PDA

View Full Version : حرکت زاویه دار ( 45 درجه یا مایل ) و کار با دوربین و بافر عمق ( Z )

Mahmood_M
جمعه 26 آبان 1385, 16:45 عصر
سلام
فرض کنید توی بازی من یه ماشین هست ، حالا من می خوام که ماشین من به صورت 45 درجه حرکت کنه ... ، چطور می تونم این کار رو بکنم ؟ ...
و کمی هم می خواستم در مورد کار با دوربین و عمق تصویر در DelphiX بدونم ، برای دور کردن اشیاء آیا باید کوچیکشون کرد یا دوربین رو حرکت داد ؟ ( چه طور می شه روی محور Z حرکتشون داد ؟ )
اگه کسی می تونه همین کارها رو با OpenGL توضیح بده هم ممنون می شم اگه راهنماییم کنه ... ( البته توی دلفی ) ...

با تشکر ...

kochol
شنبه 27 آبان 1385, 09:33 صبح
سلام
من اصلا فکر کنم شما حرکت دادن را بلد نیستید من با دایرکت ایکس و اپن جی ال بلدم حالا نمی دونم تو دلفی X چه طوری باشه.
ببینین برای حرکت دادن یک شی تو صفحه باید ماتریکس World رو تغییر بدی و بعد از اون شی خودت رو رندر بگیری
پس باید به دنبال یادگیری کار با ماتریکس ها باشی.
مثلا تو OpenGL به شکل زیر هست.

glTranslate(x , y ,z);

بعد کد رندرت این کد بالا به اندازه x, y و z شکلت را تکان می ده.

حالا زاویه 45 درجه زیاد داریم. می تونی با استفاده از بردار زیر یه زاویه 45 درجه درست کنی رو به بالا و با استفاده از ماتریکس ها اونو بچرخونی به هر جهتی که بخواهی.
(v(1,1,0
کلا از نظر تئوری در سطح پایینی هستید باید اطلاعات زیادی رو مثل Local Space , World Space یاد بگیرید.

Mahmood_M
شنبه 27 آبان 1385, 18:27 عصر
سلام
از راهنماییتون ممنونم ...

کلا از نظر تئوری در سطح پایینی هستید باید اطلاعات زیادی رو مثل Local Space , World Space یاد بگیرید.

درسته ، راستش من تجربه ای توی ساخت بازی و برنامه نویسی بازی و یا کلا 3D ندارم ...
تازه شروع کارمه ...
بازم از اینکه سئوال خوبی نپرسیدم معذرت می خوام ...
ممنون از راهنماییتون ...
موفق باشید ...

kochol
شنبه 27 آبان 1385, 19:25 عصر
سلام آقا بابا این حرف ها چیه که می زنی من خودم کوچیکتم سوالتم هیچ عیبی نداشت.

دیگه نبینم بنویسی که از اینکه سوال خوبی ننوشتم معذرت می خوام

من باید معذرت بخوام اگه یه طوری جواب نوشته ام که نباید می نوشتم.

هر سوالی که داشتی بپرس من هم با کمال میل جواب می دم اصلا این قانون اول برنامه نویسهای بازی ساز هست که باید هر چی که یاد گرفتند به دیگران هم یاد بدهند من که کوچیک شما هم هستم.