PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی درباره روش تحویل پروژه php به مشتری

marasiali
شنبه 30 تیر 1397, 06:48 صبح
باسلام و احترام
در سایت های فریلنسینگ هنگامی که یک پروژه نوشته شده توسط php رو میخوایم به مشتری تحویل بدیم چگونه باید اینکارو انجام بدیم؟
مثلا باید رو لوکال هاست تست کنیم سپس زیپ کنیم و از اون بخوایم آپلود کنه رو هاستش؟ یا باید بگیم هاست و اینا بخره مشخصات ورود بهش رو بهمون بده تا بریزیم روش؟ یا اینکه خودمون براش هاست بخریم و آپ کنیم و هزینه هاست رو بگیریم و در نهایت فقط یه آدرس سایت بهش تحویل بدیم؟ یا همونطور هاست بگیریم ولی کل مشخصات هاست و اینا که خریدیم هم بهش بدیم؟(که طبیعتا به سورس هم اینجوری دسترسی داره)

خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین. تجربه ای تو بازار کار ندارم و میخوام شروع کنم. نمیدونم پروژه اگه گرفتم چجوری باید تحویل بدم؟اصلا منطقیه سورسش هم دستش بیفته؟اگه نه چجوری پنهونش کنم؟یعنی هاست بگیرم و روش بریزم و مشخصات هاست ندم؟

marasiali
شنبه 30 تیر 1397, 21:30 عصر
کسی از دوستان راهنمایی نمیکنه؟؟؟

thacker
شنبه 30 تیر 1397, 22:44 عصر
بهترین راه اینه که سایت رو بدون تحویل دادن اطلاعات هاست ، بدید دست مشتری .
من معمولا 2 پیشنهاد به مشتری میدم. یکی خرید سورس سایت و دیگری پرداخت هزینه طراحی و استفاده از سایت .

مثلا اگه مشتری سورس رو هم بخواد مبلغ بالاتری باید پرداخت کنه .

راه های دیگه ای که دارید استفاده از ionCube جهت کد گذاری سورس ، ریموت دیتابیس ( دیتابیس اصلی دست خودتون باشه و پروژه مشتری از طریق ریموت متصل بشه به دیتابیس ) ، لایسنس گذاری روی سورس و ... می باشد

مهرداد سیف زاده
یک شنبه 31 تیر 1397, 16:36 عصر
مشتری حق داره برنامه ای رو که شما مینویسید هر جایی نصب و راه اندازی کنه. مثلا راهکارهایی مثل ionCube رو اصلا نمیپسندم.
همچنین از همون اول مبلغ پروژه رو طوری ببندید که قرار سورس و حتی داکیومنت طراحی رو هم به مشتری بدید
ای کاش کمی به روش های درآمد کشورهای دیگه هم نگاهی بندازیم. مثلا براحتی ماژول php نوشته شده در اختیار عموم قرار میگیره، حتی خیلی از سورسهای خریداری شده رو null میکنن و به رایگان برای دانلود میزارن، ولی باز هم به درامد برنامه نویس لطمه نمیخوره. چون همیشه برنامش update میشه و یه مورد جدید داره که مشتری بجای کد null شده میره برنامه اصلی رو میره

plague
یک شنبه 31 تیر 1397, 16:47 عصر
مشتری که بلد نیست رو سرور آپلود کنه پروژه رو
بهش میگی سرور بگیره وقتی تهیه کرد مشخصات رو بهتون میده ... شما آپلود وتست میکنی بعد بهش تحویل میدی
بعضیا خیلی کم اطلاع هستن شما میتونی هزینه سرور/هاست رو بگیری ازشون و خودت تهیه و آپلود کنی
خلاصش اینکه آنلاین باید سایت کار کنه و بهش تحویل بدی نه اینکه زیپ کنی رو لوکالت

شخصا من سورس رو میدم همیشه
اگه کارت خوب باشه هم همیشه مشتری هات هستن هم اینکه مبلغ کامل پروژه رو گرفتی و مهم نیست حتی اگه سورس لو بره و البته کسی که چند ملیون پول پروژه رو میده نمیاد پخشش کنه تو نت

marasiali
یک شنبه 31 تیر 1397, 19:36 عصر
آقای سیف زاده
حرف شما متین قطعا باید حقوقش رعایت شه. ولی کسانی هستن که واقعا نیازی به سورس ندارن پس بی دلیل افزایش قیمت داره بدون اینکه براشون سود داشته باشه. اینجوری شاید متهم به گرون فروشی بشیم.

آقای plague
میشه دوتا ارائه دهنده سرور و هاست معتبر رو معرفی کنید که اگه طرف مقابل بلد نبود بخره هم قیمت معقولی داشته باشه هم کیفیت منطقی ای داشته باشه آبرومونو حفظ کنه.

و یه سوال کلی
نداشتن معماری mvc و استفاده نکردن از فریمورک های php عیب محسوب میشه؟ یعنی ضعفه که mvc ننویسیم و عادی پیش بریم؟؟؟من خودم به شخصه برنامه نویسی functional رو به شی گرا ترجیح میدم آخه

MiladWorkShop
یک شنبه 31 تیر 1397, 21:05 عصر
درود

روال کار سایت های فریلنسر معمولاً به این شکل هست که پروژه رو کامل میکنید, مشتری کل هزینه رو به حساب سایت فریلنرس واریز میکنه و شما محصول رو بهش تحویل میدید, بعد از تایید مشتری سایت مبلغ رو با کسر کارمزد به حساب شما واریز میکنه ( البته معمولاً بخشی از هزینه قبل از شروع کار به عنوان ضمانت دریافت میشه )

بنده خودم شخصاً به این صورت کار میکنم :

25 تا 50 در صد هزینه رو موقع سفارش از مشتری میگیرم, محصول که آماده شد روی یکی از هاست های خودم اون رو بالا میارم تا مشتری کامل تست کنه و اگه مشتری دمو رو تایید کرد ما بقی هزینه رو واریز میکنه و سورس رو تحویل میگیره

همچنین اگه پروژه هایی که مینویسید قرار هست به صورت عمومی فروحته بشه پیشنهاد میکنم 2 قیمت بزارید, قیمت اول برای نسخه کد شده و لایسنس دار که معمولاً مناسب ترین قیمت برای خریدار هست و دوم قیمت نسخه متن باز محصول, که در این صورت فقط کاربرانی که نیاز به سورس دارند اقدام به تهیه نسخه متن باز میکنند

البته پیشنهاد میکنم نسخه های متن باز رو با قرارداد به فروش برسونید تا ضمانتی باشه برای جلوگیری از نشر, فروش یا انتقال محصول

همچنین برای تهیه هاست به ترتیب :

http://parspack.com

http://www.netafraz.com

http://hostdl.com