PDA

View Full Version : query

namazi
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 07:09 صبح
دو تا سوال از استادای دلفی :
1 - من یک datasourse و یک query را روی فرمم گذاشتم و یک سوال با query اجرا کردم
چطوری می تونم حاصل این سوال رو بدون استفاده از dbgride چک کنم
مثلا با if چک کنم که آیا رکوردی پیدا شده یا نه و یا اینکه چند تا رکورد پیدا شده و یا اینکه حاصل رو در یک شیی edit نمایش بدم
2 - با چه دستوری میشه یک کلمه رو روی فرم نوشت همانطوری که در پاسکال با writln اینکار رو می کردیم
با تشکر

sepideh1st
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 07:40 صبح
دوست عزیز فرض کنیم که یک query1 داریم و دستورات دلخواهتون را در query1 نوشتید حالا میخواهید شرطی بگذارید و حاصل را در یک edit box نمایش دهید بعد از دستور ;query1.open باید بنویسید: while not query1.eof do
begin
if query1.fields[0].asinteger=1 then
edit1.text:=inttostr(query1.fields[0].asintegr
query1.next
end

این دستورات query را چک میکند و اگر رکوردی باشه که فیلد 1 آن با عدد 1 مساوی باشه فیاد شماره 1 فیلد را در edit box میریزه[/quote][/url]

Behzad_Asharkhan
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 09:41 صبح
سلام

برای نوشتن مستقیم روی فرم میتونی از این متد های زیر هم استفاده کنی.
این توابع زیر مجموعه Canvas فرم هستند.

procedure TextRect(Rect: TRect; X, Y: Integer; const Text: string);
و
procedure TextOut(X, Y: Integer; const Text: string);

8)

namazi
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 10:31 صبح
با سلام
از راهنمایی های دوستان متشکرم
موفق باشید

namazi
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 10:44 صبح
جواب این قبیل سوال ها رو توی دو تا کتاب راهنمای دلفی که داشتم گشتم ولی پیدا نکردم با استفاده از help دلفی هم با توجه به اینکه زبان انگلیسی من چندان تعریفی نداره :oops: به نتیجه ای نرسیدم آیا کتابی هست که با تهیه اون یک فرد مبتدی در دلفی مثل من که یه مقداری برنامه نویسی بلده بتونه کارش راه بیفته .
در مورد visual basic یک cd از یکی از دوستانم گرفته بودم که در حد ابتدایی تمام اشیا و خصوصیات رو لیست کرده بود و توضیح مختصری در مورد هر کدومشون میداد فکر میکنم اسمش persian msdn بود صد البته به گرد msnd نمی رسید ولی برای راه افتادن یک فرد مبتدی خیلی عالی بود می خواستم سوال کنم در مورد دلفی هم همچین چیزی وجود داره و اگر هست از کجا می تونم تهیه اش کنم .
متشکرم 8-)

namazi
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 16:13 عصر
اگه کسی مرجع خوبی داره لطفا زودتر معرفی کنه دییییییییییره ! :cry:

Sepidar
چهارشنبه 29 بهمن 1382, 21:29 عصر
سلام
تابع TDataSet.RecordCount هم بدک نیست