PDA

View Full Version : مشکل در ضرب وتقسیم اعداد بزرگ

hadiloui
یک شنبه 24 دی 1385, 13:14 عصر
با سلام اگر بخواهیم دو عدد 32 بیتی را بدون استفاده از رجیسترهای 32 بیتی ضرب کنیم الگوریتم آن چگونه خواهد بود آیا بدون استفاده ازرجستر های 32 بیتی می توا ن هر ضربی را انجام دهند این را من برای 8086 میخواهم لطفا من را در یاد گرفتن الگوریتم ضرب 32 بیتی یاری کنید

همچنین میخواستم الگوریتم تقسیم32 بیتی بر 16 بیتی را که برای هر تقسیمی جواب دهد بدانم .مثلا اگر ما عدد 32 بیتی را در ax,dxقرار دهیم مثلا عددی مثل دو میلیون و آن را بر 10 تقسیم کنیم مقدار خارج قسمت در axجا نخواهد شد برای حل این مشکل چه باید بکنم
البته بدون استفاده از رجیستر های 32 بیتی

با تشکر فراوان

openeyes
دوشنبه 25 دی 1385, 00:17 صبح
این کمکت می کنه(تقسیم 32 بیتی بر هر عدد 16 بیتی) ورودی های تابع تقسیم DX AX هستندو خروجی های آن BX AX و باقی مانده در DX
(با تشکر از حسام)

hadiloui
سه شنبه 26 دی 1385, 16:47 عصر
اگه بخواهیم دو عدد 32 بیتی را بدون استفاده از رجیستر های 32 بیتی در هم ضرب کنیم چه باید بکنیم؟

Younes
چهارشنبه 27 دی 1385, 13:54 عصر
سلام
من یک روش بلدم که میتوانی ضرب را با استفاده از چند ضرب یک کلمه در یک کلمه و نگهداشت حاصل آنها و در انتها جمع آنها با روش خاص به جواب برسی اما برای توضیح مجبورم که از اعداد استفاده کنم . یک ضرب دو رقم در دو رقم در مبنای 10 را در نظر بگیر . حال هر رقم را یک کلمه در اسمبلی در نظر بگیر ببین چطوری اینهارا ضرب کرده و با چه ترتیبی جمع کردم با همین روش کلمه های کم ارزش و پر ارزش اعداد دو کلمه ای را در هم ضرب کن و حاصلها را با هم جمع.
(البته به نقطه ها توجه نکنید من برای حفظ فرمت نوشته (که خیلی مهم بود) مجبور شدم فاصله ها را با نقطه پر کنم)

......* 3 2
.......... 5 4
.....----------------
...........5 1
...............0 1
...............2 1
...................8 0
------------------------
..........5 3 0 1

Emir New
شنبه 07 بهمن 1385, 19:06 عصر
سلام من می خوام یک برنامه ای بازه بین 100 تا 999 رو بگیره و به توان 2 برساند مثلا
اگر 100 را داشته باشیم 1رو به توان 2 برساند و 0اول رو به توان 2 برساند و 0دوم رو به توان 2 برساند و اگر جواب ان دویاره برابر 100 بود ان را در خروجی چاپ کند اگر همچین برنامه ای رو داشته باشید و د راختیار من بگذارید از شما ممنون می شوم
با تشکر
7/11/85

ممنون می شوم اگر جواب را به ایمیل من هم ارسال کنید چون به دلیل گرفتاری زیاد به سایت برنامه نویس نمایم
amir_changizi2003@yahoo.com