PDA

View Full Version : برنامه ثبت نام کارگاه

problem
یک شنبه 12 آذر 1385, 17:25 عصر
سلام
من برای تمرین خودم هم که شده، خواستم که یک نرم افزار ثبت نام کارگاه بنویسم. کارایی که تا حالا کردم رو می‌گم، آخرش سوالم رو هم می‌گم. ممنون می‌شم اگر وقت بذارین و راهنمایی‌ام کنین.

پایگاه داده کامله: یک جدول لیست شاگردها، یکی لیست معلم‌ها، یکی لیست عناوین کارگاه‌ها (مثلاً ریاضی، فیزیک)، یکی هم برای ثبت هر «instance» از کارگاه (چون مثلا چندتا کارگاه ریاضی خواهیم داشت، در تاریخ‌های متفاوت) و دست آخر، یک جدول برای ثبت‌نام ها، که هر ردیفش شامل شماره شاگرد و شماره instance کارگاه بشه. تمام جداول Primary Key و Foreign Key‌های لازم رو دارن.

فرم‌هایی که ساختم و درست کار می‌کنن: (فرم لاگین و اینا هم هست که چون به مشکلم ربطی نداره، ولش)
یک فرم که لیست شاگردا رو به صورت DataGridView می‌ده که اپراتور بتونه ادیت کنه (مثلاً وقتی تلفن طرف عوض شده)
یک فرم که لیست معلما رو می‌ده مثل قبلی
یک فرم برای اضافه کردن شاگرد (عمداً جدا از قبلی کردمش)
یک فرم برای اضافه کردن معلم
یک فرم لیست عناوین، و یکی برای اضافه کردن عنوان جدید (مثلا شیمی)
یک فرم لیست instanceهای کارگاه‌ها و یکی هم برای اضافه کردن یک instance جدید (مثلاً فیزیک بهمن ۸۵)

اما چیزی که توش موندم: بهترین طرح برای فرمی که از توش اپراتور یک شاگرد رو برای یک کارگاه ثبت‌نام کنه (و به حسب نیاز، حذف کنه) چیه؟

آدم هزارتا طرح به ذهنش می‌آد، مثلا یک باکس براس search اسم شاگرد، یک DGV زیرش که اسمای match شده برای اون search رو نشون بده، و یک DropDownList برای انتخاب عنوان، که تغییرش یک DGV دوم رو از لیست instance‌های اون عنوان پر می‌کنه، و وقتی instance رو هم انتخاب کرد، دکمهٔ آخری که «ثبت» هستش، فعال شه. اما این روش یه فرم دوم هم برای حذف شاگردای انصرافی لازم داره.

یا طرحای دیگه...... اما خوب من خیلی طرح پخته‌ای ندارم. شما جای من بودید چی‌کار می‌کردید؟

پی‌نویس: راستی کسی از شما تا حالا مشابه این برنامه رو نوشته؟

titbasoft
یک شنبه 12 آذر 1385, 18:25 عصر
مطرح کردن سوالات کلی و یا چند سوال در یک تاپیک و همین طور مطرح کردن تمارین برنامه نویسی مخالف قوانین سایت است. لطفا در حفظ نظم سایت کوشا باشید.

با تشکر از همکاری شما

problem
دوشنبه 13 آذر 1385, 12:19 عصر
من تاکید می کنم که کد آماده نمی خوام، فقط ایده می خوام. لطفا راهنمایی کنید.