PDA

View Full Version : ... حرکتی شایان تقدیر : Zelate

Inprise
جمعه 01 اسفند 1382, 13:40 عصر
سلام ،

به شخصه معتقدم اکثریت فعالان الکترونیکی در حوزهء IT خصوصا" وبلاگ نویسان افرادی بیکار ، بی سواد و نا توان هستند . شرح و تفصیلش باشه برای وقتی دیگر اما استثنائاتی در این مورد وجود داره . یکی از این استثنائات دو گردانندهء سایت IranPHP هستند یعنی آقای هاشمی و دوستش مسعود ( فامیلش رو نمیدونم ) . این وب نوشتهء مسعود است در توصیف Zelate :

یک برنامه نویس در دوره برنامه نویسیش (۱۰ تا ۲۰ سال) به مراتب متن‌هایی را می‌نویسد که ممکن است با متن‌های قبلی نقطه‌های اشتراکی داشته باشند، و برنامه نویس هر بار مجبور است دوباره کدها را پیاده سازی کند، و چه بسا که در همین پیاده سازی با مشکلاتی که در برنامه های قبلی نیز با آنها روبرو شده بود برخورد کند، برای جلو گیری از این مشکل و هدایت برنامه نویسان روش‌ها و مستندات بسیاری منتشر شده است، یکی از بهترین روش‌ها کار کردن در یک قالب کاری خاص و قوی است، برنامه نویسان ASP.NET در قالب NET. برنامه های خود را می‌نویسند و NET. به آن‌ها راهکار نشان می‌دهد و جهت برنامه نویسیشان را هدایت می‌کند، و یا برنامه نویسان Java همه به راهکارهای مورد تفاهمی رسیده‌اند، برنامه نویسان PHP نیز با آنکه PHP یک زبان شیئ گرا نیست و هدایت یک برنامه نویس در زبانی که ذاتا شیئ گرا نیست بسیار دشوار است ولی راهکارهای خودشان را در همان شیئ گرایی محدود ارائه کرده اند، مانند WACT که یک محیط کاملا شیئ گرا و اصولی را برای برنامه نویسان PHP در اختیار می‌گذارد و یا rwfPHP که آن نیز نه به قدرت WACT ولی تا حدودی تلاش کرده به برنامه نویسان PHP راه‌کاری ارائه دهد، در همین راستا من نیز از همان هنگام نوشتن برنامه farsiWeblog چنین هدفی داشتم که یک Framework و یا همان قالب کاری کوچک و جمع و جور ولی راه‌گشا را آماده کنم(حداقل برای خودم)، از این رو برنامه farsiWeblog را کاملا شیئ گرا نوشتم و تا آنجا که می‌شد کد‌ها را به ترتیبی نوشتم که کمترین وابستگی را به اصل برنامه داشته باشند و قابل استفاده مجدد باشند، پس از مدتی farsiWeblog منتشر شد، کدهای از پیش آماده را مرتب کردم و در یک قالب کاری آماده کردم، تمام کسانی که برنامه نویسی PHP می‌کنند می‌توانند از این قالب‌کاری استفاده کنند، تمام مستندات فارسی است و نسخه ۱/۰ منتشر شده است، من اولین چیزها را بهترین چیزها نمی‌دانم ولی به هر جهت راه‌گشای شما خواهد بود، اگر از آن استفاده واقعی هم نکنید، حداقل به درک شما در شیئ گرایی PHP کمک می‌کند. نام این قالب کاری Zelate است، مستندات Zelate و کلاسهای آماده اش در نشانی زیر قابل استفاده است، کدها تحت GPL‌منتشر شده است و به منظور هر استفاده ای آزاد است، همچنین در بسته Zelate چند نمونه برنامه نوشته شده در همان قالب برای آشنایی گذاشته شده است.

لینکها : سایت ایران پی اچ پی (http://www.iranphp.net)- سایت زی لیت (http://pwiki.m2ix.com/wiki/wakka.php?wakka=Zelate)

این برادران ابزاری برای تولید محیط وبلاگ فارسی تحت عنوان farsiWeblog هم تولید کرده اند که قابلیتهاش رو دیدم و ابزار مناسبی است ( شاید یک روز وقت بگذارم و یک review امنیتی براش بنویسم چون فکر میکنم آیندهء خوبی داره )

برای این دوستان و دیگر افرادی که بدین شکل سعی میکنند با انتشار صحیح اطلاعات و صرف وقت روی حوزه های مفید ، به تولید و توسعه داده خدمت میکنند آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم و امیدوارم تعداد اینگونه افراد در میان قشر جوان و علاقه مند به IT بیشتر بشه .

خوش باشید :)
Inprise , Excellence Endures

jirjirakk
یک شنبه 03 اسفند 1382, 01:50 صبح
منم از مصعود خان برای انتشار Zelate تشکر میکنم (:D) :flower: