PDA

View Full Version : استفاده از چند کلید اصلی در یک جدول

maryam206
دوشنبه 20 بهمن 1382, 11:35 صبح
سلام
چه جوری می شه در یک جدول دو یا بیشتر فیلد کلید اصلی باشن ؟(لطفا با جزییاتش بگید چون من مبتدی هستم)
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

Delphi-Clinic
دوشنبه 20 بهمن 1382, 11:51 صبح
هر جدول فقط و فقط می تواند فقط یک کلید اصلی و تعداد نامحدودی Index تعریف شده داشته باشد.

maryam206
دوشنبه 20 بهمن 1382, 12:07 عصر
ولی اگر در جدولی نیاز باشه که دو تا از فیلدها با هم کلید اصلی باشن باید چه کار کرد؟پس یعنی نمی شه جدولی داشته باشیم که دو تا از فیلداش با هم کلید اصلی باشن
حالا من چه کار کنم :cry: با این تفاصیل اصلا نمی شه جداولو نرمال سازی کرد
پس لطفا یه راهه دیگه ای به من بگید که بتونم این کارو انجام بدم :?:
من منتظر جوابتون هستم
با تشکر فراوان

DataMaster
سه شنبه 21 بهمن 1382, 05:57 صبح
اگه میخوای دو یا چند فیلد رو به عنوان کلید معرفی کنید اول اونها رو انتخاب و بعد کلید کنید

maleki
یک شنبه 26 بهمن 1382, 09:38 صبح
ببین شما میتونید و البته منطقی هم میتونه باشه که در یک جدول دوتا کلید اصلی داشته باشی -اصلا بزار با یک مثال نشون بدیم چرا ممکن ما نیاز به دوکلید در یک جدول داشته باشیم-فرض کنید جدولی دارید که در آن شماره دانشجو و کد درس انتخابی توسط این دانشجو را وارد میکنیم.این دانشجو میتونه چند درس را انتخاب کنه پس نمیشه تو این جدول فقط کد دانشجو کلید اصلی باشه چون کافیه بخواهیم برای این دانشجو درس دوم یا سومی وارد کنیم که خطا صادر خواهد شد همچنین نمیشه کد درس را کلید اصلی بزاریم چون این درس قراره توسط چندین دانشجو دیگه نیز انتخاب بشه اما تصور کنید هم کد دانشجو و هم کد درس بعنوان کلید اصلی انتخاب بشن در این حالت هر درسی توسط هر دانشجوئی فقط یکبار میتونه انتخاب بشه و هر دانشجوئی میتونه چندین درس را انتخاب کنه و هر درسی نیز میتونه توسط چندین دانشجو انتخاب بشه در اینجا ترکیب کد دانشجو و کد درس در کنارهم تشکیل یک کلید اصلی رو میدن مثلا اگه مد دانشجو 100 باشه و کد درس 55 اکنون مثله اینه که کلید اصلی شده 10055 یعنی از این به بعد شما نمیتونی این ترکیب رو انتخاب کنی بلکه میتونی ترکیبای دیگه که از کد دانشجو با کدهای دیگه باشه یا کد این درس با کد دانشجوهای دیگه که در هر صورت خطائی رخ نخواهد داد. و درپایان همونطور که دوستمون گفت برای اینکه دوتا فیلد تبدیل به کلید اصلی کنی اول هردو را انتخاب کن و سپس از نوار ابزار اونارو به کلید اصلی تبدیل کن. تمام

ashkan2005
یک شنبه 19 آذر 1385, 20:23 عصر
با سلام
من این کارو در جدولی که در اکسس طراحی کردم انجام دادم در این جدول که برای ثبت کتاب تو کتابخانه است باید سه کلید اصلی داشته باشیم یکی برای کد کتاب ،یکی برای بار کد کتاب ویکی هم برای شابک حالا وقتی من این سه تا رو به عنوان کلید اصلی انتخاب می کنم به عنوان کلید اصلی انتخاب میشن اما دیگه نمی تونم در جدول دیگم که جدول امانته بین اونا ارتباط یک به بی نهایت برقرار کنم به نظر شما چیکار باید بکنم .

mohsenna30ri
دوشنبه 20 آذر 1385, 07:21 صبح
درسته که کلید را ترکیبی از سه فیلد انتخاب کردید اما این دلیل نمی شه که جهت ارتباط با جداول دیگه از اون سه فیلد کلید استفاده کنید. برای مثال شما چهار فیلد را تعریف کنید که اولین فیلد بدین صورت است:
ID از نوع AutoNumber
سه فیلد دیگر که قبلا خودتان تعریف کردید و کلید است حال فیلد ID را بعنوان ارتباط با جداول دیگر مثل امانت استفاده کنید

شاپرک
دوشنبه 20 آذر 1385, 07:35 صبح
اگه میخوای دو یا چند فیلد رو به عنوان کلید معرفی کنید اول اونها رو انتخاب و بعد کلید کنید

فیلدها رو انتخاب کن (یعنی باید Highlight بشن) بعد کلید .

samaneh_h
دوشنبه 20 آذر 1385, 15:49 عصر
هر جدول فقط و فقط می تواند فقط یک کلید اصلی و تعداد نامحدودی Index تعریف شده داشته باشد.
عجب حرفی!!! ممکنه بگید چرا ؟

moustafa
دوشنبه 20 آذر 1385, 19:17 عصر
Monday 09 February 2004

ashkan2005
یک شنبه 26 آذر 1385, 06:34 صبح
درسته که کلید را ترکیبی از سه فیلد انتخاب کردید اما این دلیل نمی شه که جهت ارتباط با جداول دیگه از اون سه فیلد کلید استفاده کنید. برای مثال شما چهار فیلد را تعریف کنید که اولین فیلد بدین صورت است:
ID از نوع AutoNumber
سه فیلد دیگر که قبلا خودتان تعریف کردید و کلید است حال فیلد ID را بعنوان ارتباط با جداول دیگر مثل امانت استفاده کنید
با سلام
خدمت شما عزیز عرض کنم که مشکل اینکه من در موقع ارتباط می خواهم این سه فیلد رو جوری ارتباط بدم که با تغییر آن در یک جدول مقدارش در جدولهای دیگه آپدیت بشه منظورم بخشه jion type است.:تشویق:

samaneh_h
یک شنبه 26 آذر 1385, 13:32 عصر
منم این مشکل رو دارم

Homa.p
دوشنبه 06 دی 1389, 17:05 عصر
مطمئنا باید راهی باشه . منم دارم رو یه جدول با این ویژگی ها کار میکنم . اگه کسی غیر از مطالب تئوریک اطلاعات دیگه ای بده ( یعنی به طور کاربردی تر یا با یه مثال بگه که رابطه ID ها با هم چطوری میشه ) ممنون می شم .