PDA

View Full Version : پردازش تصویر

farnoosh66
پنج شنبه 05 دی 1398, 16:01 عصر
سلام
وقت بخیر
دوستان کسی در رابطه با پردازش تصویر اطلاعی داره ؟برنامه ای میخوام ادرست کنم که بتونه یه پاسخنامه کنکور بتونه بخونه ، روال کار اینه که پاسخنامه ها اسکن میشن و توی یه پوشه قرار میگیرن ، بعد برنامه دونه دونه محل گزینه و سوال هارو باید پیدا کنه و بخونه
ممنون میشم اگر کسی میتونه کمک کنه پیام بده ، از نظر هزینه هم مشکلی نداره

nerset
پنج شنبه 05 دی 1398, 19:24 عصر
روش های مختلفی برای این کار وجود دارد و به نظر من یکی از روش ها به طور کلی می تواند به صورت زیر باشد:
تصویر پاسخنامه نمایش داده شود و سپس برنامه به دنبال مختصات خاصی از پیکسل تصویر بگردد و در صورتی که مولفه های رنگ آن پیکسل در محدوده خاصی قرار داشتند جواب مثبت و در غیر این صورت جواب منفی را ارسال کند بنابراین آن پیکسل که در اصل جزئی از گزینه تیک خورده ای در پاسخنامه است به صورت مثبت یا منفی در پایگاه داده ذخیره شود.
روش دیگر هم که اصولش شبیه به روش قبل است این است که بدون نمایش پاسخنامه ، برنامه فایل عکس پاسخنامه را به صورت باینری باز کرده و به دنبال شماره خاصی از بایت های مورد نظر که متناظر با مختصات همان پیکسل یاد شده است بگردد و مانند روش قبل اگر محدوده ارزش بایت های دریافتی قابل قبول بود جواب مثبت و در غیر این صورت جواب منفی را ارسال کند که البته این روش بسیار سریعتر از روش قبل است ولی محدودیت هایی را هم دارد و نوشتن برنامه آن کمی مشکل تر است چون اگر بخواهیم با عکس های فرمت بی ام پی کار کنیم کمی ساده است ولی با فرمت های دیگر مشکل است که البته برای فرمت های دیگر هم می توان از توابع خاصی که عکس را در آرایه های دو بعدی بارگذاری می کنند استفاده کرد.
در هر صورت به نظر من برای بالا بردن دقت باید به جای مبنا قرار دادن یک پیکسل از چند پیکسل موجود در همان محدوده استفاده کرد و مثلا 6 یا 8 پیکسل که اگر جواب بیش از پنجاه درصد پیکسل ها مثبت بود در این صورت گزینه مورد نظر تیک خورده محسوب می شود.
من در نرم افزار نگارا با وجود اینکه با وی بی 6 نوشته بودم هم تقریبا به چنین مواردی برخورد کردم به خصوص در قسمت تعیین رنگ قلم ها زمانی که در یک بازه رنگ عمل می کند.
من اصلا با سی شارپ کار نکرده ام و در حال حاضر در حال یادگرفتن وی بی دات نت و به خصوص توابع گرافیکی آن هستم که باید بگویم به جز یک مورد ، وی بی دات نت از نظر توابع گرافیکی فوق العاده قدرتمند تر از وی بی 6 است و البته چون سی شارپ و وی بی دات نت هر دو یک ریشه واحد دارند و هر دو متعلق به مایکروسافت هستند قطعا به راحتی می توان توابع گرافیکی مورد نظر را با یک جستجوی ساده در اینترنت برای سی شارپ هم پیدا کرد.