PDA

View Full Version : ذخیره کردن یک فرم با فرمت doc. با استفاده از Dialog save

shahrooz_tk
دوشنبه 13 آذر 1385, 14:06 عصر
چگونه می توانم یک فرم را با استفاده از Dialog Save و یا بدون دیالوگ با فرمت doc. در محل نصب برنامه ذخیره کنم ؟
البته می خواهم فایل ذخیره شده doc دارای یک فرمت متنی کلی باشد . مثلا محتویات TxtName دقیقا جلوی متن "نام : " که در موقع ذخیره کردن فایل به طور اتوماتیک در فایل doc قرار می گیرد قرار گیرد .
به طور خلاصه : 1- فایل با فرمت doc. ذخیره شود . 2- متن "نام" به طور اتوماتیک در اول فایل نوشته شود 3- محتویات TxtName یا هر شی دیگری دقیقا در جلوی متن نام قرار گیرد . 4- فایل به طور کامل در محل نصب برنامه ذخیره شود .

متشکر می شوم اگر مرا راهنمایی کنید

shahrooz_tk
دوشنبه 13 آذر 1385, 21:35 عصر
کسی جواب این سوال را بلد نیست ؟

problem
دوشنبه 13 آذر 1385, 23:30 عصر
سلام

البته و صد البته با استفاده از روش‌های پیچیده‌ای که مایکروسافت در دات نت در اختیار گذاشته می‌شه با فایل‌های فرمت‌ برنامه‌های آفیس کار کرد، اما به نظرم برای یه کار به سادگی اون که شما می‌گی، یادگیری و استفاده از اون توابع در واقع خودکشی کردنی بیش نیست!!

روشی که من این‌جا به شما یاد می‌دم رو خودم چند سال پیش از کس دیگه‌ای یاد گرفتم (خارجی بود) که واقعا باعث شد کلی از مشکلات من حل بشن!

فرض کن که یک فایل ورد با فرمت و متن از پیش آماده شده داری و فقط می‌خوای که یکی دو جاش چند تا کلمه اضافه کنی (مثلا اسم و فامیل و شماره شناسنامه) و این متن‌هایی که اضافه می‌کنی هم خودشون از لحاظ فرمتینگ تغییری نباید بکنن (یعنی مثلا این طوری نیست که بخوی یک حرفش رو بولد کنی، یکی رو ایتالیک و ....)

خوب، فایل ورد الگو رو آماده کن. به جای اسم توش بنویس $$$$ به جای فامیل بنویس #### و غیره. حالا برو تو منوی File و بعد Save As‌ اما این بار فایل رو با فرمت XML ذخیره کن.

اگر با یه برنامه‌ای مثل Notepad این فایل XML رو باز کنی، می‌بینی که یک دنیا کد XML‌ توش هست، اما به سادگی می‌تونی اون $$$$ و ####‌ رو ببینی!! جالبه نه!؟ خوب اصلا XML همین‌طوریه دیگه! کل اطلاعات به صورت متن‌های عادی توش ذخیره می‌شه (نه مثلا Hex و ....)

...
<w:r><w:rPr><w:rFonts w:hint="cs"/><wx:font wx:val="Zar"/><w:rtl/>
<w:lang w:bidi="FA"/></w:rPr><w:t>نام: </w:t></w:r><w:r>
<w:rPr><w:lang w:bidi="FA"/></w:rPr><w:t>$$$$</w:t></w:r></w:p>
...

خوب، حالا برنامه‌تو بنویس، یک دکمه هم بذار توش، که وقتی روش کلیک می‌کنن این کارو بکنه: فایل XML رو باز کنه، $$$$ رو توش پیدا کنه و با اسمی که توی TextBox وارد شده عوضش کنه، #### رو هم با فامیل طرف replace کنه، و الی آخر. اینا همه‌اش Replace‌های خیلی ساده‌اس!

در نهایت هم باید فایل رو با اسم جدید، اما با پسوند doc. ذخیره کنی!! ورد خودش یه کم IQ می‌زنه، وقتی که این فایل رو باز می‌کنه، در مورد این که پسوندش doc. بوده اما محتواش XML بوده هیچ گله‌ای نمی‌کنه، و مثل آدم بازش می‌کنه!!

عالی بود نه؟! و حتماً فهمیدی که اون برنامه‌ای که این تبدیلات رو داره انجام می‌ده، نه لازمه رو کامپیوتری انجام شه که ورد داره، نه لازمه که حتماً به زبان VB.Net یا اصلا دات نت باشه! من با خیلی زبان‌های دیگه، من جمله زبان‌های تحت وب هم این کار رو می‌کنم گاه و بی‌گاه!!

problem
دوشنبه 13 آذر 1385, 23:36 عصر
راستی اگر هیچی از XML نمی*دونی هم می*تونی خیلی کلی یه چیزایی این*جا یاد بگیری:

http://www.w3schools.com/xml (http://www.w3schools.com/xml/)

shahrooz_tk
سه شنبه 14 آذر 1385, 12:31 عصر
از شما به خاطر راهنمای به من یک دنیا متشکرم .

problem
سه شنبه 14 آذر 1385, 13:51 عصر
خواهش می‌کنم! شاید بهترین تشکر شما این باشد که اگر کسی همین مشکل را پیدا کرد، به همین صفحه لینکش کنید!