PDA

View Full Version : الگوی طراحی مناسب پروژه asp.net core

vbkaar
جمعه 14 دی 1397, 11:49 صبح
سلام. میخواستم بدونم برای پروژه asp.net core چه الگوی طراحی مناسب هست؟ آیا استفاده از repository pattern اشتباه هست؟ راستش انقدر انتخابها زیاد هست که آدم گیج میشه که کدوم روش استاندارد تر هست. ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید.

hakim22
جمعه 14 دی 1397, 12:35 عصر
قانون شماره یک این است که ساده کد بنویسید. کدی بنویسید که خودتون 6 ماه دیگه بتونید بخونید یا تغییر بدید.
قانون شماره دو اینه که چیزی که لازم ندارید به برنامه اضافه نکنید. تا وقتی مطمئن نشدید Repository Pattern به دردتون میخوره پیادش نکنید.
قانون شماره 3 اینه که قانون شماره یک رو هیچوقت فراموش نکنید.

آیا در EF Core به Repository Pattern نیاز داریم؟ (https://codehaks.com/blog/76/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1-ef-core-%d8%a8%d9%87-repository-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f.html)

vbkaar
جمعه 14 دی 1397, 12:46 عصر
قانون شماره یک این است که ساده کد بنویسید. کدی بنویسید که خودتون 6 ماه دیگه بتونید بخونید یا تغییر بدید.
قانون شماره دو اینه که چیزی که لازم ندارید به برنامه اضافه نکنید. تا وقتی مطمئن نشدید Repository Pattern به دردتون میخوره پیادش نکنید.
قانون شماره 3 اینه که قانون شماره یک رو هیچوقت فراموش نکنید.

آیا در EF Core به Repository Pattern نیاز داریم؟ (https://codehaks.com/blog/76/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%b1-ef-core-%d8%a8%d9%87-repository-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f.html)

خیلی ممنون از پاسختون. پس با توجه به این صحبتها باید مستقیما در action ها از entity framework استفاده کنیم؟ یعنی روش استاندارد در asp.net core این هست؟ نیازی به ایجاد یک لایه دیگه مثل لایه services نیست؟

r4hgozar
یک شنبه 16 دی 1397, 19:47 عصر
خیلی ممنون از پاسختون. پس با توجه به این صحبتها باید مستقیما در action ها از entity framework استفاده کنیم؟ یعنی روش استاندارد در asp.net core این هست؟ نیازی به ایجاد یک لایه دیگه مثل لایه services نیست؟

فکر نکنم منظور دوستمون این بود که از repository استفاده نکن!!!!
اگه می خوای در مدت طولانی کد هاتون رو توسعه بدین و یه پروژه بزرگ درست کنی ، بهتره از repository ها استفاده کنی.
اما اگه می خوای جوری از repository استفاده کنی که مدتی بعد خودت نتونی کد خودت رو بخونی بهتره کد نویسی ساده ای انجام بدی.
اما پروژت کوچیکه سراغ repository نرو. اگه هم کد هات انقدر زیاده که action خیلی شلوغ میشه این کارو انجام بده.

در کل معیار هدف و آینده پروژت.
من خودم در صفحات Controller از repository استفاده می کنم اما در razorpage ها این کارو نمی کنم.

در کل اگه داری برنامه نویسی رو شورع می کنی به نظرم سمتش نرو. اول پروژت رو انجام بده و بعد بهینش کن

موفق باشید