PDA

View Full Version : شروع برنامه نویسی

mohsen_99
سه شنبه 26 دی 1385, 20:05 عصر
من در ابتدای شروع درس برنامهه نویسی هستم لطفا منو راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم?

ali_kolahdoozan
سه شنبه 26 دی 1385, 20:21 عصر
شما فعلا دستورات اولیه رو یاد بگیرید بعد هم برید سراغ یک برنامه . تا وقتی یک برنامه سنگین رو شروع نکنید از صفر نوشتن و گیر کردن خبره نمیشید در ضمن با کدام ++c قصد دارید کار کنید؟

american_iran2006
سه شنبه 26 دی 1385, 20:27 عصر
البته من دارم نباید حرفی بزنم چون استادان باید جوابه سوالتونو بدن

اما من همون مسیری که خودم دارم میرم به شما میگم

اول یک کتاب از اون زبان برنامه نویسی که میخواهید بخونید بنویسید :: باید بخونید

بعدش یک کتاب ساختمان داده ها

بعد از اون طراحی الگوریتم ها رو بگیری

بعد از اون یک کتاب در مورده هوش مصنوعی

بقیه راه هم خودتون پیدا می کنید

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

powerboy2988
سه شنبه 26 دی 1385, 20:37 عصر
به این سایت یه سر بزن ضرر نمی کنی
www.powerboy2988.persianblog.com

فرزاد89
سه شنبه 26 دی 1385, 21:35 عصر
به نظر من می تونی از کتاب چگونه برنامه بنویسیم ترجمه قلزم استفاده کنی کتاب خیلی خوبی

ali_kolahdoozan
سه شنبه 26 دی 1385, 22:01 عصر
اینها که شما گفتی برای شرکت در کنکور فوق لیسانس خوبه . نه برنامه نویسی کاربردی

american_iran2006
سه شنبه 26 دی 1385, 22:22 عصر
به این سایت یه سر بزن ضرر نمی کنی
www.powerboy2988.persianblog.com (http://www.powerboy2988.persianblog.com)

دوست عزیز :: تمامه لینک های شما تو این وبلاگ خرابه

مقاله هایه خیلی جالبی داری
اما ..............:افسرده:

powerboy2988
یک شنبه 01 بهمن 1385, 23:47 عصر
یه دفه حجمش زیاد شد سایت از دستم در رفت اگه هر کدوم از اون برنامه ها رو خواستی دانلود نشد بهم میل بزن بفرستم برات

Bmoqimi
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 00:30 صبح
خوب من هم الان تازه میخوام تو ترم جدید C و یا یکی از خانواده اون رو شروع کنم اگه کسی کتاب خوبی میشناسه و یا E-book اگه معرفی کنه ممنون میشم!

sjj
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 01:10 صبح
به نظر من کتاب بهترین و مطمئن ترین راه برای یاد گیریه.البته بستگی به کیفیت کتاب هم داره !

Bmoqimi
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 01:44 صبح
درست ولی کتاب با کتاب خیلی فرق داره!

american_iran2006
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 12:51 عصر
به نظر من کتاب هربرت شیلد برای ++c فوق العاده است

من که خودم استفاده کردم خیلی خوب بود

بعدش یه کتاب فقط نمونه سوال دانشگاه تهران چاپ کرده بود برای ++c

اونم بگیری خوبه و کمکت می کنه
این برای شروع خوبه

mortez maya
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 23:31 عصر
به نظر من باید اول الگوریتم کار بکنید یک کاغذ و یک خودکار بردارید و برای مسائل الگوریتم بنویسید من دوستانی داشتم که مدت ها کامپیوتر هم نداشتند ولی چون طراحی الگوریتمشون خوب بود الان برنامه نویسهای قابلی شدن./

sjj
جمعه 13 بهمن 1385, 23:51 عصر
به نظر من باید اول الگوریتم کار بکنید یک کاغذ و یک خودکار بردارید و برای مسائل الگوریتم بنویسید من دوستانی داشتم که مدت ها کامپیوتر هم نداشتند ولی چون طراحی الگوریتمشون خوب بود الان برنامه نویسهای قابلی شدن./
جالبه مرتض جان ، باید به شما برای داشتن چنین دوستانی تبریک گفت!

mortez maya
یک شنبه 15 بهمن 1385, 15:58 عصر
sjj جان من منظورتونو متوجه نشدم!
میشه شفاف سازی کنید؟

sjj
دوشنبه 16 بهمن 1385, 00:25 صبح
منظورم واضحه یعنی این که یک طراح خوب الگوریتم ،نیاز چندانی به داشتن کامپیوتر نداره!

Amir Oveisi
دوشنبه 16 بهمن 1385, 01:09 صبح
الگوریتم بلد بودن خیلی خوبه... ولی هر الگوریتم نویسی نمیتونه الگوریتمشو کد کنه!!!! مخصوصا اگه الگوریتم پیچیده باشه یه کم
پس بهتره به موازات هم این دورو یاد گرفت!!!

mortez maya
دوشنبه 16 بهمن 1385, 15:12 عصر
منظورم واضحه یعنی این که یک طراح خوب الگوریتم ،نیاز چندانی به داشتن کامپیوتر نداره!

ممنون که نظرتونو گفتید آخه من یه فکر دیگه ای کردم.

الگوریتم بلد بودن خیلی خوبه... ولی هر الگوریتم نویسی نمیتونه الگوریتمشو کد کنه!!!! مخصوصا اگه الگوریتم پیچیده باشه یه کم

ولی به نظر من باید خیلی قبلتر از اون موقعی که شخص شروع به یاد گیری یک زبان می کنه باید الگوریتمو یاد بگیره البته می شه الگوریتمو تقریبا همزمان با زبانهای تحت داس کار کرد ولی با ویژوالی ها نمی گم نمیشه ولی سخته یعنی ممکنه سر فرد با چیزای دیگه گرم بشه البته باز بستگی به همت فرد داره./

sjj
دوشنبه 16 بهمن 1385, 20:06 عصر
مشکل ما ها اینه که فکر می کنیم هر کس الگوریتم طراحی می کنه برنامه اش رو هم باید خودش بنویسه!

american_iran2006
سه شنبه 17 بهمن 1385, 00:00 صبح
اقای sjj

منظورتون اینه که به جای نوشتن برنامه و تمرین در یاد گرفتن

ایشون برن فقط الگوریتم بنویسن و بعد بدن یکی براشون کد کنه:تشویق:

mortez maya
سه شنبه 17 بهمن 1385, 11:31 صبح
چرا که نه؟

mortez maya
سه شنبه 17 بهمن 1385, 11:38 صبح
فکر کنم منظور sjj اینه که فرد باید یا الگوریتم نویس حرفه ای باشه یا کد نویس حرفه ای یعنی این دو تا از همدیگه جدا هستند.

american_iran2006
سه شنبه 17 بهمن 1385, 12:52 عصر
فکر کنم منظور sjj اینه که فرد باید یا الگوریتم نویس حرفه ای باشه یا کد نویس حرفه ای یعنی این دو تا از همدیگه جدا هستند.

چطور همچین چیزی ممکنه

یعنی کسی نیست که بتونه الگوریتم خوب بنویسه و تبدیل به کنه ؟!!!!!!!!

حتما باید یکی از اینارو بلد باشه:لبخندساده:

sjj
سه شنبه 17 بهمن 1385, 15:30 عصر
اقای sjj

منظورتون اینه که به جای نوشتن برنامه و تمرین در یاد گرفتن

ایشون برن فقط الگوریتم بنویسن و بعد بدن یکی براشون کد کنه:تشویق:

ببنید ما یک مقدار از بحث اصلی این تاپیک خارج شدیم.من این مطلب رو به صورت کلی عرض کردم.به طور کلی اگر ما بخواهیم برنامه ای که می نویسیم اصولی و طبق استاندارد های مهندسی نرم افزار باشه ، باید وظایف رو تقسیم کنیم.مثلا تجزیه و تحلیل کار یک نفر باشه ، طراح دیتابیس یک نفر ، طراح الگوریتم های برنامه یک نفر دیگه و آخر سر یک یا چند نفر می تونن برای مواردی که اشاره کردم کد نویسی کنن.
متاسفانه در کشور ما این طور باب شده که همه بار طراحی یک نرم افزار به دوش یک نفر می افته - حتی در بعضی از تیم های نرم افزاری هم همین طوره! - و این اصلا خوب نیست.

sjj
سه شنبه 17 بهمن 1385, 15:40 عصر
چطور همچین چیزی ممکنه

یعنی کسی نیست که بتونه الگوریتم خوب بنویسه و تبدیل به کنه ؟!!!!!!!!

حتما باید یکی از اینارو بلد باشه:لبخندساده:

بنده همچین چیزی عرض نکردم ! من می گم که برای انجام پروژه های تجاری و خیلی بزرگ نباید به صورت انفرادی کار کرد.ولی برای برنامه های کوچیک و پروژه های دانشجویی که دیگه لازم به تیم برنامه نویسی نیست! الان با سیستمی که ما داریم بهتره که یک برنامه نویس هم الگوریتم نویسی خوبی داشته باشه و هم برنامه نویسی خوبی!

mortez maya
شنبه 21 بهمن 1385, 16:02 عصر
فکر می کنم در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تا حدودی مشکل از خود ماست البته اگه بهتر بگیم سیستم آموزشی سر تا پا غلط .....

حامد مصافی
شنبه 21 بهمن 1385, 18:04 عصر
سلام
به شدت نفی می کنم!!!

یک طراح الگوریتم عالی الزاماً یک برنامه نویس خوب نیست!
در زبان های تحت داس اینگونه بود. همه چیز الگوریتم بود. اما چیزی که الان در زبان های برنامه نویسی سطح بالای امروزی چیزی که در محیط توسعه شما با آن سر و کله می زنید الگوریتم نیست! مهندسی نرم افزار است.
به همین سایت برنامه نویس نگاهی بیندازید که اکثراً برنامه نویسان حرفه ای در اون حضور دارند. چند درصد از سوالات مربوز به الگوریتم و چند درصداز آنها مربوط به مسائل مهندسی در نرم افزار هستند.

البته منظورم این نیست که جایگاه الگوریتم در برنامه نویس کاملاً به حاشیه رانده شده. بلکه منظورم اینه که در زمان تحت داس که برنامه ها از بالا به پایین (Up-to-Down)نوشته می شدند و مشکل ترین قسمت کار یک برنامه نویس پیاده سازی برنامه به صورت کاملاً ساخت یافته بود. اما الان برنامه ای که شما می نویسید ذاتاً و بر طبق استاندارد های محیط های توسعه امروزی ساخت یافته هستند و شما باید افکارتونو متمرکز اموری چون پیاده سازی محیط بصری ، ارتباط اجزا و مسائل مهندسی بکنید.

برای مثال:
اتصال به پایگاه داده با تکنولوژی ADO و انجام عملیات روی اون یا طراحی رابط کاربر و نوشتن رویدادها یا سایر امور محیط های توسعه چقدر نیاز به تفکر الگوریتمیک دارند؟؟

در واقع مسئله ای که شما در زبان های امروزی با اون دست به گریبان هستید داشتن آگاهی از نحوه پیاده سازی پروسه مورد نظرتون است.

چکیده اینکه ذهن الگوریتمیک به معنای برنامه نویس بودن نیست. البته بدون اینکه این برداشت رو از نوشته های من بکنید که الگوریتم ها مردند.

mortez maya
یک شنبه 22 بهمن 1385, 01:32 صبح
نمی دونم شما چی رو نفی کردید؟
من هم تا حدودی با نظر شما در پست های قبلی ام موافق بودم برای همین بود که پیشنهاد دادم دوستمون الگوریتمو با زبانهای تحت داس یاد بگیرند بهتره؛ گرچه برای نوشتن الگوریتم همون کاغذ و خودکار کافیه!
در ضمن به این نکته هم تاکید کردم که یک الگوریتم نویس خوب لزوما نباید یک کد نویس خوب هم باشه./

ati joon
سه شنبه 24 بهمن 1385, 22:02 عصر
manam avalle rahe C hastam. rastesh man ketabe mr jafar nejad ro khoondam, vali kheili jaleb nabood. hala che ketabi bekhoonam

حامد مصافی
چهارشنبه 25 بهمن 1385, 00:15 صبح
نمی دونم شما چی رو نفی کردید؟
من هم تا حدودی با نظر شما در پست های قبلی ام موافق بودم برای همین بود که پیشنهاد دادم دوستمون الگوریتمو با زبانهای تحت داس یاد بگیرند بهتره؛ گرچه برای نوشتن الگوریتم همون کاغذ و خودکار کافیه!
در ضمن به این نکته هم تاکید کردم که یک الگوریتم نویس خوب لزوما نباید یک کد نویس خوب هم باشه./

سلام
طرف صحبت بنده شخص شما نبودید. احتمالاً چون پست من بعد از شما بود به این نتیجه رسیدید. اما اگر نبا بود بنده جوابی به پست شما بدم حتماً نقل قول می کردم.

بعد از مطالعه کل بحث به این نتیجه کلی رسیدم که تعداد کثیری از دوستان روی این عقیده پا فشاری می کنند. و این جواب را خطاب به این افراد نوشتم. به همین دلیل هیچ نوشته ای نقل قول نکردم