PDA

View Full Version : چگونگی ایجاد جداول master detail

newmefmef
دوشنبه 16 بهمن 1385, 19:47 عصر
دوستان عزیز
اگه ممکنه یک توضیح مفصل در مورد این جداول بدید
1-چطور ایجاد میشن
2-چه استفاده ایی دارن
3-چطور در دلفی میشه ازاونا استفاده کرد
ضمنا من قبل ازاینکه سوالم را بپرسم جستجو کردم ولی جواب سوالاتم را نتوانستم پیدا کنم

dkhatibi
دوشنبه 16 بهمن 1385, 21:13 عصر
شما یک مطالعه ی اجمالی روی بانکهای اطلاعاتی داشته باشید.
در مثالهای دلفی مثال زیاد است.
این جداول برای طراحی بانکهای اطلاعاتی DataBase می باشند.

babak869
دوشنبه 16 بهمن 1385, 21:33 عصر
سلام
1-هم از داخل دلفی با استفاده از عناصر کانکشن میتونید این کار رو انجام بدید هم از درون خود برنامه Manager دیتابیستون.مثل Microsoft SQL Server Database Mnagaer و Dbisam Manager و ...

2-با استفاده از این رابطه میتونید جداول رو بهم مربوط کرده و بر اساس نیازتون اطلاعات رو بیرون بکشید .
فرض کنید که شما میخواهید یه برنامه برای مدرسه بنویسید.پس شما به 2 تا جدول نیاز دارید یکی برای ثبت مشخصات ئانش آموزان و یکی برای ثبت نمرات . حالا برای این دو جدول شما باید فیلدی بنام Id نیاز دارید که هر دانش آموز رو بر اساس یه مشخصه واحد مثل شماره دانش آموزی مشخص و متمایز کنید . حالا نیاز به جستجو در دیتابیس دارید تا نمرات یه دانش آموز بنام علی احمدی رو پیدا کنید.طبق اصول نرمالیزاسیون دیتابیس در جدول دوم نباید مجددا فیلد نام و نام خانوادگی رو برای هر دانش آموز وارد کنید ولی برای جستجو شما بر اساس نام و نام خانوادگی میخواهید جستجو کنید . حالا اگه دو تا جدول رو با فیلد Id بهم مرتبط کنید با وارد کردن نام و نام خانوادگی دانش آموز در کنترلهای مرتبط با جدول اول بطور اتوماتیک اطلااعت نمرات اون دانش آموز نمایان میشه
3-جواب رو در آیتم شماره 1 گفتم

اگه نیاز به یه نمونه دارید میتونید از آدرس زیسر دریافت نمایید

مثالها و سورس برنامه های دلفی (http://www.delphi-magic.com/source.php)

موفق باشید