PDA

View Full Version : کاربرد JSON و چرا باید از JSON استفاده کنیم

md3848
سه شنبه 06 فروردین 1398, 15:33 عصر
سلام.من دربا ه json سرچ کردم ولی حقیقتا هنوز هم نفهمیدم کارش دقیقا چیه و چرا باید از json استفاده کنیم و استفاده از json چه سود و ضرری داره.ممنون میشم یکی به صورت ساده توضیح بده.

تو یه سایتی دیدم برا یه فرمی اومده بود و از دو تابع json_eencod و json_decode استفاده کرده بود.خب چرا باید دیتا رو به صورت جی سون کدگزاری کنیم و بعد دیکود کنیم؟ اینکار به چه دلیلی انجام میشه؟

farhad_shiri_ex
سه شنبه 06 فروردین 1398, 16:32 عصر
سلام.من دربا ه json سرچ کردم ولی حقیقتا هنوز هم نفهمیدم کارش دقیقا چیه و چرا باید از json استفاده کنیم و استفاده از json چه سود و ضرری داره.ممنون میشم یکی به صورت ساده توضیح بده.

تو یه سایتی دیدم برا یه فرمی اومده بود و از دو تابع json_eencod و json_decode استفاده کرده بود.خب چرا باید دیتا رو به صورت جی سون کدگزاری کنیم و بعد دیکود کنیم؟ اینکار به چه دلیلی انجام میشه؟

فرض کنید یک جدول بانک اطلاعاتی دارید که 1000 تا رکورد داره که هر رکورد هم 20 تا فیلد داره!
حالا تصور کنید که بخواهید سرویسی بنویسید که این اطلاعات را یا یک دستور sql واکشی کنه و نتیجه این کوئری را میخواهید برای سرویس گیرنده خودتون که مثلا یک برنامه موبایل هست ارسال کنید.
خوب چطوری می خواهید یک لیست اطلاعاتی که حاوی 1000 تا رکورد که هر رکورد هم 20 تا فیلد با انواع مختلف نوع داره را به سرویس گیرنده انتقال بدهید
که اولا ساختار داده ها به هم نریزه !
دوما یک حجم زیادی از رشته های اطلاعاتی را در پکت های شبکه انتقال بدید بدون اینکه این پکت ها miss بشوند!
سوما خیلی ساده و راحت بتونید از این داده ها استفاده کنید!
و خیلی دلایل دیگه....
بنابراین اینجاست که متادیتاهایی که به صورت json ویا xml تبدیل شده اند اهمیت پیدا میکنند..
پس برای انتقال داده بانک های اطلاعاتی در معماری های چند لایه تحت شبکه از json ویا xml استفاده میکنیم.

md3848
سه شنبه 06 فروردین 1398, 17:17 عصر
ممنون :لبخند:

قبلا این انجمن یه گزینه تشکر داشت.الان حذفش کردن.

کاش یه قسمت با عنوان دیدگاه و یه قسبت با عنوان پست تو انجمن ایجاد بشه تا فقط پاسخ ها در قالب پست ارسال بشن.مثل انجمن stackexchange

یه سوال.پس با این توضیحات زمانی که داده های زیادی رو قراره جابجا کنیم مجبوریم که از JSON و یا XML استفاده کنیم و این امر ظروری هستش.درسته؟

plague
پنج شنبه 08 فروردین 1398, 13:14 عصر
json یک روش تبدیل داده های پیچیده (مثل آرایه و آبجکت ) به رشته هستش
کاربردش در مواردیه که میخای یه سری داده رو منتقل کنی از یک پلتفرم به پلتفرم دیگه یا از یک زبان به زبان دیگه و فقط میتونی رشته بین این 2 منتقل کنی
حالا یا ارتباط جوریه که رشته فقط قابل انتقاله مثل رابطه اپ موبایل و سرور
یا اینکه 2 زبون ساختار متفاوتی دارن مثلا در ساخت آرایه..... و آرایه یک زبان برای زبان دیگر قابل فهم نیست

خب شما نیاز داری داده رو تبدیل به رشته بکنی به شکلی که اولا ساختار داده بهم نخوره
دوم برای زبان ها و یا پلتفرم های دیگه این رشته قابل فهم و برگشت به آرایه باشه

md3848
پنج شنبه 08 فروردین 1398, 20:10 عصر
مثلا برای یک سایت وبلاگی که مطلب آموزشی میزاره . میشه یک مثال از کاربرد JSON بزنید؟
برا انواع سایت های دیگه مثال هایی بزنید ممنون میشم.

plague
جمعه 09 فروردین 1398, 12:01 عصر
اگه فکر میکنید json ربطی به موضوع سایت داره یعنی هنوز نگرفتی