PDA

View Full Version : yektanet.com - نحوه عملکرد این سایت تبلیغاتی

majid_darab
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1400, 16:21 عصر
با سلام :
من برنامه نویس سی شارپ هستم و یک نکته ای رو در مورد سایت تبلیغاتی زیر متوجه نمی شم :
https://www.yektanet.com
من از سایت های زیادی استفاده می کنم که در اکثر اونها توسط سایت بالا بنر تبلیغی قرار داده شده است.
از سایت های فیلم گرفته تا سایت های پزشکی و ...
یک موردی در مورد این تبلیغات برام مجهول هست و نمی دونم در کدام بخش از سایت برنامه نویس می بایست در موردش سوال می پرسیدم!
مشکل اینجاست که وقتی من در نت یک چیزی رو سرچ می کنم و یا خرید می کنیم تبلیغات یکتانت با اون سرچ منطبق می شه.
مثلاً چند وقت پیش بوگیر پا خریدم و هر جا می رم تبلیغات یکتانت در مورد اون بوگیرپا و دقیفاً جایی هست که ازش خرید کردم.
جربان این سایت تبلیغی چی هست؟
چجوری به محتوای مورد جستجوی من دسترسی داره؟
آیا چیزی روی بروزر من نصب کرده یا به جایی وصله که به دیتای مورد جستجوی من و سایت هایی که باز می کنم دسترسی پیدا کرده؟
اگر در این باره راهنمایی کنین ممنون می شم...

the king
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1400, 19:03 عصر
در اینجور سیستم ها هر کاربری برای خودش یک پرونده داره، سوابق فعالیت اش رو نگهداری می کنند.
این سوابق به این دلیل اهمیت پیدا می کنه که تعداد سایت هایی که با این سیستم همکاری می کنند زیاده و سوابق فعالیت تجمیع میشه.

فرض کنید که شما تنها کمکی که به سایت M کرده اید این باشه که یک تصویر 1x1 پیکسلی شفاف که اصلا به چشم نمیاد رو با آدرس ثابتی از سایت M در صفحات سایت خودتون قرار داده اید (اصطلاحا tracking pixel یا pixel tag). همین عکس ناچیز بصورت عادی و طبیعی موقعی که بخواد از میزبان M فراخوانی بشه یک درخواست به میزبان میفرسته که مثل هر Request دیگری یکسری اطلاعات در اختیار میزبان قرار میده.
که فرضا کاربری با IP فلان در زمان بهمان با سیستم عامل و مرورگر فلان و کوکی هایی که از سوابق اش داریم موقع مشاهده صفحه بهمان این عکس رو درخواست کرده.
الان همین عکس ناچیز 1x1 برای اینکه به اون سایت M اطلاع بده که حسن آقا داره در سایت فلان سشوار مدل بهمان رو مشاهده میکنه یا میخره کفایت می کنه.

کاربری که اطلاعاتش رو در سایت همکار به عنوان عضو ثبت کرده که هویت اش معلومه و راه فرار نداره، اما مهم اینه که بتوانند کاربری که الان هویت اش مشخص نیست رو در بانک اطلاعاتی شون جستجو کنند تا تشخیص بدهند که این کاربر که الان داره از سایت A بازدید می کنه همون کاربری است که هفته پیش از سایت B بازدید کرده بود.
پس با استفاده از داده هایی که به شناسایی کاربر ناشناس کمک می کنه مراجعات بعدی کاربر رو به سوابق فعالیت اش ربط میدن :

privacy-policy.pdf (https://accounts.yektanet.com/static/terms/privacy-policy.pdf)

هر چقدر تعداد سایت های همکار بیشتر باشه و دامنه فعالیت اون سایت ها گسترده تر باشه، جاسوسی استمرار بیشتری پیدا می کنه، شناخت رفتاری دقت بالاتری پیدا می کنه و در نتیجه این ارتباط هوشمندانه تر و البته ترسناک تر میشه.

majid_darab
پنج شنبه 09 اردیبهشت 1400, 20:23 عصر
با تشکر از شما دوست عزیز