PDA

View Full Version : مقایسه distro های مختلف

shaniaki
جمعه 01 اسفند 1382, 21:43 عصر
با عرض ادب:
به طور پراکنده در بخش لینوکس در مورد توزیع های مختلف لینوکس صحبت شده است. برخی distro ها همه منظوره هستند و برخی برای یک کاربرد خاص optimize شده اند. بد نیست در این بخش هر کس اطلاعات و تجربیات خود را در مورد ویژگی های منحصر به فرد هر distro بنویسد. این امر هم کاربران فعلی لینوکس که با توزیع خاصی کار می کنند و هم برای کاربران حرفه ای می تواند مفید باشد.

یه عشق برنامه نویسی خفن

shaniaki
جمعه 01 اسفند 1382, 21:57 عصر
با عرض ادب:
distro های redhat و fedora برای نصب خود از برنامه نصب Anaconda استفاده می کنند. این برنامه امکان نصب در محیط متنی و گرافیکی(x window) را با کلیه امکانات detect سخت افزارهای اولیه ساخت و manage پارتیشن ها و انتخاب package ها به صورت «ساده و کلی» و «پیشرفته و جزیی» را می دهد. Anaconda این امکان را دارد که با detect کردن نسخه های قبلی یک upgrade روی نسخه قبلی انجام دهد (با حفظ اکثر تنظیمات قبلی) حتی اگر روی سیستمتان redhat داشته باشید و بخواهید یک fedora نصب کنید این امکان برای شما وجود دارد.
http://fedora.redhat.com/projects/anaconda-installer/
http://rhlinux.redhat.com/anaconda/

یه عشق برنامه نویسی خفن

ehsan-ets
جمعه 01 اسفند 1382, 23:34 عصر
در مورد فدورا هم من شنیده بودم که رد هت 9 رو ساپورت نمی کنه :roll:

hosseinzadeh
شنبه 02 اسفند 1382, 21:18 عصر
سلام
در SuSE نصب توسط ابزار قدرتمندی به نام YaST(Yet another Setup Tool) صورت می گیرد.YaST محیط بسیار مناسبی را برای نصب ایجاد کرده است.یکی از ویژگی های بزرگ آن خاصیت AutoPartitioning است که پارتیشن بندی را برای نصب لینوکس و ویندوز به طور همزمان (Dual Boot) بسیار ساده کرده است.این ابزار مقدار فضای مورد نیاز برای نصب لینوکس را از آخرین پارتیشن منطقی جدا کرده و آن را فرمت می کند.YaST همچنین امکان انتخاب بسته نرم افزاری را برای نصب فراهم می کند.این ابزار بسیاری از سخت افزارها از جمله انواعی از WinModem ها را شناسایی می کند.YaST با Qt نوشته شده وبرای اجرا در KDE مناسب می باشد.دسترسی به آن فقط برای root میسر است.در خط فرمان هم اجرا می شود منتها به جای QT از Ncurses استفاده می کند.این محیط دقیقا مانند محیط NC در DOS است.
البته YaST ابزار مدیریتی در تمام SuSE است و تقریبا تمام کارهای مدیر سیستم توسط آن انجام می شود.و برای کار با SuSE حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.
:D

shaniaki
شنبه 02 اسفند 1382, 23:38 عصر
با عرض ادب:

در مورد فدورا هم من شنیده بودم که رد هت 9 رو ساپورت نمی کنه :roll:
نخیر! اینگونه نیست. من همین امروز دو جا fedora نصب کردم که در یک جا یک نصب جدید بود و در جای دیگر یک upgrade انجام دادم. وقتی هم نصب شد دیدم که ای بابا این که همون ردهت خودمونه کمی هم عوض (هنوز نمی دانم بهتر یا بدتر) شده. فقط تنها چیزی که مشخص است این است که ساپورت مستقیم یک شرکت یزرگ مانند ردهت را ندارد. اما تا جایی که من می دانم تقریبا همه کسانی که به طور مستقل در پروژه ردهت شرکت داشتند و در آن استخدام نشدند اکنون روی fedora کار می کنند.

آقا ما مردیم از بس شنیدیم YaST. چند تامنبع معرفی بفرمایید ملتفت شیم ریز کارهای این چیه که همه اهل SUSE به آن افتخار می کنند. این یکی مال سایت خود suse بود:
http://www.suse.de/en/private/products/suse_linux/i386/yast.html

در ضمن در نسخه fedora هم خبری از ساپورت winmodem ها نیست و ظاهرا قرار هم نیست این ساپورت انجام شود (در Redhat Enterprise Linux که عمرا). ولی به گفته دوستان در SUSE این کار صورت گرفته. کسی از بقیه distro ها خبری ندارد؟

یه عشق برنامه نویسی خفن

Inprise
یک شنبه 03 اسفند 1382, 00:58 صبح
آقا ما مردیم از بس شنیدیم YaST. چند تامنبع معرفی بفرمایید ملتفت شیم ریز کارهای این چیه که همه اهل SUSE به آن افتخار می کنند

وقتی از YAST برای کنترل لینوکس استفاده میکنی وقتت رو برای گشتن و پیدا کردن فایلهای تنظیمات و منظم کردن پیکره بندی ها ( + خطاهای احتمالی ) و فرمانهای ترمینالی و آرگومانهای یک کیلومتری و جستجو برای فهم نحوه تنظیم یی سرویس یا نصب یک ابزار یا تغییر یک حالت خاص و ... حروم نمیکنی . همه چیز یکجا با هم هست . در یک محیط کاربر پسند و راحت . البته اگر بخوای میتونی طبق معمول از کلی ترین تنظیمات تا جزئی ترین اونها رو دستی انجام بدی . سورس هم موجوده . این یه لینوکسه . اما واقعا" کار باهاش راحت و انصافا" لذت بخشه :)

( این اسکرین شات مال نسخه قدیمی شه )

http://www.distrowatch.com/images/screenshots/suse80large.jpg

( اینم خود suSe که عزیز دلم بیده :kiss: )

http://www.distrowatch.com/images/screenshots/suse803large.jpg

موفق باشی

hosseinzadeh
یک شنبه 03 اسفند 1382, 14:00 عصر
اینم چند تا snapshot که خودم گرفتم.
اولی ابزار add remove program که اجازه می ده از روی سی دی های خود suse برنامه های دلخواه رو نصب کنید.
دومی هم همان محیط تحت خط فرمان است(NCurses(
. :) :wink:

shaniaki
یک شنبه 03 اسفند 1382, 20:33 عصر
با عرض ادب:
بسیار جالب است که تمام این ابزارهای پیکره بندی در YAST یکجا مجتمع شده اند. در redhat برای این منظور مجموعه ای از ابزارها را فراهم آورده شده که نام آن ها با redhat-config شروع می شود البته کامل نیستند ولی با مجموعه آن می توان بسیاری کارهای متداول را به وسیله ابزارهایی user friendly انجام داد.

توضیح: من خودم عمرا وارد محیط x نمی شوم مگر اینکه بخواهم مثلا چند صفحه وب را تست کنم چه برسه به اینکه بخوام از این ها استفاده کنم. تمام کارهایی که هم اکنون درگیر آن هستم را باسرعت بالاتری تحت shell قدرتمند bash انجام می دهم. قدرت shell در لینوکس به حدی است که اگر به آن اشراف پیدا کنید اصلا موقع نصب لینوکس x را نصب نخواهید کرد! (عقیده شخصی؛ لطفا بحث نکنید!)

یه عشق برنامه نویسی خفن

shaniaki
سه شنبه 19 اسفند 1382, 23:11 عصر
با عرض ادب:

پیشاپیش به خاطر پستی که می خوام بنویسم ازدوستانی که ممکنه خوششون نیاد عذر می خوام.

یه بار در مورد debian گفتم که چقدر پدرصلواتی کنه. گفتم نصبش رو تو چند خط بنویسم که حساب کار دستتون باشه لینوکس چی بوده چی شده. این debian رو چند بار نصب کردمش(جاهای مختلف) خاطره خوشی ازش ندارم. یک نگارش حرفه ای لینوکس به معنای واقعی.
توی نصب debian دیگه از ویزارد و این بچه بازی ها خبری نیست. اولش یه صفحه شبیه منو می ده برای پیکره بندی و تنظیم ماژول های کرنل و پارتیشن بندی و نصب یه می نیمم سیستم.
بعد که کرنل رو نصب کردید (اگر ملتفت شدید چطوری باید نصب کنید) و ریستارت کردید نوبت نصب package هاست. توی یه محیطی (dselect) که آخرش هم نخواهید فهمید چی رو باید بزنید که اضافه شه؛ چی رو باید بزنید که کم شه باید بگید چه چیزایی رو می خواید. فرض کنیم این مرحله رو هم انجام دادید(عمرا) و شروع به نصب کرد. مصیبت عظما اینجاست برای هر package شونصد تا سوال می کنه که چجوری نصبش کنم؟ رو چه پورتی بیاد بالا؟ با چه نسخه ای از فلان چیز سازگار باشه و ... . فرض کنیم که شما دارای قوه تخیل قوی هستید و می توانید فرض کنید که این مرحله را هم پشت سر گذاشتید. حالا چی؟ فکر کردید تموم شد؟ نخیر امکان نداره بتونید برید تو محیط xش چون هیچی configure نکرده. اصلا هم فکر نکنید ابزار detect و configure دارید چون ندارید. باید برید تو فایل های 500هزار خطی تک تک مشخصات قطعاتتون رو بدید؛ مثلا شماره شناسنامه ناپدری همسر مستخدم کارخونه ای که ایده طراحی RAM کارت گرافیکتون رو داده و از این چیزها.

ولی گذشته از این حرف ها اگر کسی بتونه با این چیزا همین جوری کار کنه من باید یک ادای احترام بهش بکنم. هر چند که یاد گرفتن این کار رو برای خودم علافی می دونم ولی همچین کسی اگر یه دفعه سرعت response صفحاتش بیاد پایین چون می دونه چی به چیه در جا می ره چند تا log می خونه و مثلا بهت می گه: علت این امر اینه که mysql سرعتش پایین اومده و اون هم به خاطر بالا رفتن 0.0005 درجه دمای داخلی case هست که اون هم به خاطر اینه که تعداد دور فن کیس از 4998 به 4997 دور در دقیقه رسیده که علت اون هم اینه که دو تا مگس با هم تو هوا دعواشون شد اولی زد زیر فک اون یکی تفش رفت لای فن کامپیوترت. بعد برای اثبات تمام log وقایع اتفاق افتاده رو به انضمام راه حل مشکل در اختیارت می ذاره.

فکر کنم منظورمو گرفته باشین.

یه عشق برنامه نویسی خفن

white fox
پنج شنبه 20 فروردین 1383, 15:40 عصر
به نظر من SuSE9.0 نسخه professional رو نخرید. البته خیلی بسته کاملی هست...اما نمیدونم چشه مثله اینکه باید باگی داشته باشه...اگر کمی در کار با سیستم اشتباه کنید یا بخواید با kppp به اینترنت وصل بشید دیگه سیستمتون بالا نمیآید.
البته دست خودتون اما ..تجربه من که زیاد خوش آیند نبود

Inprise
جمعه 21 فروردین 1383, 19:40 عصر
من همین حالا از SuSe Professional 9 استفاده میکنم . سخت افزارهائی که حتی در ویندوز اکس پی نیاز به درایور دارن رو بدون مشکل شناخته ، تا حالا یکبار ازش باگ ندیدم ، تا بحال یکبار هنگ نکرده یا در بوت شدن مشکل نداشته ، بدون مشکل باهاش به اینترنت متصل میشم :) میتونی مطمئن باشی از هر سیستم عاملی غلط استفاده کنی با مشکل مواجه میشی ، این ارتباطی با لینوکس یا یک توزیع خاصش نداره

خوش باشید

white fox
جمعه 04 اردیبهشت 1383, 05:53 صبح
آقای Inprise دوست عزیز..من میخواستم چند بار جواب پست شما رو بدم...اما گفتم فرقی نمیکنه..اما الان جوابتون رو مییدم..شاید بقیه استفاده کنند.
مشکل من با اتصال به اینترنت بخاطر اشتباه من در استفاده از لینوکس نیست :wink:
من از کارت صدا AC97 استفاده میکنم و از مودم rokwell و از درایور های سایت معتبر linuxant استفاده میکنم...اگر به بخش faq سایت بروید مشاهده خواهید کرد..که مشکلی مشابه مشکل من(اشکال در ورود به سیستم پس از ارتباط با اینترنت) گزارش شده است...شاید من اشتباه کرده باشم و suse9.0 باگ نداشته باشه..اما حداقل اشتباه از طرف من نبوده
پس نتیجه گیری اخلاقی:اونایی که این دو کارت صدا و مودم رو دارند...از suse9.0 فعلا استفاده نکنند..یا اگر استفاده هم میکنند....بجای استفاده از kppp از دستور wvdial استفاده کنند..که شاید این مشکل براشون پیش نیاد. :)

The modem disconnects or the system crashes as soon as or shortly after I start the graphical desktop (X, GNOME, KDE, etc..) or use the sound card.
Some users have reported conflicts between certain sound card drivers, (especially AC97 devices) and our modem drivers. Most graphical desktops access sound devices when starting up.

We are investigating these problems and are hoping to find solutions soon. Meanwhile, we recommend disabling any conflicting modules while you use the modem. If you experience a conflict, please report it.

irix
یک شنبه 17 خرداد 1383, 09:04 صبح
وایت هت جان کارت صدای من هم AC97 هست و WINMODEM هم دارم ولی تا حالا همچین مشکلی نداشتم! :!:

ramin_rp
یک شنبه 17 خرداد 1383, 14:10 عصر
سلام
irix عزیز به برنامه نویس خوش آمدی

irix
یک شنبه 17 خرداد 1383, 23:07 عصر
سلام
irix عزیز به برنامه نویس خوش آمدیسلام رامین جان
خیلی ممنونم.
ramin66 هستی شما ؟؟؟ :wink:

white fox
دوشنبه 18 خرداد 1383, 03:53 صبح
دوست عزیز irix جان من جواب سوال شما رو نمیدونم....چرا شما مشکل ندارید..خوش به حالتون! :lol:
البته...مشکل د?گه ای هم که همزمان برام پیش میومد....و اینو در چند تا فورم دیگه هم دیدم..علت خرابی X نصب یاهو مسسنجر جدید Red hat روی زوزه بود.که باعث خرابی X میشد..
راستی....من وایت فاکس هستم...نه وایت هت... 8-)

hosseinzadeh
دوشنبه 18 خرداد 1383, 08:02 صبح
سلام
1)مشکل kppp رو من روی زوزه 8 نداشتم.احتمالا باگی از طرف خود kppp هست.
2)درایور صدای AC97 رو اینجا پیدا کردم:
http://www.opendrivers.com/driver/211089/Realtek-ALC650-ALC655-AC97-Audio.html
3)irix جان خوش آمدی! :flower: امید وارم تو این فروم بهت خوش بگذره! :flower: :heart:

پ.ن.:اگه پنج دقیقه دیگه به مانیتور بنفش رنگم نگاه کنم ،کور می شم!.

ramin_rp
دوشنبه 18 خرداد 1383, 15:08 عصر
سلام

ramin66 هستی شما ؟؟؟

بله

irix
سه شنبه 19 خرداد 1383, 16:07 عصر
3)irix جان خوش آمدی! :flower: امید وارم تو این فروم بهت خوش بگذره! :flower: :heart:

سلام خیلی ممنونم آقای حسین زاده. :oops:

white fox
چهارشنبه 20 خرداد 1383, 03:24 صبح
mamnoon...aghaye hosseinzade....az deriveri ke moarefi kardid.. :flower:

hosseinzadeh
چهارشنبه 20 خرداد 1383, 12:20 عصر
کار کرد؟