PDA

View Full Version : سوال: گزینه debug دقیقا چه مشکلاتی را می یابد؟

Shahramdindoust
یک شنبه 28 دی 1399, 21:37 عصر
من در یک فایل اکسس که مدتهاست روی آن-و با کمک دوستان البته- کار میکنم قبل از تبدیل به accde دیباگ را زدم و هیچ مشکلی نیافت اما حالا که آن را تست میکنم به این نتیجه رسیدم که همه ارورها را پوشش نمیدهد؟ سوالم اینه که آیا دیباگ فقط ارورهای منطقی را در می یابد؟ اگه اینجوری باشه باید بشینم خط به خط همه کدها رو بخوانم که!
خیلی ممنون

eb_1345
دوشنبه 29 دی 1399, 06:40 صبح
من در یک فایل اکسس که مدتهاست روی آن-و با کمک دوستان البته- کار میکنم قبل از تبدیل به accde دیباگ را زدم و هیچ مشکلی نیافت اما حالا که آن را تست میکنم به این نتیجه رسیدم که همه ارورها را پوشش نمیدهد؟ سوالم اینه که آیا دیباگ فقط ارورهای منطقی را در می یابد؟ اگه اینجوری باشه باید بشینم خط به خط همه کدها رو بخوانم که!
خیلی ممنون

فرایند دیباگ کردن در برنامه نویسی:

Debugging به فرایند مشکل یابی یک نرم‌افزار یا اپلیکیشن گفته می شود. زمانی که ما کدنویسی می کنیم، معمولاً در حین کدنویسی برخی خطاها را مرتکب می‌شویم که در نهایت منجر به این می‌شوند تا برنامه ی ما آن طور که باید و شاید کار نکند. به طور کلی، ما معمولاً چند نوع مشکل در برنامه‌های خود داریم که عبارتند از:
- ارورهای سینتکسی: به نوشتار کدهای یک زبان برنامه نویسی Syntax گفته می شود. گاهی اوقات برنامه نویسان در حین نوشتن برخی دستورات، غلط املایی مرتکب می شوند. مثلاً به جای نوشتن دستور print، می‌نویسند pritn.

- ارورهای سمنتیک: این دست ارورها زمانی رخ می‌دهند که کدهای شما درست است اما نتیجه ی مطلوب را دریافت نمی شود مثل زمانی که عددی را بر صفر تقسیم کنید (در ریاضیات چنین عملی امکان پذیر نیست!)

- ارورهای منطقی: این دست از ارورها جزو ارورهای سخت هستند . در این اروها سینتکس برنامه درست است و برنامه می بایست همان‌ طور که انتظار می‌رود اجرا شود اما واقعیت این گونه نیست
به‌طور کلی ارورهای موجود در فرآیند برنامه‌نویسی به دو دسته‌ی کلی Compile-Time Error و Run-Time Error تقسیم میشوند.
سه نوع ارور اشاره شده در دو دسته‌ی فوق قرار میگیرند که ارورهای سینتکسی به عنوان Compile-Time و ارورهای سمنتیک و منطقی در دسته‌ی Run-Time قرار میگیرند.

بنابراین با توضیحات فوق نتیجه می گیریم که عمل Debugging درفرایند تبدیل به accde معمولاً ارورهای سمنتیک و منطقی که در دسته‌ی Run-Time قرار می گیرند تشخیص داده نمیشوند.
و به همین خاطر برای جلوگیری از بروزمشکلات و ایجاد خطاهای ران تایم ( درحین اجرا) حتماً و حتماً خطاها باید مدیریت شود.

Shahramdindoust
دوشنبه 29 دی 1399, 10:35 صبح
مثل همیشه کامل و جامع و قانع کننده
ممنون که همیشه هستین استاد عزیز
متوجه شدم