PDA

View Full Version : سوال: استفاده از َADO.Net در ...

shsoft
شنبه 02 اسفند 1382, 17:14 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز:
می خواستم بدونم که کارایی ADO.Net و ADO 2.7 برای استفاده در برنامه های
تحت شبکه Lan و برنامه های غیر شبکه با هم چه تفاوتی دارند.

shsoft
یک شنبه 03 اسفند 1382, 20:45 عصر
آقا نخواستیم :cry:
اگه می شه یک منیع آموزشی خوب برای یاد گرفتن ADO.Net معرفی کنید

فقط طوری باشه که مثال های اون اجرا بشه . آخه n تا مثال دارم ولی هر کدوم از یک
بانک اطلاعاتی استفاده کرده اند و معلوم نیست بانک اطلاعاتی اونا چی بوده.

اگه یک مثال باشه که چند عمل اصلی رو انجام داده باشه کافی است

ببخشید طولانی شد .
متشکرم
:oops:

h_rezaei
دوشنبه 04 اسفند 1382, 08:13 صبح
سوال اولت خوب خیلی کلی بود برا همین فکر کنم کسی جواب نداد(ضمن اینکه اصلا از لحاظ نگارشی و دستوری نامفهوم بود) اما اگه تفاوت های ADO.NET با ADO رو می خوای مهمترینهاش به آبجکت Dataset بر می گرده . مثلا تو ADO یه recordset داشتیم که به datasource ما متصل میشد ولی در ado.net یه dataSet داریم که به طور Disconnected از منبع داده عمل میکنه و میشه گفت خودش یه پا database (منظورم اینه که اطلاعات مربوط به table ها وrelation ها رو تو خودش نگه می داره ) و این آبجکتک (ک نشان از ترحم!) از دیتا سورس خبری نداره این وسط dataAdapter هست که این 2 تا رو به هم میکنه وقتی تغیرات dataSource رو بخوای تو DataSet اثر بدی متد Fill و وقتی عکس اینکار رو بخوای متد Update
ما بقی تغیرات بیشتر در جهت بهینه کردن dataAccess و resource بوده خصوصا در ارتباط با SQLServer

اما اگه مثال میخوای
1- با ویزاردهای خود دات نت میتونی dataApplication هاس ساده بسازی که خیلی آموزنده هست File|AddNewItem|DdataFormWizard
2-SDK مربوط به VB.NET پر از مثاله

h_rezaei
دوشنبه 04 اسفند 1382, 11:45 صبح
اینم یه سورس که کارهای رایج تو دیتابیس رو انجام میده فقط باید northwind رو تو SQLServer داشته باشی

shsoft
سه شنبه 05 اسفند 1382, 18:01 عصر
از راهنمایی شما متشکرم :)

shsoft
شنبه 09 اسفند 1382, 13:34 عصر
:|
می خواستم بدونم استفاده از ADO 2.7 در زبان هایی مانند VB.Net یا #C با وجود ADO.Net کار احمقانه ای است :?:

Abbas Arizi
شنبه 09 اسفند 1382, 14:21 عصر
احمقانه نیست. ولی کار جالبی نیست.
چرا که استفاده از آن با دردسر همراه خواهد بود و برای استفاده از قابلیتهایی مثل Binding با مشکل روبرو خواهید شد

همچنین چون ADO بخشی از دات نت نیست و به طور ذاتی از مدیریت زمان اجرای دات نت بهره نمیبرد استفاده از اون در یک برنامه تحت دات نت میتواند یک بار اضافی به سیستم تحمیل کند.

و مهمتر از همه اینکه قدرت بسیار بالاتر ADO.NET رو از دست خواهید داد.

shsoft
شنبه 09 اسفند 1382, 20:47 عصر
درسته ADO.Net خیلی بهتره اما من چون تازه وارد محیط .Net شدم برام یه کمی سخته
و سر و کله زدن با این همه آبجکت مشکله. برای همین دنبال راهی می گشتم که از دست
ADO.Net فرار کنم :oops:
اگه سوال زیر رو جواب بدین خیلی خوشحال می شم.

اگر بخواهیم برنامه ای بنویسیم که از پایگاه داده ی Sql Server استفاده کند و تک کاربره یا به
عبارتی دارای سرور محلی باشد ظاهرا باید از Connection String زیر استفاده کرد:

cnnstr = Data Source=localhost;Initial Catalog=Northwind;Integrated Security=True

می خواستم بدونم در رشته بالا آیا
1- Northwind نام بانک اطلاعاتی Sql Server است
2- آیا برای انتساب این رشته به شی Connection باید قبلا سرور مجازی تعریف کرد یا خیر.

Abbas Arizi
شنبه 09 اسفند 1382, 21:01 عصر
1- بله
2- خیر
برای اینکه Connection string مفهوم تر باشه میتونید از این الگو هم استفاده کنید

server=servername;database=dbname;Integrated Security=True
یا در صورتی که از ایمنی SQL Server استفاده میکنید از این عبارت

server=servername;database=dbname;uid=yourloginnam e;pwd=yourpassword
در صورتی که سرورتان محلی است میتونید به جای Servername از عبارت localhost یا یک نقطه استفاده کنید یا این که جای اون رو خالی بگذارید.

shsoft
یک شنبه 10 اسفند 1382, 12:29 عصر
:roll:
ببخشید خیلی دیگه سوال کردم می دونم که جواب دادن به گونه سوالات مبتدی خسته کننده است
:oops:
اگه بخواهیم از بانک Sql استفاده کنیم آیا Net. امکاناتی برای طراحی این نوع بانک دارد یا نه

Abbas Arizi
یک شنبه 10 اسفند 1382, 13:42 عصر
منظورتون از طراحی بانک چیه؟
اگر هدفتون کار کردن با بانک اطلاعاتی SQL Server است، فضای اسمی SqlClient بیشترین کلاسها و توابع و امکانات رو برای این کار در اختیارتون میگذاره.
اگر منظور طراخی یک بانک خامه که این کار در دات نت هم میتونه مثل سایر زبانها انجام بشه و شاید کمی راحت تر. ولی این کار رسم نیست و معمولا طراحی اولیه دیتابیس و جداول و بقیه موارد توسط ابزارهایی که برای این منظور طراحی شده‌اند، صورت میگیرد.

یک توصیه‌ای هم که من در شروع کار می‌تونم به شما بکنم اینه که سعی کنید برای کار کردن با بانک اطلاعاتی همه کارها رو با کد نویسی انجام بدید و از ابزراهای ویژوال مثل کنترل ADODC و ابزارهایی که در دات نت تعدادشون بیشتر هم شده استفاده نکنید تا خودتون بفهمید که چیکار دارید می‌کنید.

shsoft
یک شنبه 10 اسفند 1382, 15:42 عصر
منظور من همان طراحی اولیه دیتابیس است. لطفا اگه می شه اون چند ابزار مورد نظر رو نام
ببرید.

Abbas Arizi
یک شنبه 10 اسفند 1382, 15:51 عصر
شما وقتی که SQL Server رو نصب کنبد از طریق برنامه‌های جانبی مثل Query Analyzer و Enterprise Manager قادر به انجام این کار خواهید بود.