PDA

View Full Version : OpenGL، دوست داشتنی ترین !

Anti_Evil
چهارشنبه 22 بهمن 1382, 13:48 عصر
در رای گیری این هفته GameDev.net در مورد اینکه کاربران از کدام یک از graphics api استفاده میکنند، سوال کرده بودند و نتایج به صورت زیر بود:

OpenGL-----------633---||||||||||||||||||||||||||||||||---46.4%
Allegro----------21----||---------------------------------1.53%
SDL--------------102---||||||-----------------------------7.47%
ClanLib----------8-----|----------------------------------0.58%
DirectX----------523---||||||||||||||||||||||||-----------38.3%
DOS Interrupts---37----|||--------------------------------2.71%
GDI/GDI+---------13----|----------------------------------0.95%
Glide------------9-----|----------------------------------0.65%
Other------------18----||---------------------------------1.31%

Total Votes: 1364

وحید، یک هیچ به نفع تو ;)

موفق باشید.

matrix
یک شنبه 14 تیر 1383, 06:44 صبح
قبول کنید که این نظر سنجی توسط سایتی انجام شده که خودش مبلغ open gl هست . پس اکثر کاربران هم طرفدار open gl بودند .

Viper_MFC
یک شنبه 14 تیر 1383, 10:59 صبح
کاملا موافق هستم . البته چون OpenGl ساده تر از DirectX هست و یادگیری اون هم راحتر طرفداران بیشتری هم داره ولی اصلا قابل مقایسه با DirectX نیست . :twisted:

Anti_Evil
یک شنبه 14 تیر 1383, 13:33 عصر
قبول کنید که این نظر سنجی توسط سایتی انجام شده که خودش مبلغ open gl هست . پس اکثر کاربران هم طرفدار open gl بودند.

کاملا غیر منطقی است، GameDev.Net یک سایت مرجع است و هیچ وابستگی به یک "ابزار" توسعه ندارد.

البته چون OpenGl ساده تر از DirectX هست و یادگیری اون هم راحتر طرفداران بیشتری هم داره ولی اصلا قابل مقایسه با DirectX نیست .

بله، OGL از نظر زمان و هزینه یادگیری نسبت به DX ارجحیت دارد، ضمن اینکه به خاطر خصوصیات منحصر به فرد خود هنوز یکی از بهترین گزینه هاست.

موفق باشید،
هادی

Inprise
یک شنبه 14 تیر 1383, 13:41 عصر
چون OpenGl ساده تر از DirectX هست و یادگیری اون هم راحتر طرفداران بیشتری هم داره ولی اصلا قابل مقایسه با DirectX نیست

چطور خودت اینها رو با هم مقایسه میکنی و بعد میگی قابل مقایسه نیستند ؟ منظورت از مقایسه دقیقا چیه ؟ طبیعیه که OpenGL و DX قابل مقایسه نیستند چون اصلا" از یک جنس نیستند . تو ممکنه بتونی با کمی تعلیق ، Direct3D رو با OpenGL مقایسه کنی ، نه DX را . در قیاس بین Direct3D و OpenGL ، اگر به غیر از بازی ها ، سایر محیطهائی که به کاربرد طراحی های دو و سه بعدی متحرک نیاز دارند رو لحاظ کنی ( خصوصا صنعت CAD و شبیه سازی ) خواهی دید ، فاتح مطلق بازار ، OpenGL است ( بخاطر سربار کم و قابلیت بالای انتقال روی بسترهای مختلف ) . بصورت خاص در مورد صنعت توسعه بازی ، ایدهء خاصی در این مورد ندارم .

خوش باشید

Anti_Evil
یک شنبه 14 تیر 1383, 14:42 عصر
در تائید فرمایشات دوست خوبم آقای اینپی (:

بصورت خاص در مورد صنعت توسعه بازی ، ایدهء خاصی در این مورد ندارم

در پروژه های بزرگی که قرار باشد به صورت Cross Platform پیاده سازی شوند بخاطر همون دلیلی که گفتید ( "قابلیت بالای انتقال روی بسترهای مختلف" ) ، OGL بهترین گزینه است. بازی هایی موفقی نظیر Doom، Quake II, III، Return to Wolfstein و ... از این نوع می باشند.

با تشکر، -;{@
هادی

Viper_MFC
یک شنبه 14 تیر 1383, 19:38 عصر
Inprise جان خیلی به مفاهیم دقت می کنی :) .

منظورت از مقایسه دقیقا چیه
منظورم اینه که قابلیتهای Direct3D اونقدر زیاد هستند که حتی بازی نویسان حرفه ای هم انتظار نداشتند .
شما چه جایگزینی برای Vertex shader یا pixel shader و particle system در OpenGl می تونید پیدا کنید ؟
تازه عملیات Alpha Blending و texturing و از همه مهمتر Multi-Texturing و سیستم
Programmable Vertex and Pixel Processing که اونقدر راحت و سریع اجرا میشن که ادم اینجوری :shock: میشه .

طبیعیه که OpenGL و DX قابل مقایسه نیستند چون اصلا" از یک جنس نیستند . تو ممکنه بتونی با کمی تعلیق ، Direct3D رو با OpenGL مقایسه کنی ، نه DX را
شما چند نفر دراین سایت سراغ دارید که فرق بین DirectX و Direct3D رو می دونن ؟ من همیشه در قالبی توضیح
می دهم که حتی اشخاصی که در اون زمینه اطلاعی ندارن هم بتونند یک بر داشت مثبت از کل جریان داشته باشن .
وگرنه من به خوبی از معانی DirectX , Direct3D اطلاع دارم .

سایر محیطهائی که به کاربرد طراحی های دو و سه بعدی متحرک نیاز دارند رو لحاظ کنی ( خصوصا صنعت CAD و شبیه سازی ) خواهی دید ، فاتح مطلق بازار ، OpenGL است

برای CAD و طراحی دو بعدی بله ولی برای سه بعدی فکر نمی کنم .

بصورت خاص در مورد صنعت توسعه بازی ، ایدهء خاصی در این مورد ندارم
شما فقط کافی هست که بازیهای اخیر رو ببینید که اکثرا از DirectX استفاده می کنن . :)

Anti_Evil
یک شنبه 14 تیر 1383, 21:57 عصر
شما چه جایگزینی برای Vertex shader یا pixel shader و particle system در OpenGl می تونید پیدا کنید ؟
تازه عملیات Alpha Blending و texturing و از همه مهمتر Multi-Texturing و سیستم
Programmable Vertex and Pixel Processing که اونقدر راحت و سریع اجرا میشن که ادم اینجوری میشه

عزیزم اینهایی که گفتی همه اش در OGL به سادگی امکان پذیره (:

شما چند نفر دراین سایت سراغ دارید که فرق بین DirectX و Direct3D رو می دونن ؟ من همیشه در قالبی توضیح
می دهم که حتی اشخاصی که در اون زمینه اطلاعی ندارن هم بتونند یک بر داشت مثبت از کل جریان داشته باشن .
وگرنه من به خوبی از معانی DirectX , Direct3D اطلاع دارم .

شما لطف کن از این به بعد علمی تر برخورد کن، چون اینجا آدم با اطلاع هم هست و اشتباه نوشتن باعث اشتباه برداشت کردن میشود. (:

برای CAD و طراحی دو بعدی بله ولی برای سه بعدی فکر نمی کنم

فکر کنم حداقل با اسامی Maya ، 3d Max و Soft Image XSI آشنا باشی، اونا به طور پیش فرظ از OGL حمایت میکنن، ضمن Auto Cad نیز از این جمله است.

شما فقط کافی هست که بازیهای اخیر رو ببینید که اکثرا از DirectX استفاده می کنن.

با این جمله ات موافقم ... توضیحات بمونه واسه بعد.

متاسفانه الان حسش نیست ولی اگه یکم بیشتر مطالعه کنی به کل بهتره (;

خوش باشی،
هادی

Viper_MFC
دوشنبه 15 تیر 1383, 16:16 عصر
عزیزم اینهایی که گفتی همه اش در OGL به سادگی امکان پذیره
عزیزم مطمن باش اگر OpenGL همه اون قابلیتهای بالا رو داشت هیچ ادمی سراغ D3D نمی رفت .

شما لطف کن از این به بعد علمی تر برخورد کن، چون اینجا آدم با اطلاع هم هست
اشتباه نکن اینجا یک سایت بزرگ با موضوعات مختلف برنامه نویسی هست که ممکنه شخصی در باره یک یا چند
موضوع اطلاع داشته باشه ولی درمورد موضوعهای دیگر کاملا بی اطلاع باشه که این امری کاملا طبیعی هست .
درهرصورت اگر شما از نوشته های من ناراحت شدید من شخصا معذرت می خوام . چون من به هیچ عنوان قصد
اهانت کردن نداشتم .

اشتباه نوشتن باعث اشتباه برداشت کردن میشود
فکر نمی کنم نوشتن DirectX به جایه Direct3D اشتباهی باشه که باعث برداشت اشتباه بشه .

فکر کنم حداقل با اسامی Maya ، 3d Max و Soft Image XSI آشنا باشی، اونا به طور پیش فرظ از OGL حمایت میکنن،
تا جای که من می دونم OpenGl در 3D Max همیشه انتخابی بوده . :)

Anti_Evil
دوشنبه 15 تیر 1383, 23:16 عصر
علاقه ای به قرقره کردن واضحات ندارم.
شما و دیگر دوستان ماجراجو سعی کنید بیشتر از Google.com استفاده کنید. (;

پسرم سعی کن به جای تند تند جواب نوشتن، مفید بنویسی.

Inprise
سه شنبه 16 تیر 1383, 11:53 صبح
سلام؛

من جسارتا" با اجازه مدیر بخش مجددا این تاپیک رو Unlock کردم ، چون ممکنه بتونه نتیجه داشته باشه . اگر اینطور نبود ایشون مجددا" Lock اش کنه .

مطمن باش اگر OpenGL همه اون قابلیتهای بالا رو داشت هیچ ادمی سراغ D3D نمی رفت

دوست عزیز ،
چه در حوزهء دو بعدی ها چه در حوزهء سه بعدی ها :

- OpenGL در زمینهء Frame Buffering نسبت به Direct3D برتری داره
- در زمینهء Rendering هر دو دارای مزایا و کاستی هائی هستند
- Direct3D در زمینهء Modeling نسبت به OpenGL برتری داره

اما اون قابلیتهائی که تو ذکر کردی همگی در OpenGL وجود دارند .

برای CAD و طراحی دو بعدی بله ولی برای سه بعدی فکر نمی کنم

اگر با ادبیات CAD آشنائی داشته باشی حتما" به خوبی واقفی که CAD یک صنعت سه بعدی است .

فکر نمی کنم نوشتن DirectX به جایه Direct3D اشتباهی باشه که باعث برداشت اشتباه بشه

شاید حق با تو باشه . اما نکته اینجاست که بکار بردن الفاظ صحیح هم نشون دهنده میزان دقت آدمه ، و هم نشون میده آیا آدم واقعا" در اون زمینه ای که داره در موردش حرف میزنه ، صاحب سابقه هست یا خیر . معمولا" آدمها در حوزه های تخصصی شون وسواس خاصی در بکار بردن صحیح الفاظ برای معرفی مفاهیم دارند که البته منطقی و صحیح هم هست . همونطور که از یک برنامه نویس ویژوال سی حرفه ای انتظار میره موقع شرح امکانات توسعهء COM بین MFC و ATL و Pure API تفاوت قائل بشه ، از یک توسعه گر بازی هم انتظار میره که موقع بکار بردن ادبیات تخصصی این حوزه از عبارات صحیح و علمی استفاده کنه .

منظورم اینه که قابلیتهای Direct3D اونقدر زیاد هستند که حتی بازی نویسان حرفه ای هم انتظار نداشتند

نمیدونم نظر برنامه نویسان حرفه ای رو کجا خوندی ، اگر لینکی داری که داخلش میشه نظر "برنامه نویسان حرفه ای" دنیا رو مطالعه کرد همینجا بنویس تا ما هم استفاده کنیم . اما حداقل تا اونجائیکه سواد ناقص بنده اجازه میده ، حرفه ای ترین تیم توسعهء بازی ، یعنی، تیم Doom (http://www.idsoftware.com) برای نسخه جدید بازی شون (http://www.doom3.com/)به FrameWork اختصاصی خودشون که مبتنی بر OpenGL هست تکیه کردن ، که بقول یکی از تحلیل گران IDG ، حداقل دموی این بازی برای بینندگانش "مسحور کننده" بوده ضمن اینکه روی کلیه سیستمهای عامل موجود اجرا خواهد شد ( مانند بقیه محصولات OpenGL ) :)

http://www.doom3.com/images/screenshots/04.jpg

خوش باشید :flower:

Anti_Evil
سه شنبه 16 تیر 1383, 15:57 عصر
خواهش میکنم، اجازه ما هم دست شماست، با تشکر از مطالبی که بیان کردید.

موفق و پیروز باشید، -;{@
هادی

Viper_MFC
چهارشنبه 17 تیر 1383, 10:59 صبح
Inprise جان از توضیحات شما متشکرم .

نمیدونم نظر برنامه نویسان حرفه ای رو کجا خوندی ، اگر لینکی داری که داخلش میشه نظر "برنامه نویسان حرفه ای" دنیا رو مطالعه کرد همینجا بنویس تا ما هم استفاده کنیم
این یک نقل قول از یکی از دوستان اینترنتی قدیمی بود .

در هرصورت تمایلی به بحث کردن ندارم . چون جای که مدیران هر وقت دیدند بحث به نفعشون نیست اون رو Lock می کنن
اصلا جایه بحث کردن نیست . بهتره من برم دنبال ماجراجویی توی Google.Com .

Anti_Evil
چهارشنبه 17 تیر 1383, 13:08 عصر
در هرصورت تمایلی به بحث کردن ندارم . چون جای که مدیران هر وقت دیدند بحث به نفعشون نیست اون رو Lock می کنن
اصلا جایه بحث کردن نیست . بهتره من برم دنبال ماجراجویی توی Google.Com .

دوست عزیز،
برای من حمایت کردن از OGL یا D3D هیچ منفعتی نداره، بنابراین قفل کردن موضوع هیچ ارتباطی به نظر شخصی بنده نداره. اما طبق اختیاراتی که به حقیر دادند لازم میدانم جلوی بحث هایی که هیچ پایه و اساس منطقی ندارند بگیرم، چون اغلب این بحث ها (مثل همین دفعه!) بیشتر به سمت حاشیه حرکت می کنند و در نهایت به Off Topic تبدیل میشوند. (:
اما اگر علاقه داری خیلی خصوصی تر وارد مسئله بشم، بهتره بدونی در حال حاضر موتور شخصی خودم بر اساس D3D 9.0b طراحی و ساخته شده. (:

یه نصیحت کوچیک (اگه واقعا دوست داشتی رو زمینه ساخت بازی های کامپیوتری کار کنی):
یه برنامه نویس بازی واقعی نباید محدود به "ابزار آلات" باشه !

موفق باشید،
هادی