PDA

View Full Version : مشکل در رسم Collaboration Diagram

aidinwashere
سه شنبه 21 آذر 1385, 04:06 صبح
سلام
سؤال من در مورد Collaboraion دیاگرام هست.
1- کلاسهایی که در Collaboration Diagram وجود دارند از کجا آمده اند؟ آیا اول باید در Logical View کلاسهای نهایی را ساخت؟ آیا باید آنچه در سیستم میبینیم را به عنوان کلاسهای business در نظر بگیریم؟
2- چگونه برای سیستم جاری Collaboration دیاگرام رسم میکنیم؟ من Business Use Case های سیستم فعلی رو بدست آورده ام، برای رسم Activity Diagram هم مشکلی نیست ولی وقتی در Collaboration باید از کلاسها استفاده کنیم، نمیدانم کجا باید این کلاسها بدست آمده باشند که ما اینجا (رسم Collaboration Diagram) از آنها استفاده کنیم.
3- چه وقتی از Class Instance و چه وقتی از Object استفاده میکنیم؟
متشکرم.

aidinwashere
چهارشنبه 06 دی 1385, 17:30 عصر
جدا کسی نمیدونه؟!
سوال رو بیشتر توضیح میدم شاید فرجی شد.
ببینید، من در Business Use Case ها نیاز به Collaboration Diagram دارم.
حال مرحله اول Drag & Drop کردن کلاسها در آن است.
سوال من این است که این کلاسها را کی و کجا باید بسازیم.

miimii
شنبه 09 دی 1385, 11:21 صبح
با سلام.
دوست عزیز برای هر UC که در سیستم اهمیت دارد این نمودار را باید رسم کنی.
چون این نمودار جزییات داخل UC را نمایش می دهد و ممکن است تعداد UC های سیستم زیاد باشد لذا مهمترین UCها را برای رسم نمودار های دقیق تر انتخاب کنید.
دوم اینکه شما ابتدا باید در logical View کلاسها را تعریف کنید و Class Diagram را رسم کنید و از کلاسهای تعریف شده در این نما می توانید در نمودارهای دیگر استفاده کنید.
در ضمن اینکه چه موجودیت هایی را به عنوان کلاس در نظر بگیرید باید با توجه به سیستمتان در نظر گرفت.مثلا اگر سیستم شما انبارداری است موجودیتی به عنوان کالا یک کلاس به حساب می آید.
یا فرم هایی که در سیستم شما تولید و یا از جایی به جایی انتقال می یابند را می توانید به عنوان کلاس در نظربگیرید.
سوم اینکه اگر ترسیم نمودار Sequence برایتان راحت تر است می توانید از آن کمک بگیرید.چون جزییات را خیلی بهتر و دقیق تر می توانید در این نمودار نشان دهید و اگر از Rational Rose به عنوان Case toolsاستفاده می کنید می توانید این 2 نمودار را به هم تبدیل کنید (با زدن دکمه F5)
در هر دو صورت برای ترسیم هر کدام از این دیاگرامها ابتدا باید کلاسها را تعریف کنید.
چون نمی دانم که سیستم شما چیست نمی توانم راهنمایی دقیق تر انجام دهم.

موفق باشید