PDA

View Full Version : تغییر در ساختار فایل JPEG

Scorpions
سه شنبه 21 آذر 1385, 11:42 صبح
سلام
مشکلی در ارتباط با تغیرات فایل تصویری JPEG برام به وجود آمده ، امیدوارم که بتونم با راهنمایی های شما ، برطرفش کنم.

توی پروژه ای احتیاج به اضافه کردن اطلاعات داده ای ( متنی ) به انتهای فایل Jpeg دارم. ولی با کوچکترین تغیراتی ، فایل تصویری خراب میشود و دیگر قابل نمایش نیست. به نظر شما روشی هست که بشه مثل دستور rem در Batch File ها اطلاعاتی رو بدون آسیب زدن به ساختار اصلی فایل به اون اضافه کرد.

کامپوننتی توی این زمینه داریم

این اطلاعات نباید در قسمت Exif نشان داده شود ( یعنی یه جوری قانون کپی رایت :) )

someCoder
سه شنبه 21 آذر 1385, 14:30 عصر
برای کپی رایت از واتر مارکینگ یا استگانوگرافی استفاده میشه. این کاری که تو میخوای بکنی خیلی مبتدی هست و راحت قابل کشفه. اما اگر بازم میخوای، آخر فایل jpeg یه کد به معنی End of Image هست که اگر بعد از اون بذاری حله. این علامت هم 2 بایت "FF D9" هست.

مشکلی بود در خدمتم

Scorpions
سه شنبه 21 آذر 1385, 16:39 عصر
SomeCoder عزیز سلام - ممنون از پاسختون

راجب Steganography از سایت زیر مطالبی رو خوندم . ظاهرا به این ترتیب عمل میکنه که بیت های کم ارزش RGB هر پیکسل رو برای ذخیره سازی داده های خودش استفاده میکنه. مشکلی هست. اینه که این روش فقط در حالت فشرده سازی BMP جواب میده و در روش های JPEG و GIF نمیشه از این الگوریتم استفاده کرد.البته روش های دیگه ای هم هستند که من نتونستم اونها رو پیدا کنم.

مشکل دیگه اینه که میشه تو دلفی به مقدار بایت های RGB هر پیکسل دسترسی پیدا کنم.

این طور که من دیدم ظاهرا فقط میشه مقدار رنگ هر پیکسل رو بدست آورد و یا تغییر داد ( یعنی ترکیب RGB)

راجب اون کد ، من با Hex Editor فایل رو باز کردم ، ولی متاسفانه کد شما رو پیدا نکردم

http://www.cs.vu.nl/~ast/books/mos2/zebras.html

someCoder
سه شنبه 21 آذر 1385, 18:40 عصر
سلام

اون که تو میگی استگانوگرافی مخصوص BMP هست. در مورد JPEG همونطور که خوتم فهمیدی قضیه فرق میکنه. اصولا استگانوگرافی در هر داده ای به ماهیت داده ربط داره. و در نتیجه در JPEG پیچیده تر از BMP میشه. میتونی از روشهایی مثل outguess و F5 استفاده کنی برای JPEG.

در مورد دلفی هم شرمنده! من دلفی کار نیستم. بقیه دوستان باید راهنمایی کنند.

برای کد EOI هم تو یه چند تا عکس دیگه نگاه کن. باید باشه! مثلا من الان تو یه عکس نگاه کردم و اینجوری بود:
http://i10.tinypic.com/47l8jup.png