PDA

View Full Version : برای کار با vb.net dataBase بهتره یا دلفی

reza_Nazem
پنج شنبه 19 بهمن 1385, 22:05 عصر
برای کار با vb.net dataBase بهتره یا دلفی ? چرا ؟
من یه سری پروزه database یشقشئ بهتره تو کدوم محیط پیاده سازیش کنم در ضمن زمانم هم محدوده

Valadi
جمعه 20 بهمن 1385, 08:51 صبح
پیشنهاد می کنم دلفی
چون در دیتا بیس قویتر ار وی بی کار می کنه

حامد مصافی
جمعه 20 بهمن 1385, 13:51 عصر
پیشنهاد می کنم دلفی
چون در دیتا بیس قویتر ار وی بی کار می کنه

نفی می کنم!

فرقی نداره که با کدام زبان برنامه می نویسید نکته متفاوت اینه که با کدام تکنولوژی می خواهید به بانک وصل شوید

ADO (ActiveX Data Control)
یا
BDE (Borland Data Engine)
یا
ADO.NET

دلفی از ADO و BDE پشتیبانی می کند
VB.NET از ADO و ADO.NET پشتیبانی می کند

تفاوت میان ADO و BDE هم بسته به نوع پایگاه داده ای است که انتخاب می کنید برای مثال اگر از پارادوکس استفاده کنید BDE و چنانچه از MS SQL Server استفاده کنید ADO انتخاب بهتری خواهد بود.

اما بنده به شخصه از میان این سه ADO.NET را به دلیل امکانات بیشتر می پسندم.
ADO.NET به دلیل ساختار Dissconnected امکان بهتری برنامه نویسی Client/Server را دارد
توجه داشته باشید برنامه نویسی برای ADO.NET بر خلاف ADO و BDE مملو از ریزه کاری هاست.

علاوه بر تکنولوژی دارا بودن یک IDE کامل و جامع هم برای برنامه نویسی پایگاه داده مدرن ضروری به نظر می رسد
زمان محیط های خشک قدیمی به سر رسیده.
در مقایسه محیط خشک و قدیمی دلفی و محیط واقعاً RAD ؛ Visal Studio.NET به این نتیجه بدیهی می رسیم که IDE جامع Visual Studio.NET برای برنامه نویسی (تک کاربره، تحت شبکه، C/S و ...) چیزی کم . کسر ندارد

در مجموع به نظر بنده استفاده از ADO.NET و IDE ویژوال استودیو دات نت (مخصوصاً 2005) بر هر محیط و تکنولوژی دیگری ارجحیت دارد

don_alen
شنبه 29 تیر 1387, 04:10 صبح
سلام

من سابقه کار با دلفی و وی بی رو دارم.
توی دلفی با سرعت بیشتری می شه برنامه نویسی پایگاه داده کرد (برای کارای بزرگ مثل سیستم حسابداری یا دبیر خانه خوب تره)

ولی وی بی هم مزایای خودشو داره .

Morteza_s
شنبه 29 تیر 1387, 10:07 صبح
محیط Visual Studio برای برنامه نویسی واقعآ محیط قدرتمندی هست و خیلی از کارهای مربوط به دیتابیس رو می تونید از طریق ویزارد و با کمترین کدنویسی انجام بدید
البته نمی گم که دلفی اینطور نیست، چون با Visual Studio بیشتر کار کردم می گم

همونطور که آقا حامد گفتن، تکنولوژی ارتباط با دیتابیس هست که مهمه نه زبان کدنویسی

چون زمان کمی هم دارید بهتره برای کدنویسی VB.NET رو انتخاب کنید که Syntax راحت تری نسبت به #C داره

saman_itc
شنبه 29 تیر 1387, 11:06 صبح
من خیلی Visual Studio دوست دارم.هیچ کمی از دلفی نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟که سر هم هست
اما همه میگن تو ایران همه برنامه های بزرگ با دلفی نوشته شده
نظر دوستان چیه

HosseinSaberi
یک شنبه 10 شهریور 1387, 12:46 عصر
در ایران همون طور که دوستمون گفت برنامه های بزرگی برای حسابداری که اصل کارشون با پایگاه داده است با دلفی نوشته شده و تقریباً میتونم بگم تمام برنامه های مهم حسابداری مثل همکاران ، هلو ، رافع و ... با دلفی کار شده البته شاید به این دلیل باشه که ویژوال استدیو کمی جدیده

vcldeveloper
یک شنبه 10 شهریور 1387, 13:55 عصر
بعضی ویژگی های دلفی اون رو از VB.Net در کارهای بانک اطلاعاتی برتر میکنه، اولا برعکس VB.Net که صرفا به ADO.Net متکی هست، دلفی از تکنولوژی های مختلفی برای اتصال به بانک اطلاعاتی استفاده میکنه که هر کدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارند. فعلا دلفی از ADO, BDN و dbExpress در Win32 و از ADO.Net, dbExpress, و BDN در Delphi.Net پشتیبانی میکنه. همچنین یک رابط اختصاصی هم برای کار با Intrebase ارائه میکنه، و کامپوننت های زیادی هستند که روش های دیگه اتصال به بانک اطلاعاتی را به آن اضافه می کنند، مثل مجموعه کامپوننتی که برای کار با Firebird به دلفی اضافه میشه، یا مجموعه کامپوننت های شرکت CoreLab. پس اصلی ترین ویژگی دلفی در این هست که تنوع بسیار زیادی در کار با بانک های اطلاعاتی داره، از طرفی، بخاطر ساختار طراحی شده برای VCL، دسترسی به داده های بانک مستقل از نوع اتصال به بانک شده، یعنی تمام Datasetهای دلفی از کلاس TDataSet مشتق شدند، پس شما از هر کدوم از تکنولوژی های فوق برای ارتباط با بانک اطلاعاتی استفاده کنید، لازم نیست سایر بخش های برنامه را تغییر بدید، چون سایر بخش ها فقط Datasetها و DataSource ها را می شناسند، پس مثلا می تونید خیلی راحت کانکشن ADO در برنامه تان را حذف کنید، و بجاش از SDAC استفاده کنید، بدون آنکه لازم باشه سایر بخش های برنامه را دستکاری کنید.
نکته دیگه این هست که دلفی 7 هنوز از Kylix بهره می بره، پس میشه یک برنامه بانک اطلاعاتی دلفی را به راحتی برای لینوکس کامپایل کرد.
کامپوننت های Data-aware دلفی هم که برای کار با داده های بانک اطلاعاتی استفاده میشند، ساختار قویی دارند و بسیار متنوع هستند. البته در دات نت تا حد زیادی سعی شده این قابلیت ها گسترش پیدا کنند.

ADO.NET به دلیل ساختار Dissconnected امکان بهتری برنامه نویسی Client/Server را دارد
ساختار Disconnected چیز جدیدی نیست، دلفی سالها قبل با معرفی dbExpress این قابلیت را فراهم کرده.

در دات نت Net Remoting. را داریم که معادل DataSnap در دلفی هست. DataSnap تنوع بیشتری در ارتباط نسبت به Remoting داره، مثلا میتونه از طریق رابط COM, WebService, Socket، و.. ارتباط را برقرار کنه، ولی بطور کلی قابلیت های Remoting از DataSnap بیشتر هست. البته CodeGear در دلفی 2009 سعی کرده دوباره DataSnap را احیا کنه و قابلیت هایی را بهش اضافه کنه، مثلا الان یک سرور DataSnap میتونه کلاینت های مختلف دلفی، دات نت، یا جاوا را پشتیبانی کنه.

بطور خلاصه میشه گفت که در سکوی Win32 ویژوال بیسیک حرفی برای گفتن در برابر دلفی نداشت و تقریبا در همه زمینه ها ضعیف تر از دلفی در کار با بانک های اطلاعاتی عمل می کرد، برای همین هم اکثر برنامه های بانک های اطلاعاتی که نام بردید، با دلفی نوشته شدند، اما در سکوی دات نت، قابلیت های زیادی اضافه شده که کار با بانک اطلاعاتی را بسیار آسانتر می کنند و کارایی بهتری ارائه می کنند، بطوری که الان برنامه های سکوی دات قابلیت رقابت با دلفی در کار با بانک اطلاعاتی را دارند، اما از یک طرف بیش از حد متمایل به ساختارهای مایکروسافتی و دیتابیس های مایکروسافتی هستند، از طرف دیگه هر زبان دات نتی میتونه از اونها استفاده کنه و فقط مختص VB.Net نیستند، پس Delphi.Net هم میتونه از همه اونها بهره ببره!