PDA

View Full Version : حرکت دادن عقربه ها در ساعت آنالوگ

ameysams
چهارشنبه 04 بهمن 1385, 16:27 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیزدر ساختن ساعت آنالوگ در c عقربه ها را چگونه باید حرکت دادوچگونه باید عقربه ها را با ساعت فعلی سیستم متناظرساخت؟ باتشکر

mortez maya
پنج شنبه 05 بهمن 1385, 16:08 عصر
من این کارو پیشنهاد می کنم:
یه نقطه مثلا تو مرکز صفحه در نظر بگیرید حالا مثلا برای ثانیه شمار یک line بکشید در حالی که x,y اولیه رو ثابت نگه داشتید x,y انتهای line رو به نحوی کم و زیاد کنید که حرکت ثانیه شمار تدایی بشه به همین شکل 59 تا موقعیت برای line بدست بیارید حالا اگه موقعیت همه line ها رو بدونید مثلا اگر ثانیه 20 باشه به راحتی می تونید یک line که نشون دهنده ثانیه 20 باشه بکشید همین کارو می تونید برای سایر عقریه ها هم انجام بدید./

american_iran2006
پنج شنبه 05 بهمن 1385, 17:12 عصر
سلام ::

من تو فلش این کارو میکردم و جواب هم میداد

مثال برای ثانیه ::
1- شما عقربه ها تونو یکشید و بهشون یه متغییر نسبت بدین

2- این طوری بگید که هر دفعه که یک ثانیه ساعت رفت جلو عقربه شما با تابع یا کلاسی که

از قبل نوشتین به اندازه 6 درجه بچرخه

یعنی متغییر خودتونو که به برای عقربه تعریف کردین به ثانیه شمار ارتباط پیدا کنه و حساس بشه

این جوری ساعت به سادگی updat میشه:لبخند:

اَرژنگ
پنج شنبه 05 بهمن 1385, 17:43 عصر
در ساعت ۱۲ ، تمامه عقربه ها از ۹۰ درجه شروِع میکنند.
برایه هر ثانیه :
ثانیه شمار ۶ درجه جلو میره
دقیققهه شمار ۰.۱ درجه پیس میره
ساعت شمار ۶۰÷۰.۱ درجه پیش میره
درجه ها را تبدیل به رادیان کنید کارتان راحتر میکنه.

alireza643
شنبه 07 بهمن 1385, 09:20 صبح
مقدار چرخش به درجه که معلومه شما شعاع دایره رو معلوم کنید تا بتونید x,y ها رو پیداکنید. در ضمن برای ساده شدن کار میتونید عقربه دقیقه شمار رو هم اول هر دقیقه جابجا کنید. ساعت شمار رو هم هر 12 دقیقه جا بجا کنید تا از همون x,y ها استفاده کنید.

اَرژنگ
شنبه 07 بهمن 1385, 11:33 صبح
مقدار چرخش به درجه که معلومه شما شعاع دایره رو معلوم کنید تا بتونید x,y ها رو پیداکنید. در ضمن برای ساده شدن کار میتونید عقربه دقیقه شمار رو هم اول هر دقیقه جابجا کنید. ساعت شمار رو هم هر 12 دقیقه جا بجا کنید تا از همون x,y ها استفاده کنید.
ممکنه یکمی توضیح بدید منظور از هر ۱۲ دقیقه ساِت شمار را جابجا کنید؟
۱۲ دقیقه به چی ربط داره؟

alireza643
شنبه 07 بهمن 1385, 11:58 صبح
به این ربط داره که هر ساعت 60 دقیقه هست و 12*5=60 یعنی اگر شما هر 12 دقیقه عقربه ساعت شمار رو جابجا کنید عقربه دقیقا در همون مختصاتی قرار میگیره که عقربه ثانیه شمار و دقیقه شمار قرار میگیره و دیگه نیازی به محاسبه مختصات برای ساعت شمار نیست. شما اگر دقت کنید از مثلا مقدار 1 تا 2، 5 تا استپ داریم ثانیه شمار توی اون ها قرار میگیره.

اَرژنگ
شنبه 07 بهمن 1385, 12:27 عصر
به این ربط داره که هر ساعت 60 دقیقه هست و 12*5=60 یعنی اگر شما هر 12 دقیقه عقربه ساعت شمار رو جابجا کنید عقربه دقیقا در همون مختصاتی قرار میگیره که عقربه ثانیه شمار و دقیقه شمار قرار میگیره و دیگه نیازی به محاسبه مختصات برای ساعت شمار نیست. شما اگر دقت کنید از مثلا مقدار 1 تا 2، 5 تا استپ داریم ثانیه شمار توی اون ها قرار میگیره.
وقتی که میگید هر ۱۲ دقیقه جابجا کنید، منظورتان چقدر است؟ عقربه ساعت شمار را هر ۱۲ دقیقه به چه مقدار جابجا کنیم؟
یعنی اگر از ساعت ۱۲ شروع کنیم، ساعت ۱۲:۱۲ ساعت شمار چند درجه باید جابجا بشه ؟
اگر ممکن است، از ساعت ۱۲ ، قدم به قدم تشریح بدید که کدام عقربه در هر ۱۲ دقیقه چند درجه باید پیش بره.
ایده‌ای جالبی در فکرتان دارید ولی یکمی توضیح میخواهد که ما هم درک کنیم.
مرسی

alireza643
شنبه 07 بهمن 1385, 13:06 عصر
ببنید وقتی ساعت 12:12 است عقربه ساعت شمار در موقعیت 1 قرار میگیرد در ساعت 24:12 ساعت شمار در موقعیت 2 قرار میگیرد در 36:12 در موقعیت 3 در 48:12 در موقعیت 4 و در 60:12 یا همان ساعت 1 در موقعیت 5 قرار میگیرد اگر روی صفحه ی ساعت نگاهی بکنید میبینید که موقعیت 5 روی صفحه همون ساعت 1 میشه.
امیدوارم با این توضیحات منظور خودم رو رسونده باشم.

اَرژنگ
شنبه 07 بهمن 1385, 17:18 عصر
ببنید وقتی ساعت 12:12 است عقربه ساعت شمار در موقعیت 1 قرار میگیرد در ساعت 24:12 ساعت شمار در موقعیت 2 قرار میگیرد در 36:12 در موقعیت 3 در 48:12 در موقعیت 4 و در 60:12 یا همان ساعت 1 در موقعیت 5 قرار میگیرد اگر روی صفحه ی ساعت نگاهی بکنید میبینید که موقعیت 5 روی صفحه همون ساعت 1 میشه.
امیدوارم با این توضیحات منظور خودم رو رسونده باشم.
موقع خواندن ،زمانها برعکس شده‌اند، ولی حالا میبینم ساعت ۱۲:۱۲ ساعت شمار بر ۱ است
ساعت ۱۲:۲۴ ساعتشمار بر رویه ۲ دقیقه است
بله توضیحاتتان کاملا مشخص است، منتها جایه دقیقه و ساعت بهم ریخته ، اول گیج شدم ولی منظورتان را درک میکنم.
شما دارید جایه ساعتشمار را بر حسبه آخرین ساعت و اینکه چند ۱۲ دقیقه از ساعت گذشته حساب میکنید،
روش بسیار جالبی است.
مرسی

alireza643
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 07:29 صبح
خواهش میکنیم. جالبی از خودتان است.

mortez maya
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 23:22 عصر
بله روش جالبیه