PDA

View Full Version : رایانه ملی پروژه کوتاه مدت نیست

حرفه ای
یک شنبه 24 دی 1385, 17:18 عصر
مهدی کاشانی- مدیر عامل شرکت گسترش رایانه فرد (شگرف) در تهران گفت: رایانه ملی نامی است که از ابتدا از بیرون از این مجموعه به کلونایزر داده شده و تا آن‌جایی که به شگرف به عنوان شرکت صاحب حق تجاری (Patent) کلونایزر و مسئول بخش فنی این پروژه مربوط می‌شود ما هیچ وقت ادعا نکردیم این پروژه یک پروژه ملی است چون به هر حال این دستگاه یک بهایی دارد که قاعدتا افراد حقیقی یا حقوقی که بهای آن را می‌پردازند از این دستگاه بهره‌مند می‌شوند.
کاشانی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر آن‌که برای سودآوری این پروژه به جای تولید آن روی تکمیل، پردازش و ثبت ایده اولیه حساب شده، گفت: سود واقعی این پروژه هنگامی که فروش برند کلونایزر و فناوری این دستگاه به شرکت‌های تولید کننده انبوه را شروع کنیم، آغاز خواهد شد و این‌جاست که ایرانی بودن این ایده، ایرانی بودن شرکت شگرف و ایرانی بودن متخصصانی که داخلی این مجموعه کار می‌کنند، مفهوم ملی پیدا خواهد کرد.
او همچنین تاکید کرد شاید بتوان کارخانه مستقر در شیراز را فقط محکی جدی برای مدل آلفا کلونایزر به حساب آورد که پس از رفع نقایص روی ایده فروش آن هم بیشتر کار خواهد شد.
امکانات
در جریان بازدید از موسسه شگرف کاشانی ضمن توضیح پایه‌های فناوری به کار رفته در کلونایزر گفت: "در بخش نرم‌افزاری مبنای طراحی بر به کارگیری فناوری "DDNA" یا همان دیجیتال DNA بوده است که طریق آن چون اعمال تکرار شونده در یک کاربر و مجموع کاربران ذخیره، تحلیل و در حافظه به صورت خودکار لحاظ می‌شود، نرم افزار این قابلیت را دارد که رایج‌ترین قابلیت‌های مورد استفاده دستگاه از نظر کاربر یا کاربران را تسهیل یا تسریع کند.
به این مزیت باید محیط چند زبانه که زبان فارسی را هم کاملا پشتیبانی می‌کند و یک رابط خوش دست نرم افزاری میان کاربر و سخت افزارهای گوناگون را فراهم می‌کند، اضافه کرد."
او در زمینه خصوصیات سخت افزاری دستگاه هم ضمن اشاره به مفهوم هم‌گرایی دیجیتالی در عصر حاضر گفت: "مجموعه دستگاه‌های موجود در کلونایزر را اگر بخواهیم به صورت مجزا استفاده کنیم نزدیک به 20 قلم کالا خواهد بود ولی این در حالی است که تمامی این قابلیت‌ها در محیط کلونایزر گرد هم آمده است بدون آن‌که نیاز به نصب یا کاربری پیچیده باشد و یک کاربر عادی می‌تواند ضمن ظرف کمتر از 20 دقیقه کاملا نحوه استفاده از آن را بیاموزد."
در نمونه نصب شده در سالن کنفرانس شگرف از دستگاه کلونایزر علاوه بر نرم افزار نسبتا خوش دست موجود روی دستگاه قابلیت‌هایی مانند ویدئو کنفرانس، تماشا و ضبط تصاویر تلویزیون، آرشیو و ذخیره سازی‌ فایل‌ها اعم از متن یا چند رسانه‌ای، قابلیت دریافت فرمان صوتی به فارسی یا انگلیسی، قابلیت تنظیم و ویرایش متون، قابلیت خواندن تایپ یا حتی ترجمه خودکار تست شده که نه خالی از اشکال، ولی کاملا اجرایی بود.
کاشانی در جریان بازدید از بخش‌های فنی موسسه مانند طراحی بردها و چیپ‌‌ها، طراحی بدنه، تست فنی و غیره با اشاره به آن‌که تمامی قطعات الکترونیکی و حتی بدنه این دستگاه به صورت اختصاصی تماما توسط متخصصان ایرانی طراحی شده، گفت: "بخشی از سنگینی و حجیم بودن دستگاه فعلی به سبب قرار داشتن چاپگر و اسکنر داخل آن است ولی با حذف این بخش‌ها می‌توان به یک دستگاه کاملا قابل حمل رسید که در دستور کار بعدی ما قرار دارد. طبیعی است دستگاه فعلی هم چون تازه به تولید انبوه رسیده است خالی از اشکال نیست ولی در ویرایش‌های بعدی این مشکلات رفع خواهد شد."
پایان نامه
کاشانی در پایان بازدید از مجموعه کلونایزر تاکید کرد سرمایه‌های جذب شده به کلونایزر بخشی شخصی بوده و بخشی از طریق جذب وام‌های تولیدی با رعایت تمامی مراحل قانونی و رایج اعم از سفته‌گذاری و وثیقه‌گذاری دریافت شده است. ضمن این‌که رابطه تجاری شگرف با گسترش انفورماتیک فقط مبتنی بر واگذاری بخش فروش و بازاریابی به گسترش انفورماتیک است.
او عنوان رایانه برای افراد دیر یادگیر را به شدت رد کرد و گفت: گروهی از عالی‌ترین مدیران این مملکت در حال استفاده از کلونایزر هستند که مسلما آن‌ها را نمی‌توان دیریادگیر به حساب آورد. بخشی از قابلیت‌های این دستگاه، مانند خوش‌دست بودن باعث می‌شود برای افرادی که چه جوان و چه پیر، زیر ساخت آشنایی با رایانه را نداشته‌اند، مناسب باشد. در غیر این صورت با توجه به قابلیت‌های اشاره شده آن را می‌توان یک مرکز دیجیتالی برای هر کاربر حرفه‌ای یا عادی دیگر به حساب آورد.
مبنای پروژه کلونایزر اگرچه هیچ‌گاه به آن اشاره نشده ولی در حقیقت بر پایه ایده DDNA یا همان Digital DNA شکل گرفته است.
طبق این ایده که امتیاز تجاری آن به نام مهدی کاشانی ثبت شده است فعالیت‌های انسانی از طریق تکرار یک سری اقدامات مشابه انجام می‌شود که با شناسایی و همانند سازی آن‌ها می‌توان پدیده‌ای به نام ژن دیجیتالی به وجود آورد.
ژن دیجیتالی امکان همانندسازی، تکرار و اصلاح رفتاری انسانی در محیط مجازی را به انسان می‌دهد که شاید شما حالت ابتدایی آن را در سیستم عاملی مانند ویندوز نیز ببینید. ساختار نرم افزاری کلونایزر هم بر همین پایه طراحی شده است و از همین رو به آن اصطلاحا دیجیتال کلون که از کلمه انگلیسی Clone به معنای همانند‌سازی گرفته شده، نام داده شده است.

چه بگویم که نگفتنم بسی بهتر است :گریه: :گریه:

mehrzad007
یک شنبه 24 دی 1385, 20:33 عصر
کسی با این کار کرده ؟

manager
دوشنبه 25 دی 1385, 09:34 صبح
من یه خبر زده بودم که طرح رایانه ملی شکست خورد (منبع روزنامه عصر ارتباط)، بنا به دلایلی تاپیک مذکور قفل شد و من نتونستم در ادامه مطلبی رو درج کنم، این بار از این فرصت استفاده می کنم و در ادامه مطلب قبلی باید بگم : طرح رایانه ملی شکست نخورده !
حالا ممکنه بعضی ها بپرسن پس اون خبر چی بود که تو روزنامه چاپ شده بود ؟ خوب هنگامی که من داشتم تو پاساژ پایتخت قدم می زدم دیدم نمایندگی رایانه ملی پشت ویترینش رو پر کرده از کلونایزرها ! رفتم تو و با مسئولش صحبت کردم. ایشون گفت این خبر صحت نداشته و به دلایل شخصی که ذکرشان در این مقال نمی گنجد، چاپ شده و بیشتر به قصد انتقام جوئی بوده !
نکته اخلاقی اینکه بدون تحقیق نباید مطلبی درج کرد و به روزنامه های معتبر نیز نمی توان اطمینان کرد و از همه مهمتر اینکه هیچ ارگانی روی مطالب مندرج در روزنامه ها نظارت نمی کنه !!!!!!

حرفه ای
دوشنبه 25 دی 1385, 10:13 صبح
من یه خبر زده بودم که طرح رایانه ملی شکست خورد (منبع روزنامه عصر ارتباط)، بنا به دلایلی تاپیک مذکور قفل شد و من نتونستم در ادامه مطلبی رو درج کنم، این بار از این فرصت استفاده می کنم و در ادامه مطلب قبلی باید بگم : طرح رایانه ملی شکست نخورده !
حالا ممکنه بعضی ها بپرسن پس اون خبر چی بود که تو روزنامه چاپ شده بود ؟ خوب هنگامی که من داشتم تو پاساژ پایتخت قدم می زدم دیدم نمایندگی رایانه ملی پشت ویترینش رو پر کرده از کلونایزرها ! رفتم تو و با مسئولش صحبت کردم. ایشون گفت این خبر صحت نداشته و به دلایل شخصی که ذکرشان در این مقال نمی گنجد، چاپ شده و بیشتر به قصد انتقام جوئی بوده !
نکته اخلاقی اینکه بدون تحقیق نباید مطلبی درج کرد و به روزنامه های معتبر نیز نمی توان اطمینان کرد و از همه مهمتر اینکه هیچ ارگانی روی مطالب مندرج در روزنامه ها نظارت نمی کنه !!!!!!

دوست خوبم ! مطلب فوق نیز از روزنامه عصر ارتباط اقتباس شده و این روزنامه به خاطر چاپ مطلب فوق پوزش خواسته است .

MM_Mofidi
دوشنبه 25 دی 1385, 10:23 صبح
من کار کردم
حدود 2.5-3 ساعت باهاش ور رفتم البته نسخه در حال آزمایش بود

amir.NET2
دوشنبه 25 دی 1385, 10:26 صبح
عصر ارتباط پوزش خواسته به خاطر اینکه با سیاست های مملکت مطلبش مغایرت داشت

manager عزیز درست گفت

در اصل عصر ارتباط یه لحظه سوتی داد بعد خودش جمعش کرد

Mehdi Naderi
سه شنبه 18 بهمن 1390, 08:07 صبح
ببخشید من این تاپیک رو بعد از 5 سال آوردم بالا تا دوستان یه کم خستگی در کنند