PDA

View Full Version : یک سوال؟ دلفی sql server

am_sanatiz
یک شنبه 01 بهمن 1385, 14:37 عصر
با عرض سلام
قبلا من سوالی در مورد چگونگی اتصال به sql server را پرسیده بودم و از تمام بزرگواران که راهنمایی نموده بودند تشکر میکنم در انتها می توان به این لینک که توسط یکی از دوستان ارایه شد اشاره نمود
http://www.delphi-magic.com/source.php
اما حال این سوال را من دارم ایا برنامه نویسی تحت شبکه با sql server یعنی فقط اینکه با تکنیک ado به تعدادی جدول که در sql server است متصل شد و بعد با دستورات open و close , select , ... اطلاعات را به جدولها وارد نمود و جستجوهایی انجام داد و نتایج را نشان داد به عبارت دیگر مانند اینکه به یک جدول از اکسس یا paradox متصل شده ای و با آنها کار میکنی

یا اینکه برنامه نویسی با sql sqrver تکنیکهایی دارد و اگر دارای مزایایی هست آنها چیست و چطور باید از آنها استفاده نمود
با آرزوی موفقیت و سلامتی

nontemoshi
دوشنبه 02 بهمن 1385, 05:23 صبح
با سلام من مجید هستم ببینید این چیزهای که شما گفتید چیزهای خیلی جزی در sql هستند شما در sql هر نوع توابعی که بحواین وجود داره چه سیستمی چه ریاضیات و ....
و شما می تونید به کد برنامه هاتونو توی خود sql بنویسید و فقط اونا رو توی دلفی و یا سایر زبانه صدا بزنید. اگه سوالی در این زمینه دارین می تونین به این ایمیل یا آیدی مراجعه کنین خوشحال می شم کمکتون کنم. majid.nejati@yahoo.com یا ID: nontemoshi

حرفه ای
سه شنبه 03 بهمن 1385, 07:40 صبح
دوست خوبم !

تفاوتهای زیادی بین SQL Server و Access وجود دارد اما به زبان خیلی ساده SQL Server دیتابیسی است که از تعداد زیادی کاربر به طور همزمان پشتیبانی می کند ، در رکوردهای بالا جوابگوست ، امنیتش بد نیست ، سرویس شبکه می دهد ، می شود در آن StoreProcedure نوشت و ...
اما Access یک دیتابیس خوب برای برنامه های تک کاربره است

Vahid_moghaddam
چهارشنبه 04 بهمن 1385, 21:44 عصر
بستگی به نوع کار شما داره. اگه امنیت براتون خیلی مهم نیست، تعداد جدولها و روابط بین اونها کمه، نیاز به جابجایی فایل پایگاه داده دارید (sql یک سرور ایجاد می کنه که می تونه local باشه)، دستورات و توابع پیچیده ندارید و مهمتر از اگر لازم نیست دیتابیس شما از مشتریهای زیاد پشتیبانی کنه، اکسس انتخاب خوب و بی دردسریه. مثلا برای نوشتن برنامه هایی که نیاز به اطلاعات ورودی دارن، کاملا مناسبه. اما اگه امنیت و جامعیت پایگاه براتون مهمه به sql اعتماد کنید!

am_sanatiz
جمعه 06 بهمن 1385, 13:36 عصر
با عرض سلام
دوستان فرموده بودند که امنیت ومدیریت و ... در sql server بیشتر میشود چند مسئله را من اشاره می کنم و از راهنمایی های شما متشکر می شوم
من گمان می کنم برنامه های بانک اطلاعاتی به این گونه می باشند که در فرمی باید یک دکمه با نام درج و چند edit قرار داد ودر دکمه برحسب اینکه از adotable ویا از adoquery استفاده شود نوشت
Adotable1.open
Adotable1.insert
Adotable1.fildbyname('name').asstring:=edit1.text
Adotable1.post
Adotable1.close

ویا با adoquery نوشت
adoquery1.Close
adoquery1.SQL.Clear
adoquery1.SQL.Add('insert into table1 (name) values (:par1)')
adoquery1.ExecSQL

ودر فرمی دیگر نیز یک dbgrid ویک سری edit (برای وارد کردن اطلاعات مورد نظر برای جستجو توسط کاربر) و دکمه ای با نام جستجو که در آن نوشته شود
adoquery1.Close
adoquery1.SQL.Clear
adoquery1.SQL.Add('select * from table1 where name =: par1 ')
adoquery1.Open

که par1 یک پارامتر باشد که مقدار مورد نظر درآن قرار گیرد
والبته دارای گزارشاتی برای چاپ و غیره نیز می تواند باشد

- این مسئله اینجا می تواند مطرح شود که هنگامی کاربر یک از روی سیستمی در یک لحظه دستور درجی می دهد اگر در آن لحظه کاربر دو از سیستمی دیگر نیز دستور درج یا جستوجویی روی آن جدول بدهد
1- آیا در سیستم اشکال رخ داده وکارها متوقف می شوند
2- ویا sql server خود این تقاضاها را مدیریت می کند و ابتدا تقاضای کاربر یک را انجام داده و تقاضاهای بعدی را در نوبت نگه می دارد تا هنگامی تقاضای کاربر یک تمام شد تقاضای کاربر دو را انجام دهد
3- ویا باید برنامه نویس خود هنگامی می خواهد از یک جدول استفاده کند آنرا از دسترس دیگران خارج نموده و بعد از اتمام عمل کاربر جدول را رها نماید اگر اینگونه می باشد برای این کارهای چه باید کرد

- مسئله بعدی در مورد امنیت بیشتر صحبت شده ، در مورد امنیت نیز من گمان می کنم که می توان در جدولی نام و پسورد افراد با سطح دسترسی آنها را ذخیره نمود در هنگام وارد شدن افراد نیز نام و پسورد وارد شده در جدول جستجو شده و همان سطح دسترسی را در اختیار آنها قرار داد که با هر بانک اطلاعاتی و جدولی این عمل می تواند صورت گیرد بنابراین آیا برای امنیت مواردی دیگررا در sql server می توان در نظر گرفت

- موردی هم اشاره شده بود که می توان توابع را در sql server نوشت و در برنامه آنها را صدا نمود که چگونکی می توان این عمل را انجام داد

البته باید این را دانست که sql server برای موقعی که تعداد رکوردها زیاد میشود مناسب می باشد اما از دیگر خصوصیات چگونه باید بهره برد

با آرزوی موفقیت و سلامتی