PDA

View Full Version : کاربرد ویژگی action در فرم؟

newmefmef
دوشنبه 09 بهمن 1385, 12:07 عصر
دوستان خصوصیت action فرم چه کاری را انجام می دهد

newmefmef
دوشنبه 09 بهمن 1385, 17:53 عصر
کسی جواب این سوال را نمی داند؟

Mahyaa
سه شنبه 10 بهمن 1385, 00:03 صبح
این ویژگی مخصوص فرم نیست ، بعضی از کنترلهای دیگه هم این ویژگی رو دارند .
این ویژگی وقتی معنی پیدا میکنه که شما یک کنترل ActionList که نانویژوال هم هست روی فرمتون یا کلا اپلیکیشنتون داشته باشید .
این کنترل خیلی بدرد بخوره ( من که بهش خیلی علاقه دارم :دی ) .
کاربردش هم با زبان من میشه مجتمع کردن تمام اکشن ها و مدیریت و کنترل اونها به آسونی .
و با زبان هلپ دلفی میشه : "لیستی از اکشنهایی رو نگهداری میکنه که میتونند توسط بعضی کنترلها و کامپوننتها مثل منوها یا کلیدها ، مورد استفاده قرار بگیرند"

شما با دبل کلیک روی کنترل ActionList روی فرمتون ، میتونید به لیست ، بر حسب نیازتون اکشن اضافه کنید و بعد از اون خاصیت Action فرم ، کلید یا ... رو به اون اکشن نسبت بدید .

newmefmef
سه شنبه 10 بهمن 1385, 10:01 صبح
خیلی ممنون از راهنمایی شما ولی من درست متوجه نشدم یعنی این خاصیت فقط وقتی بدرد می خوره که ما از اکشن لیست استفاده کنیم

Mahyaa
سه شنبه 10 بهمن 1385, 10:25 صبح
بله !!
البته بیان بهترش این میشه :
این ویژگی به درد ابن میخوره که به کنترل یک اکشن رو نسبت بدیم .
برای تعریف اکشن هم باید از اکشن لیست استفاده کنیم .

همونطور که گفتم خیلی مفید و بدرد بخوره این اکشن لیست نازنین :)

.

vcldeveloper
چهارشنبه 11 بهمن 1385, 02:36 صبح
اکشن ها و ActionList و ActionManager و Action Toolbars به شما در طراحی رابط کاربری انعطاف پذیر و جامع کمک می کنند. نحوه کار به این صورت هست که شما می تونید برای انجام هر عملیات خاصی در برنامه تون یک Action تعریف کنید و برای اون علاوه بر کد، خصوصیاتی مثل Caption, Shortcut, Icon و ... در نظر بگیرید. بعد از تعریف یک Actio، می تونید اونو به کامپوننت های مختلفی روی فرمتون نسبت بدید. نتیجه این میشه که تمام اون کامپوننت ها کد نوشته شده در OnExecute اکشن مورد نظر را اجرا می کنند، با تغییر خصوصیات عمومی Action مثل Caption, Shortcut, Enabled و... مشخصاتشون تغییر میکنه. به این ترتیب شما می تونید با تعریف یک Action از اون روی دکمه ها، Toolbarها و منوهای مختلف استفاده کنید و برای تغییر اونها هم لازم نیست تک تکشون رو تغییر بدید؛ تغییر خصوصیات Action روی اونها هم اعمال میشه.
در صورت استفاده از ActionManager، می تونید به کاربر امکان مدیریت Action ها رو بدید. به این ترتیب کاربر می تونه Toolbar ها و Menu ها را حذف یا اضافه کنه، به Toolbar ها دکمه اضافه کنه، نحوه نمایش اونها رو تغییر بده، و تغییرات اعمال شده رو بصورت خودکار ذخیره کنه. استفاده از ActionManager و Action Toolbars به شما امکان تعریف Theme های مختلف برای برنامه تون رو هم میده.
از طرفی، یک سری Action های آماده هم در دلفی وجود داره، که با استفاده از اونها می تونید بدون نوشتن کد عملیاتهای خاصی رو انجام بدید. خودتون هم می تونید کارهایی که در برنامه هاتون زیاد انجام میدید و براشون کد می نویسید رو بصورت Action تعریف کنید.
Help دلفی به طور مفصل درباره اکشن ها و نحوه استفاده از اونها توضیح داده.