PDA

View Full Version : چو صفر اندر حسابیم

Voldemort
جمعه 01 اسفند 1382, 12:22 عصر
باور کنید با دیدن بازی Prince Of Persia 3D شما هم به این نتیجه می رسید که در ساخت بازیها واقعا چو صفر اندر حسابیم و این هم همش به خاطر رعایت نکردم قانون کپی رایته.

Anti_Evil
جمعه 01 اسفند 1382, 17:33 عصر
100% موافقم :(

matrix
جمعه 12 تیر 1383, 08:32 صبح
25% موافقم ..فقط با اون قسمتش که این بازی واقعآ بی نظیره .

Viper_MFC
جمعه 12 تیر 1383, 10:25 صبح
باور کنید با دیدن بازی Prince Of Persia 3D شما هم به این نتیجه می رسید که در ساخت بازیها واقعا چو صفر اندر حسابیم و این هم همش به خاطر رعایت نکردم قانون کپی رایته.

چرا؟ :)

Voldemort
شنبه 13 تیر 1383, 19:47 عصر
باز هم برای اینکه موضوع رو روشن کنم کمی به قبل برمی گردم. زمانی که بازیهای تحت داس رونق زیادی داشتند، خیلی راحت و با کمی پشتکار، تیمهای کوچک (و در مواردی حتی یک نفره) براحتی بازیهایی را تولید و به بازار عرضه می کردند. اغلب شرکتهایی که در حال حاضر جزو غولهای بازی سازی هستند همه اعتبار و تجربشون رو مدیون همون دورانن. به عنوان مثال تریپ هاوکینز که باعث موفقیت شرکت EA در سال 1982 شد و یا دو برادر به نامهای جیم و دیوید دارلینگ که با ساخت بازی Mastertronic در دهه 80 به موفقیت چشمگیری دست پیدا کردند و شرکت CodeMaster رو تاسیس کردن. اما از همه جالبتر سازنده بازی بسیار مشهور و پر طرفدار SimSity است که خودش به تنهایی این بازی را ساخته و ابتدا به هر ناشری عرضه کرده قبولش نکرده و باقی ماجرا که به موضوع ما ربطی نداره. در همین دوران یک بازی تحت داس به نام Mario به بازار عرضه شد که شدیدا مورد استقبال قرار گرفت.

بنده یک دوستی دارم که هم برنامه نویس و هم مدیر پروژه فوق العاده ایه. اینکه می گویم فوق العاده به معنای واقعی. (از ذکر نام ایشان به دلیل رواج شدید فرار مغزها خودداری می شود ;) ) در همان زمان انتشار بازی ماریو در بازار این دوست عزیز ما فقط ظرف مدت یک روز یک مرحله از بازی را شبیه سازی کرد (از نظر گرافیک دقیقا شبیه به خود بازی ولی فقط کمی در کنترل دشمنان نسبت به بازی اصلی ضعیفتر بود). خود منم در همان دوران دو بازی پازل تحت داس نوشتم. من با دو سه نفر دیگه هم برخورد داشتم و وقتی علت اقدام نکردن برای توزیع نرم افزار را از ایشان پرسیدم همه از ناتوانی رقابت با بازیهای خارجی موجود در بازار صحبت می کردن البته نه از لحاظ فنی بلکه از لحاظ قیمت. بازیهای خارجی به دلیل راعایت نکردن کپی رایت با قیمتهایی به دست ما ایرانیا می رسه که اگه خود سازنده های بازی بفهمن مطمئنا خودکشی می کنن. باور کنید بهترین بازیهای موجود در بازار را می تونید با قیمت هر CD 600 یا 700 تومان هم براحتی بدست بیارید. خوب با این وجود کدوم برنامه نویسی حاضره تو ایران اقدام به ساخت بازی کنه؟ همین مسائل در رابطه با نرم افزارهای دیگه غیر از بازیها هم صدق می کنه ولی باور کنید بیشترین آسیب ناشی از رعایت نشدن کپی رایت متوجه همین بازار شد. بعد از اون هم بازیهای تحت ویندوز و لینوکس اومد که هر کدوم از اونها تبدیل شدن به پروژه های عظیم که میشه اونا رو با فیلمها مقایسه کرد. تیمهایی که بعضی وقتا تعدادشون به بیش از 100 نفر می رسه برای ساخت بازی همکاری می کنن و تازه با این تعداد افراد خبره باز هم برای ساخت بازیها از چند ماه تا چند سال وقت می ذارن. حالا شما خودتون قضاوت کنید اون موقع که بازیهای تحت داس یه همچین هزینه هایی نداشت صرف نمی کرد که بازی تولید کنن وای به حال حالا.

الان به عقیده بنده تنها راه برای کسانی که به توسعه بازیها در ایران علاقه دارن (و فکر می کنن تنها راه زنده موندن ساخت یه بازیه) اینه که بازی خودشون رو در خارج از ایران توزیع کنن که این امر جدیدا با راه اندازی بخش صادرات نرم افزار امکان پذیر شده. هزینشو نمی دونم ولی به هرحال امکان پذیره.

Matrix عزیز تا الان که چو صفر اندر حسابیم اگه شما مثال نقض داری بیار. نگو که ما چنین و چنان کردیم. هر وقت که بازی شما به بازار اومد و اول از لحاظ فنی تونست با محصولات خارجی رقابت کنه (که با توجه به گفته های شما انشاالله همینطوره) و در ضمن تحت تاثیر مسایلی که در بحث فوق ذکر شد قرار نگرفت می تونید بازیتون رو به عنوان مثال نقض ذکر کنید. تا اون موقع من سر حرف خودم هستم. (از خدا هم می خوام که خلاف حرفم ثابت بشه و موفقیت ایرانیا رو تو این زمینه هم ببینم). من شرایط شما رو نمی دونم ولی باور کنید فکر می کنم تنها راه شما همون باشه که گفتم. روی حرفام در مورد صادرات نرم افزار حتما فکر کن.

matrix
یک شنبه 14 تیر 1383, 06:03 صبح
یه سؤال .. اگه مجموعه تبلیغات LG رو یه CD جمع بشه ، اونوقت آیا شرکت LG ناراحت میشه اگه این CD ،یه میلیون بار کپی بشه ؟ منظورم اینه که اگه کپی رایت مشکل ماست ، ما باید اونو به یه عامل پیشرفت تبدیل کنیم .

Voldemort
یک شنبه 14 تیر 1383, 07:24 صبح
چطوری؟ اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید