PDA

View Full Version : رویکرد شرکت های دولتی

Number1
سه شنبه 28 آذر 1385, 12:38 عصر
آیا رویکرد شرکت های دولتی به سمت سیستم عامل لینوکس به طور جدی دنبال میشود؟
برای تشخیص مسیر حرکت پاسخ به این سوال جدی است.
شرکت همکاران سیستم شروع به حرکت به سمت و ابراز تمایل به توسعه سیستم های خود با جاوا و اوراکل کرده.احتمالا دولت قصد و هدف قاطعی برای توسعه ی لینوکس دارد
ما باید خود را آماده توسعه در ایران وخدمت رسانی در سطح کلان کنیم بنابراین باید از همین الان چشم انداز آینده را در نظر داشته باشیم.بنابراین از همکاران و همفکران و دوستان در این سایت تقاضا دارم درصورتی که اطلاعاتی در این زمینه دارند دراین قسمت ارایه دهند تا دیگران هم دسترسی پیدا کنند و اگر اطلاعی ندارند منتظر دیگران نباشند تحقیقات را شروع کرده و اطلاعات خود را در این قسمت ارایه نمایند

dkhatibi
سه شنبه 28 آذر 1385, 18:35 عصر
شرکت همکاران سیستم شروع به حرکت به سمت و ابراز تمایل به توسعه سیستم های خود با جاوا و اوراکل کرده.احتمالا دولت قصد و هدف قاطعی برای توسعه ی لینوکس دارد
د

بعید است

ما باید خود را آماده توسعه در ایران وخدمت رسانی در سطح کلان کنیم بنابراین باید از همین الان چشم انداز آینده را در نظر داشته باشیم.

موفق باشد

بنابراین از همکاران و همفکران و دوستان در این سایت تقاضا دارم درصورتی که اطلاعاتی در این زمینه دارند دراین قسمت ارایه دهند تا دیگران هم دسترسی پیدا کنند و اگر اطلاعی ندارند منتظر دیگران نباشند تحقیقات را شروع کرده و اطلاعات خود را در این قسمت ارایه نماین

موافقم.

Mamdos
سه شنبه 28 آذر 1385, 21:43 عصر

البته تا آنجایی که من می‌دانم همکاران سیستم خصوصی است.

oxygenws
سه شنبه 28 آذر 1385, 22:57 عصر
شرکت دولتی؟؟؟ یا ادارات و سازمان ها؟؟
این عملیات از مخابرات شروع شده و ادامه خواهد داشت، به نظر من می تونه به همه نهاد ها برسه :)

soroush_vs
سه شنبه 28 آذر 1385, 23:07 عصر
در نظر بگیرید شرکت نفت یا شرکت گاز یک استان اینها را سازمان مینامند در حالی که در اساسنامه نامشان شرکت است.
همکاران سیستم خصوصی است اما یک شرکت مانند همکاران سیستم برای ارایه چنینخدماتی به شرکت ها و سازمان های دولتی این تصمیم را اتخاذ کرده است

soroush_vs
سه شنبه 28 آذر 1385, 23:12 عصر
از صحبت جناب آقای oxygenws استنباط میشود که تغییر به لینوکس مدتها طول خواهد کشید در حالی که اگر دولت تصمیم جدی در این مورد بگیرد احتمالا به سرعت خواهد توانست این تغییر را اعمال کند البته از نظر سازمانی تغییر با سرعت معقول نیست. آیا نظر بقیه هم همین است تجارب خود را Share کنید.

oxygenws
سه شنبه 28 آذر 1385, 23:27 عصر
از صحبت جناب آقای oxygenws استنباط میشود که تغییر به لینوکس مدتها طول خواهد کشید در حالی که اگر دولت تصمیم جدی در این مورد بگیرد احتمالا به سرعت خواهد توانست این تغییر را اعمال کند البته از نظر سازمانی تغییر با سرعت معقول نیست. آیا نظر بقیه هم همین است تجارب خود را Share کنید.
وقتی پروژه های میلیاردی مخابرات باید با جاوا و اوراکل، یا برنامه های بازمتن باشه و باید cross-platform باشه.... اونوقت این حرکت سرعت خیلی خیلی زیادی به خودش خواهد گرفت. :)

shervin_agh67
سه شنبه 28 آذر 1385, 23:45 عصر
بانکها خودشونو کشتن یک سیستم شتاب طراحی کردن تازه هم تغییر سیستم دادن فکر کنم بانک ملی برای سال1400 سیستمش رو به لینوکس تغییر بده .

Mamdos
سه شنبه 28 آذر 1385, 23:47 عصر
پژوهشکده IT مرکزتحقیقات مخابرات به لینوکس مهاجرت کرد (http://www.itmen.ir/main1.asp?a_id=3643)
پروژه لینوکس فارسی توسط وزارت ارتباطات دنبال می شود - بسیاری از سیستم‌‏های اصلی وزارت ارتباطات تحت لینوکس است (http://ilna.ir/shownews.asp?code=372435&code1=20)

mehrzad007
چهارشنبه 29 آذر 1385, 00:10 صبح
بابا یه پولی بود که زیاد اومده بود . خرجش کردن . تموم شد رفت. ملت شما تو کشوری زندگی می کنید که رییس اون ادارات دولتی که سنگش رو به سینه می زنید فرق ویندوز با پینت رو نمی دونه . و نمی دونه چرا یه کامپیوتر وقتی قدیمی شد باید با مدل جدید عوضش کرد ..... چه انتظاری دارید؟ یک شبه همه سپرده بشه به یه سیستم عامل که نه به داره نه به باره؟ کی بود اون رییسی که می گفت لینوکس فارسی از نفوذ هکران در امان است؟.......
اگر هم بریم به سمت لینوکس باز هم خدا پدر عمو بیلی رو بیامرزه با دات نتش . که منو اونجا به دادمون خواهد رسید..............

oxygenws
چهارشنبه 29 آذر 1385, 00:40 صبح
بابا یه پولی بود که زیاد اومده بود . خرجش کردن . تموم شد رفت. ملت شما تو کشوری زندگی می کنید که رییس اون ادارات دولتی که سنگش رو به سینه می زنید فرق ویندوز با پینت رو نمی دونه . و نمی دونه چرا یه کامپیوتر وقتی قدیمی شد باید با مدل جدید عوضش کرد ..... چه انتظاری دارید؟ یک شبه همه سپرده بشه به یه سیستم عامل که نه به داره نه به باره؟ کی بود اون رییسی که می گفت لینوکس فارسی از نفوذ هکران در امان است؟.......
اگر هم بریم به سمت لینوکس باز هم خدا پدر عمو بیلی رو بیامرزه با دات نتش . که منو اونجا به دادمون خواهد رسید..............
وقتی اطلاعاتی نداری، لازم نیست حتما چیزی بگی...
این اتفاقی است که داره میافته، چه بخوای و چه نخوای!!

Inprise
چهارشنبه 29 آذر 1385, 00:43 صبح
و نمی دونه چرا یه کامپیوتر وقتی قدیمی شد باید با مدل جدید عوضش کرد ...

این حقائق تلخ قابل انکار نیستند ؛ ولیکن تمام کاربردهای نرم افزار موقوف به کاربران انتهائی نیست . نرم افزارهای زیر ساختی بزرگ و متعددی در کشور موجود است که در حال حاضر مشغول کارند و بخوبی هم کار میکنند و از بستر های آزاد استفاده کرده اند . اگر سوء مدیریت نباشد این روند توسعه هم پیدا میکند . هر چند ایران یک کشور جهان سومی و عقب مانده هست ، اما اینکه لزوما دولت را معادل یک مشت منگل خنگ آی کیو تک رقمی بدانیم هم صحیح نیست چون مفهوم دولت و حکومت فقط ناظر به انتهائی ترین کاربران یعنی کارمندان دولت که عمدتا غیر متخصص هستند نیست

soroush_vs
چهارشنبه 29 آذر 1385, 14:52 عصر
در شرکت های بزرگی مانند شرکت نفت و شرکت های گاز و پتروشیمی هنوز از ویندور استفاده میشود و متخصصان خوبی در این مورد دارند و هزینه های فراوانی برای ارتقائ سیستم های خود (سیستم های نرم افزاری )مانند ERP میکنند.بنابراین استنباط بنده این است که روند تغییر به لینوکس بایستی زمان زیادی را صرف کند.مگر اینکه آنقدر ایران ما بدون نظارت باشد که امروز مثلا 20 میلیون تومان هزینه فقط قسمت نرم افزار مالی شود و چند سال بعد اصلا ویندوز فراموش شود نظر دوستان و اساتید با تجربه در این رابطه چیست؟
هزینه هنگفت تنها برای یک قسمت کوچک و برای سیتم عامل ویندوز نمیتواند نشانه ای از استمرار حکومت ویندوز باشد؟

mehrzad007
چهارشنبه 29 آذر 1385, 23:09 عصر
وقتی اطلاعاتی نداری، لازم نیست حتما چیزی بگی...

امید جان من کی گفتم میدونم یا اطلاع دارم؟ کلا حرف دوستمون یک نظر سنجی بود منم نظر شخصی خودمو گفتم . ;) شایدم هنوز پوله تموم نشده باشه؟!!!

این اتفاقی است که داره میافته، چه بخوای و چه نخوای!!
مبارک بادا ... ما نه جلوشو گرفتیم نه.....
حرف من اینه که ( چند بار توی تاپیک های مربوطه گفتم) روند کار غلطه . دولت داره روی کاری دست میزاره که هیچ کاره هم توش نیست . کامپیوتر توی ایران یه شتر گاو پلنگیه که توسط نهادها و شرکت های خصوصی تولید و اداره شده و بصورت یک آب باریکه ادامه داره ... (بحث رو سیاسی نمی کنم اما توی حوزه it دولت چه کار مفیدی انجام داده ؟ یا کدوم برنامه مدون ( نه شعار و ....)وجود داره؟ ) هر کار که انجام شده فقط احساسی و سلیقه ای بوده . مثلا همین لینوکس فارسی . چه کار کارشناسی در موردش انجام شده؟ تحقیقی صورت گرفته؟ از کاربری پرسیده شده ؟ از صاحب نظری پرسیده شده؟ ( اگر انجام شده بگو تا ما هم بدونیم ) خودشون بریدن دوختن حالا اگه شما خواستی استفاده کن اگه نه هم که هیچی . اینجور تصمیمات و کارها توی کشور ما زیاده . و تقصیر هیچ کسی نیست و متاسفانه ما نقطه پرگار هم نیستیم . کارمون رو انجام می دیم و اونا میان خرابش می کنن و از نو تکرار میشه .... ممکنه فردا گفتن بابا لینوکس چیه ولش کنین شوخی کردیم.....

اینکه لزوما دولت را معادل یک مشت منگل خنگ آی کیو تک رقمی بدانیم هم صحیح نیست
اینو قبول دارم و هیچ قصد جسارتی نبود. ما شناگرهای ماهری هستیم ....

ولیکن تمام کاربردهای نرم افزار موقوف به کاربران انتهائی نیست . نرم افزارهای زیر ساختی بزرگ و متعددی در کشور موجود است که در حال حاضر مشغول کارند و بخوبی هم کار میکنند و از بستر های آزاد استفاده کرده اند .
دکتر جان فرمایشات شما مطابق معمول صحیح و غیر قابل .. (آقا من لفظ قلمم خوب نیست حرف نداری دیگه منظور اینه) اما به نظر شما اون پروژه ها اگه لینوکس فارسی نبود متوقف میشد؟ اجرا نمیشد؟ بوجود نمی اومد؟ شما بهتر از من می دونید هر چیزی طرف دار خاص خودشو داره . برای همینه که شاهد این همه تنوع توی محصولات و نرم افزار و.... هستیم . اونا سهم خودشونو دارن و دارن کار خودشونو انجام می دن و الباقی هم همینطور.

در شرکت های بزرگی مانند شرکت نفت و شرکت های گاز و پتروشیمی هنوز از ویندور استفاده میشود و متخصصان خوبی در این مورد دارند و هزینه های فراوانی برای ارتقائ سیستم های خود (سیستم های نرم افزاری )مانند ERP میکنند.
وقتی یه چیزی خوبه . داره کار میکنه . جوابشو پس داده . به روز هم هست هیچ عیبی چه شرعی و چه نا شرعی برش وارد نیست چرا باید عوض بشه؟ چون دوستی که حالا اتفاقا قدرت داشته یه خواب بدی دیده که بیلی جون ممکنه.....

مگر اینکه آنقدر ایران ما بدون نظارت باشد که امروز مثلا 20 میلیون تومان هزینه فقط قسمت نرم افزار مالی شود و چند سال بعد اصلا ویندوز فراموش شود نظر دوستان و اساتید با تجربه در این رابطه چیست؟

من نه استادم نه با تجربه . اما شنیدم که بعله توی کشور ما از این جور تصمیمات زیاده بوده و الان هم دلیلی نیست که فکر کنیم اوضاع بهتر شده .

بنابراین استنباط بنده این است که روند تغییر به لینوکس بایستی زمان زیادی را صرف کند
لینوکس نمادی برای جنبش گنو یا آزادی نرم افزاره . حالا این آزادی رو میخواهید بزور به خورد مردم بدید؟

هزینه هنگفت تنها برای یک قسمت کوچک و برای سیتم عامل ویندوز نمیتواند نشانه ای از استمرار حکومت ویندوز باشد؟
نه! دوست من گاه اون هزینه ها هم بیخوده.و ممکنه باز هم هزینه ساز باشه . و شاید واقعا در مواردی لینوکس هم از نظر هزینه و کیفیت یا ... توجیه داشته باشه .
به نظر من دولت می بایست به جای تعیین خط مشی و تغییر روند جاری بهتر بود که به زیر ساخت فرهنگی کار می پرداخت . چرا نرم افزار کپی نباید استفاده شود . نرم افزار خوب چیست و بر چند مورد است و کامپیوتر با ام پی تری پلیر تفاوت هایی هر چند جزیی دارد و .... به همین موارد اگر برسیم باید کلاهمون که هیچی خودمون بپریم آسمون هفتم . یه بار هم بخش خصوصی خودش برای خودش تصمیم بگیره؟!

manager
چهارشنبه 29 آذر 1385, 23:48 عصر
در شرکت های بزرگی مانند شرکت نفت و شرکت های گاز و پتروشیمی هنوز از ویندور استفاده میشود و متخصصان خوبی در این مورد دارند و هزینه های فراوانی برای ارتقائ سیستم های خود (سیستم های نرم افزاری )مانند ERP میکنند.بنابراین استنباط بنده این است که روند تغییر به لینوکس بایستی زمان زیادی را صرف کند.مگر اینکه آنقدر ایران ما بدون نظارت باشد که امروز مثلا 20 میلیون تومان هزینه فقط قسمت نرم افزار مالی شود و چند سال بعد اصلا ویندوز فراموش شود نظر دوستان و اساتید با تجربه در این رابطه چیست؟
به نظر من اوضاع به اون بدی هائی که دوستان فکر می کنن نیست. هزینه هایی که الان داره صرف ERP می شه که همش مربوط به ساخت اونها نیست !! بلکه مربوط به تحلیل و طراحی اونها هم می شه و تو سیستم های جدید فقط قیمت پیاده سازیش تغییر می کنه و شاید فقط 20% هزینه کل سیستم ها به عنوان ضرر تلقی بشه.
دوما آقای Inprise حرف خوب زدن مسئولان مملکتی ما که یه مشت خنگ نیستن می دونن دارن چی کار می کنن پس نمی خواد شما نگران چیزی باشی.آخه تو ایران تا صحبت از کارمند دولت می شه آدم تو ذهنش یه کاریکاتور خنده دار نقش بسته می شه، حالا بماند که این ناشی از عملکرد بعضی از از خدا بی خبرا می شه..

ولی من از یه چیزی می ترسم اون هم اینکه مسئولان کشور بدون توجه به مزایا و معایب سیستم های OpenSource فقط به خاطر گریز و فرار از وابستگی به محصولات آمریکا (مایکروسافت) این کار رو کرده باشه ! رویکرد با این طرز فکر می تونه خطرناک و تهدید آمیز باشه !
از طرفی نگاه به سایر کشور ها می تونید نتیجه رو پیش بینی کنید معمولا محصولات مایکروسافت که در راس اون ویندوز قرار داره اینقدر ضعیف هستند که در سطوح بالا خیلی کمتر مطرح می شوند، معدود کشورهائی یافت می شوند که Backbone سیستم های اطلاعاتی آنها سیستم عامل های ضعیفی مثل ویندوز باشه.

در پایان من این طوری نتیجه می گیرم که دولت به احتمال 99.9999% درصد تمام سیستم های اطلاعاتی خودش رو با پلت فرم های Open Source آذین بندی می کنه و این رویکرد بسیار آینده خوبی خواهد داشت.
اما اون 0.0001% رو هم گذاشتم برای اینکه ممکنه ایران یه صلاح اتمی درست کنه اشتباهی بزنه تو تهران و کل مملکت رو به باد بده اونوق دیگه سیستم عامل نیاز نداریم:قهقهه:.

zfarhad2000
پنج شنبه 30 آذر 1385, 02:15 صبح
مثلا همین لینوکس فارسی . چه کار کارشناسی در موردش انجام شده؟ تحقیقی صورت گرفته؟ از کاربری پرسیده شده ؟ از صاحب نظری پرسیده شده؟ ( اگر انجام شده بگو تا ما هم بدونیم ) خودشون بریدن دوختن حالا اگه شما خواستی استفاده کن اگه نه هم که هیچی . اینجور تصمیمات و کارها توی کشور ما زیاده . و تقصیر هیچ کسی نیست و متاسفانه ما نقطه پرگار هم نیستیم . کارمون رو انجام می دیم و اونا میان خرابش می کنن و از نو تکرار میشه .... ممکنه فردا گفتن بابا لینوکس چیه ولش کنین شوخی کردیم.....
شما از خروجی های طرح ملی نرم افزار آزاد اطلاعی دارین که اینقدر خوب انتقاد می کنیم؟؟
درسته قبول دارم تویه این پروژه همه مثل بیشتر پروژه های مملکتیمون کار با کارشناسی کامل انجام نشده و خروجیهاش زیاد هم بد نبوده و از هیچ چی بهتره. از این بهتره که دولت روی سیستم عامل ویندوز سرمایه گذاری کنه و از این بهتر که به کشورهای ................ کمک کنه.

mehrzad007
پنج شنبه 30 آذر 1385, 19:58 عصر
شاید فقط 20% هزینه کل سیستم ها به عنوان ضرر تلقی بشه.

از کی تا حالا طراحی شده 80% کل کار و پیاده سازی 20% ؟

دوما آقای Inprise حرف خوب زدن مسئولان مملکتی ما که یه مشت خنگ نیستن می دونن دارن
با قسمت اول گفتم که موافقم اما با دومی نه! اینجا ها یه کمی تصمیمات احساسی زیاده.

ولی من از یه چیزی می ترسم اون هم اینکه مسئولان کشور بدون توجه به مزایا و معایب سیستم های OpenSource فقط به خاطر گریز و فرار از وابستگی به محصولات آمریکا (مایکروسافت) این کار رو کرده باشه !
جالبه بدونی بیشتر همین شرکت های به ظاهر اپن سورس درشون رو به روی ایران بستن . مثلا سان و... تا مایکروسافت.

معمولا محصولات مایکروسافت که در راس اون ویندوز قرار داره اینقدر ضعیف هستند
دوست من دارید احساساتی میشید. هنوز هم مایکروسافت بیش از 80% بازار رو تو دست داره که فکر نکنم به خاطر ضعفش باشه....

در پایان من این طوری نتیجه می گیرم که دولت به احتمال 99.9999% درصد تمام سیستم های اطلاعاتی خودش رو با پلت فرم های Open Source آذین بندی می کنه و این رویکرد بسیار آینده خوبی خواهد داشت.

دولت فقط میخواد حرف خودش رو به کرسی بشونه....

شما از خروجی های طرح ملی نرم افزار آزاد اطلاعی دارین که اینقدر خوب انتقاد می کنیم؟؟
تقریبا . یه تابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی . یک دیکشنری فارسی و....
دوست من برای اضافه کردن امکانات فارسی به یه نرم افزار ( که هم داخل و خارج از کشور قبلا انجام شده بود و می شد) این همه خرج و جنجال لازم نیست. شاخ غول شکستیم ؟ رد هت برای نوشتن سیستم عاملش هم به نظرم اینقدر هزینه نکرده ....

Inprise
پنج شنبه 30 آذر 1385, 20:14 عصر
ابراز عقیده با کل کل متفاوت است ؛ اینجا هم کل کل کردن ممنوع هست . نظرتان را بنویسید و خلاص .

Best Programmer
پنج شنبه 30 آذر 1385, 21:35 عصر

نمی دانم چرا این دوست ما اینقدر دم شرکت نفت را میزند و چون فکر می کنم در عمر خود حتی یک بارم ندیده این قدر راحت درباره آن صحبت می کند.
در شرکت نفت اصلا شرکت کاری با windows یا linux ندارد . کارشناسان خارجی می آیند و سیستم های Control و... را بر اساس دانش خود راه اندازی می کنند .سیستم ها ممکنه بر اساس VMS با سیستم عامل OpenVMS یا Alpha که من خودم با این سرور ها کار کردم که بر روی ان windows alpha بود.ممکنه اصلا از *BSD باشه. در کل اینطور بگویم در یک پروزه چند میلیاردی شرکت نفت اصلا ریسک نمی کند کاری را به کسی بدهد که دانش کافی نداشته و فقط برای کسب تجربه آمده است. پس می توان گفت که ما هر کاری بکنیم نمی تونیم به راهبرد شرکت نفت دست بزنیم .ممکنه end user ها بر اساس سیستم عامل ملی بشود ولی خوب چه فرقی برای شرکت نفت می کند. می دهد به یک شرکت خارجی با چندین سال تجربه و چندین پروژه انجام داده تمام طراحی را انجام میدهد و ازش یک تضمین محکم میگیرد و تمام .

whitehat
جمعه 01 دی 1385, 11:37 صبح
تقریبا . یه تابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی . یک دیکشنری فارسی و....برای آشنا شدن با خروجی های این طرح به لینک زیر بروید
http://www.farsilinux.org/index.php?module=htmlpages&func=display&pid=2
کارکردن با ارگانهای دولتی بسیار سخت است و دارای مواردی غیر قابل پیشبینی! به نظر من بالا بودن قیمت ها بر اثر ریسک های انجام پروژه بوده

mehrzad007
جمعه 01 دی 1385, 11:47 صبح
فکر نکنم به نتیجه خوبی برسیم . اینپرایز درست می گه . همه چیز را همگان دانند که اونها هم نیستند . داریم به سمت کل کل پیش می ریم ....

soroush_vs
جمعه 01 دی 1385, 18:43 عصر
نمی دانم چرا این دوست ما اینقدر دم شرکت نفت را میزند و چون فکر می کنم در عمر خود حتی یک بارم ندیده این قدر راحت درباره آن صحبت می کند.
در شرکت نفت اصلا شرکت کاری با windows یا linux ندارد . کارشناسان خارجی می آیند و سیستم های Control و... را بر اساس دانش خود راه اندازی می کنند .سیستم ها ممکنه بر اساس VMS با سیستم عامل OpenVMS یا Alpha که من خودم با این سرور ها کار کردم که بر روی ان windows alpha بود.ممکنه اصلا از *BSD باشه. در کل اینطور بگویم در یک پروزه چند میلیاردی شرکت نفت اصلا ریسک نمی کند کاری را به کسی بدهد که دانش کافی نداشته و فقط برای کسب تجربه آمده است. پس می توان گفت که ما هر کاری بکنیم نمی تونیم به راهبرد شرکت نفت دست بزنیم .ممکنه end user ها بر اساس سیستم عامل ملی بشود ولی خوب چه فرقی برای شرکت نفت می کند. می دهد به یک شرکت خارجی با چندین سال تجربه و چندین پروژه انجام داده تمام طراحی را انجام میدهد و ازش یک تضمین محکم میگیرد و تمام .
برای جلوگیری از چیزی که کل کل خوانده میشود تنها به این نکته اکتفا میکنم که بحث راجع به یک سیستم کنترلی نبود یک سیستم مالی حسابداری کوچک تنها مربوط به یک قسمت استانی که بنده خود با سیستم ERP آنها کار کردم و فکر میکنم تفاورت سیستم عامل ها رو هم بدونم که ویندوز بودن.

به هر حال بنده جواب خودم رو دریافت کردم.بحث نکنید