PDA

View Full Version : می گن هسته ی لینوکس بر پایه ی فلان است یعنی چی؟

dkhatibi
یک شنبه 07 آبان 1385, 18:10 عصر
می گن هسته ی لینوکس بر پایه ی فلان است یعنی چی؟

oxygenws
دوشنبه 08 آبان 1385, 08:44 صبح
من تا حالا نشنیدم... هسته لینوکس یعنی "لینوکس"... شاید بشه خیلی مسخره گفت که "لینوکس" اصلا سیستم عامل نیست!! و فقط یک هسته است!

dkhatibi
دوشنبه 08 آبان 1385, 11:05 صبح
شاید من یک کلمه را حا انداخته باشم.
هسته ی فلان لینوکس فلان است

ramin_rp
دوشنبه 08 آبان 1385, 13:03 عصر
سلام
هسته همه توزیع های لینوکس یکی است
(همونی که آقای لینوس نوشتن)
شاید منظور شما شماره نسخه است
مثلا 2.6 و یا 2.4

Touska
دوشنبه 08 آبان 1385, 13:08 عصر
سلام
هسته همه توزیع های لینوکس یکی است
(همونی که آقای لینوس نوشتن)
شاید منظور شما شماره نسخه است
مثلا 2.6 و یا 2.4

من فکر کنم منظور ایشون هسته نیست - منظورشون اینکه مثلا ubuntu بر پایه Debian هست.

dkhatibi
چهارشنبه 10 آبان 1385, 12:50 عصر
آره منظورم همینه که Touska 'گفت!

rezaTavak
چهارشنبه 10 آبان 1385, 16:55 عصر
واقعا توضیح اینکه این لینوکس با دیگر چه تفاوتی دارد خیلی بحث مفصلی است اما همین را بدانید که :

چندین توزیع بزرگ وجود دارند: RedHat,Suse,Debian,Gentoo,Slakwareو... اینها توزیعی هستند که بقیه بسته های نرم افزاری را خودشان کم و بیش کمپایل کرده و تقریبا دارای بسته های زیادی هستند. حالا یک توزیع که از روی اینها ساخته بشه توی اون توزیع بزرگ بسته ها را کم و زیاد میکنه.

از سویی دیگر نصب بسته در فایل اجرایی کمپایل شده بر اساس deb,rpm,source است. که بسته به توزیعتون فرق داره (گرچه به هم قابل تبدیل هستند.)

البته یه توزیع مثل suse خیلی دستکاری شده (یعنی جایی که شما باید دنبال فلان فایل بگردید تغییر داده است)

dkhatibi
پنج شنبه 11 آبان 1385, 13:14 عصر
و اینکه دوستمون گفتند لینوکس سیستم عامل نیس و هسته است یعنی چی؟

oxygenws
پنج شنبه 11 آبان 1385, 15:43 عصر
«لینوکس» فقط به کرنل لینوکس گفته میشه. سیستم عامل هست، اما من به عنوان یک کاربر عادی، نمی تونم باهاش کار کنم!! (فرض کن «مغز» آدم)
شرکت هایی میان این «لینوکس» رو توسعه و تغییر می دن و یه سری چیز دیگه بهش اضافه می کنند (دست و پا و چشم و گوش بهش اضافه می کنند) و منتشر می کنند و شما می تونید ازش استفاده کنید.

tux-world
دوشنبه 15 آبان 1385, 19:39 عصر
من تا حالا نشنیدم... هسته لینوکس یعنی "لینوکس"... شاید بشه خیلی مسخره گفت که "لینوکس" اصلا سیستم عامل نیست!! و فقط یک هسته است!

من حرف شما رو قبول ندارم شاید هم بگم یه کم مخالفم بهتر این هستش که بگیم توزیع های لینوکس فقط یک سیستم عامل هستن نه چند تا
فکر کنم این لفظ برای سیستم عامل بزرگی مثل لینوکس شایسته تر باشه