PDA

View Full Version : کاربرد نسخه های مختلف DotNet

mmbguide
جمعه 01 اسفند 1399, 14:43 عصر
سلام

دوستان اگر امکان داره در خصوص موارد زیر و اینکه باید چه زمانی استفاده بشه کمی توضیح بدید:

DotNet Framewok
DotNet Standard
DotNet Core

کاربرد نسخه DotNet Standard رو نمیدونم.
آیا میتونم DotNet Standard را جایگزین DotNet Framework کنم؟
تمام قابلیت ها و کلاس های DotNet Framework در DotNet Standard وجود داره؟
کدومش برای تولید برنامه های وب و یا ویندوز فرم جواب میده؟ آیا Core برای WinForm قابل استفاده است؟
آیا در یک پروژه میشه از همه استفاده کرد؟

هر سه DotNet در دو نوع Runtime و SDK وجود دارند. برای امکان استفاده در زمان برنامه نویسی که Visual Studio دسترسی به کتابخانه ها داره باید کدام نصب باشه و کاربر نهایی که استفاده کننده هست باید کدام را نصب کنه؟ آیا داشتن SDK برای برنامه نویس در زمان برنامه نویسی کافیه؟

ممنون اگر توضیح بدید

barnamenevisjavan
جمعه 01 اسفند 1399, 14:56 عصر
سلام

دوستان اگر امکان داره در خصوص موارد زیر و اینکه باید چه زمانی استفاده بشه کمی توضیح بدید:

DotNet Framewok
DotNet Standard
DotNet Core

کاربرد نسخه DotNet Standard رو نمیدونم.
آیا میتونم DotNet Standard را جایگزین DotNet Framework کنم؟
تمام قابلیت ها و کلاس های DotNet Framework در DotNet Standard وجود داره؟
کدومش برای تولید برنامه های وب و یا ویندوز فرم جواب میده؟ آیا Core برای WinForm قابل استفاده است؟
آیا در یک پروژه میشه از همه استفاده کرد؟

هر سه DotNet در دو نوع Runtime و SDK وجود دارند. برای امکان استفاده در زمان برنامه نویسی که Visual Studio دسترسی به کتابخانه ها داره باید کدام نصب باشه و کاربر نهایی که استفاده کننده هست باید کدام را نصب کنه؟ آیا داشتن SDK برای برنامه نویس در زمان برنامه نویسی کافیه؟

ممنون اگر توضیح بدید
سلام تا چند سال پیش همه از دات نت فریمورک استفاده میکردن اخرین نسخه هم 4.8 بود بعد از اون دات نت کور 3 معرفی شد که نسخه بعد از 4.8 بود واسه اینکه نشون بدن تغییرات اساسی زیادی اتفاق افتاده اسم دات نت کور انتخاب کردن بعد از اون نسخه دات نت کور 3.1 اومد بعد از اون نسخه بعدی که منتشر شد اسمش دات نت 5 بود و نسخه بعدی دات نت 6 خواهد بود...
دات نت استاندارد زمانی استفاده میشه که شما میخواید برای رنج وسیعی از تکنولوژی های دات نتی برنامه بنویسید عکس زیر بهتر این موضوع رو توضیح میده بصورت خلاصه تر دات نت فریمورک/ کور و... همه جزئی از دات نت استاندارد هستن
https://devblogs.microsoft.com/dotnet/wp-content/uploads/sites/10/2016/09/dotnet-tomorrow.png

2.سوالتون سوال مناسبی نیست، هیچکدوم رو نمیشه جایگزین همدیگه کرد بلکه باید در مواقع مناسب از هرکدوم استفاده کنید. (دات نت استاندارد بیشتر برای ایجاد کتابخونه ها استفاده میشه)
3.بله (البته برخی API ها در نسخه های جدیدتر دات نت استادارد وجود داره)
4.دات نت کور برای وب و ویندوز جواب میده بله کور برای ویندوز فرم قابل استفاده هست
5. بله میتونید کتابخانه هارو با دات نت استاندارد ایجاد کنید و نسخه گرافیکی دسکتاپ رو با دات نت کور یا دات نت فریمورک
نسخه sdk برای کار با ویژوال استودیو لازم هست که خودش شامل رانتایم هم هست برای اجرا روی سیستم کاربر فقط کافیست نسخه رانتایم نصب بشه/
(دقت کنید که اگر با دات نت کور برنامه رو ایجاد کنید هنگام پابلیش پروژه میتونید یک Exe همراه با تمام پیشنیاز ها ایجاد کنید که نیاز به نصب هیچ برنامه ای روی سیستم کاربر نداشته باشید)
(عکس کمی قدیمی هست و علاوه بر uwp و asp پلتفرم های wpf و windos form هم شامل دات نت کور هستن)

mmbguide
شنبه 02 اسفند 1399, 09:32 صبح
سلام. ممنون از توضیحات شما

پس اینطور که من متوجه شدم، میشه کلاس های برنامه رو با DotNet Standard بصورت dll ایجاد کرد تا هر زمان DotNet Core و یا Xamarineهم خواست با اون کار کنه امکان اشتراک گذاری کلاس ها در قالب dll وجود داشته باشه ولی UI برنامه را میشه با هر تکنولوژی که کار میکنم ایجادش کنم.

barnamenevisjavan
شنبه 02 اسفند 1399, 15:55 عصر
سلام. ممنون از توضیحات شما

پس اینطور که من متوجه شدم، میشه کلاس های برنامه رو با DotNet Standard بصورت dll ایجاد کرد تا هر زمان DotNet Core و یا Xamarineهم خواست با اون کار کنه امکان اشتراک گذاری کلاس ها در قالب dll وجود داشته باشه ولی UI برنامه را میشه با هر تکنولوژی که کار میکنم ایجادش کنم.
بله همینطوره

mmbguide
شنبه 02 اسفند 1399, 23:02 عصر
سپاس از راهنمایی شما

md3848
دوشنبه 04 اسفند 1399, 17:40 عصر
https://devblogs.microsoft.com/dotnet/wp-content/uploads/sites/10/2016/09/dotnet-tomorrow.png

یه سوال، من الان پروژه WPF رو با Dot NET CORE 3.1 و Dot NET 5 کدشو میزنم، چطوریه که WPF تو این عکس بالا ذکر نشده؟ :متفکر:

barnamenevisjavan
دوشنبه 04 اسفند 1399, 19:47 عصر
یه سوال، من الان پروژه WPF رو با Dot NET CORE 3.1 و Dot NET 5 کدشو میزنم، چطوریه که WPF تو این عکس بالا ذکر نشده؟ :متفکر:
توی پست بالاتر توضیح دادم که عکس قدیمی هست و علاوه بر uwp و asp ویندوز فرم و wpf هم هست

farsamw
دوشنبه 04 اسفند 1399, 20:48 عصر
نسخه های .net framework نسخه 4.5 از نسخه های 3.5 جدا نصب داره؟

barnamenevisjavan
دوشنبه 04 اسفند 1399, 21:00 عصر
نسخه های .net framework نسخه 4.5 از نسخه های 3.5 جدا نصب داره؟
دانلود Microsoft .NET Framework 4.8 - 1.1 تمام ورژن های دات نت فریم ورک (soft98.ir) (https://soft98.ir/software/209-Microsoft-NET-Framework.html)

md3848
دوشنبه 04 اسفند 1399, 21:06 عصر
یه سوالی، این Dot NET CORE 3.1 و Dot NET 5 رو چه سیستم عامل هایی نصب میشن؟ مثلا ویندوز7 به بالا یا فقط 10 یا...
و این که اینا فایل نصب دارن؟ ( برا سیستم سمت یوزر میگم )

barnamenevisjavan
سه شنبه 05 اسفند 1399, 14:11 عصر
یه سوالی، این Dot NET CORE 3.1 و Dot NET 5 رو چه سیستم عامل هایی نصب میشن؟ مثلا ویندوز7 به بالا یا فقط 10 یا...
و این که اینا فایل نصب دارن؟ ( برا سیستم سمت یوزر میگم )
دات نت 5 روی ویندوز 7 هم اجرا میشه من تست کردم جواب داد 7 به بالا نصب میشه
برا سیستم یوزر شما باید نسخه runtime رو نصب کنید ولی اگر هنگام خروجی گرفتن برنامه اون رو بصورت self-contained خروجی بگیرید تمام پیش نیاز ها کنار فایل اجرایی قرار میگیره و دیگه نیازی به نصب هیچ چیزی ندارید
Download .NET (Linux, macOS, and Windows) (microsoft.com) (https://dotnet.microsoft.com/download/dotnet)