هم خواستید PM بدید)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
قانون شماره 4
این سایت محلی جهت تبادل اطلاعات در رابطه با اهداف سایت می باشد. پس لطفاً تنها مطالب مربوط به این موضوع و یا موضوعات وابسته به آن را مطرح کنید.
قانون شماره 16
تبدیل محیط علمی انجمن ها به محل حل اختلافات و بیان اظهار نظرهای شخصی ممنوع است.

soroush_vs
دوشنبه 08 آبان 1385, 08:07 صبح
آقای قابیل کاملا درسته این روش جالبه اما Performance مربوط به دیتابیس رو کاهش میده تنها حسنش اینه که شما چون فضای هار دیسکتون محدود هست(اگه محدود باشه) باید تعداد جدول ها تون رو زیاد نکنید(خصوصا وقتی اطلاعات زیاد باشه).خوب یه عیب رو فدای یه حسن میکنیم.

من در سیستم ها ی حسابداریم تقریبا به ندرت از Join استفاده کردم والبته دقیقا میدونم کجا.در گزارشات تراز نامه و صورت حصاب سود و زیان و صورت حساب سرمایه .جای دیگه ای رو به خاطر ندارم.البته توی سیستم حقوق و دستمزد هم بکار رفت.

اما برای کار های دیگم من از دو تا جدول استفاده میکنم دقیقا چیزی که باید انجام بشه و شما میگید.
اما گاهی اوقات بود که یه محدودیت وجود داشت و نمی شد این کار رو کرد الان نمی دونم که اون محدودیت چی بود.ببخشید یادم نیست.اما روش تنها یه دستور SQL هست اونم GROUP BY هست.اگه یه ریزه فکر کنید حتما می فهمید که چیه! گفتم که خیلی ساده است. البته مطمئنم خودتون از قبل میدونستید.

بابا ما که حرفی نداشتیم اون موضوع رو مطرح کردم تا اگه شاید کسی مثل یه آدم باهوشی مثل شما کنجکاو بشه بعدش بگم.

sasan_1364
پنج شنبه 30 آذر 1385, 18:32 عصر
اقایون دستون درد نکنه

من می خواستم در باره نرمال ساز دیتابیس یه کم را هنمایی کنید تو دانشگاه خوب درس ندادن یعنی بی خیالی به ما یه چیزای گفتند ولی گنگ بود

مرسی دوستان

Valadi
پنج شنبه 30 آذر 1385, 19:17 عصر
یکم بیشتر توضیح بده تا منظورت را بدونیم

MNosouhi
پنج شنبه 30 آذر 1385, 19:25 عصر
من می خواستم در باره نرمال ساز دیتابیس یه کم را هنمایی کنید تو دانشگاه خوب درس ندادن یعنی بی خیالی به ما یه چیزای گفتند ولی گنگ بود

یه کتاب بهت معرفی می کنم که خیلی ساده و رون گفته :
کتاب اصول طراحی پایگاه داده ها نوشته مهندس تالین ساهاکیان