PDA

View Full Version : آموزش ساخت اکتـــــیو ایکـــــــس

Mbt925
سه شنبه 01 اسفند 1385, 14:16 عصر
اگه دوستان مایل باشن ، یه مقاله برای آموزش ساخت اکتیو ایکس بنوسیم .

باید دید اسقبال چقدره !!!!

نظرتون چیه ؟

KingOfTheSky
سه شنبه 01 اسفند 1385, 16:32 عصر
عالیه .من که خودم خیلی نیاز دارم. اگر این کار رو بکنین ممنون میشیم.

CodeMasterX
چهارشنبه 02 اسفند 1385, 02:19 صبح
والا بدم نیست ولی بحث گسترده ای هست،ActiveX OCX,ActiveX DLL,ActiveX EXE و COM و COM+ و ..... .من دارم یه مقاله مینویسم برای اصول مقدماتی طراحی ActiveX های OCX و DLL در VB6 که در اطع وقت آپلود خواهد شد.

Mbt925
چهارشنبه 02 اسفند 1385, 15:54 عصر
اگه شما در حال نوشتنید و مقالتون کامله ، دیگه فکر نکنم نیازی باشه منم یه کاره تکراری انجام بدم.
پس منتظر مقاله ی شما می مونیم.

CodeMasterX
یک شنبه 06 اسفند 1385, 02:44 صبح
سلام به برو بچس برنامه نویس

گفته بودم که مقاله ها رو آماده می کنم،اگه طول کشید شرمنده که سرم حسابی شلوغ بود.من مقاله شماره 1 رو آماده کردم که توش مباحث پایه و در سطح مبتدی و متوسط تهیه شدن.درباره کنترل های COM،DCOM،ActiveX OCX و ActiveX DLL توضیحاتی داده شده.این مقاله 13 صفحه هست،انشاالله بعدا اگه خواستین همونجوری که آخر مقاله هم نوشتم براتون مقاله های پیشرفته تری هم درباره استفاده و کد نویسی Win32 Api Calls و Hooking and SubClassing هم براتون مینویسم و میذارم.

موفق باشید!

abbaszadeh
یک شنبه 06 اسفند 1385, 09:56 صبح
سلام
خسته نباشید
عالیه .من که خودم خیلی نیاز دارم. اگر این کار رو بکنین ممنون میشیم

CodeMasterX
دوشنبه 07 اسفند 1385, 01:59 صبح
دوستان کسی مقاله رو دانلود کرده؟ خوب بود؟

touraj
دوشنبه 07 اسفند 1385, 04:18 صبح
من دانلود کردم. خیلی خوب بود. دستت درد نکنه

MMR_1344
دوشنبه 07 اسفند 1385, 06:55 صبح
دستت درد نکنه من اگر بخام مطالب بیشتری راجب تغییرات در فایلهای dll بدونم از چه کتابی میتونم استفاده کنم

CodeMasterX
دوشنبه 07 اسفند 1385, 13:25 عصر
MMR_1344 برای تغییرات در فایل های dll کاملا منظورت رو نفهمیدم.ببین برای نوشتن کنترل های dll کار سختی لاطم نیست بکنی،بستگی به نیازت داره.ولی بعضی اوقات مثلا برای نوشتن و استفاده از کدهایی که با کارهای گرافیکی مثل DirectX با OpenGL سر و کار دارن از dll های C,C++ استفاده میشه یعنی اینکه dll ها رو با خانواده های C مینویسن که بعدا برای استفاده در وی بی بصورت فرمت TLB در میان.بازم میگم نوشتن dll ها بستگی به نیازت دارن و کاری که میخوایی ازشون بکشی حالا اگه جایی گیر کردی اگه بلد باشم کمک می کنم.

موفق باشی!

MMR_1344
سه شنبه 15 اسفند 1385, 07:11 صبح
از اینکه اینقدر لطف داری و کارهای آموزشی میکنی متشکرم

CodeMasterX
چهارشنبه 16 اسفند 1385, 22:18 عصر
دوستان می خوام مقاله شماره دو رو براتون بذارم.اگر مطلب خاصی مورد نرتون هست،اکتیوایکس های OCX و یا DLL ها و یا مباحث فنی درباره اکتیوایکس ها بگشن تا من مقاله دوم رو براتون بنویسم و بذارم.

موفق باشید.

Babak2000h
یک شنبه 20 اسفند 1385, 06:55 صبح
دوستان واقعا دستتون درد نکه.

shamsoft
یک شنبه 20 اسفند 1385, 12:44 عصر
یه سر به این آموزش (http://www.forum.iranvb.net/showthread.php?t=47) هم بزنید. بدک نیست. ارزش خوندن رو داره.آموزش ساخت OCX هست :چشمک:

MMR_1344
دوشنبه 21 اسفند 1385, 07:17 صبح
از لطف شما برای نوشتن این برنامه متشکرم

mnoruzi
پنج شنبه 24 اسفند 1385, 11:04 صبح
اگه دوستان مایل باشن ، یه مقاله برای آموزش ساخت اکتیو ایکس بنوسیم .

باید دید اسقبال چقدره !!!!

نظرتون چیه ؟

سلام
والا من یه اکتیو ایکس می خوام که بتونه با سکنر روی یک کامپیوتر دیگه کار کنه و از اونجا اسکن کنه و به من نشون بده و من بتونم فایلی که اون اسکن کرده ذخیره کنم روی کامپیوتر خودم.

CodeMasterX
جمعه 25 اسفند 1385, 20:33 عصر
همچین کاری نباز به جند تا کلاس داره برای اسکن داده ها با اسکنر و یه کنترل اکتیوایکس کوچولو برای برقراری با کامپیوتر مورد نظر.توی همین ساید بگر یادمه توی بخش VB6 یه مثال بود از برنامه ای که با اسکنر ارتباط برقرار می کرد.فکر می کنم خود مثالش یه dll بود.اون رو که گرفتی بعد اگه خواستی به یه کامپیوتر دیگه وثل بشی و از اونجا اسکن بگیری و نتونستی من می تونم کمکت کنم.

موفق باشی!

CodeMasterX
جمعه 03 فروردین 1386, 12:09 عصر
خواهش می کنم قابلی نداشت.

CodeMasterX
جمعه 11 خرداد 1386, 17:20 عصر
مقاله دوم هم نوشته شد :

- ساخت PropertyPage ها
- یه نمونه اکتیوایکس DLL برای برقراری ارتباط با دیتابیس ها
- و یه سری توضیحات اضافی

انشاالله همین امروز یه ویرایش میشه و آپ می کنم.

majidghost
شنبه 12 خرداد 1386, 12:02 عصر
آرمین جان من مشتاقانه منتظر قسمت دوم هستم

CodeMasterX
شنبه 12 خرداد 1386, 17:51 عصر
خوب، سلام علیکم به دوستان :لبخند:

این هم مقاله دوم که ساخت یه اکتیوایکس DLL ساده رو توضیح میده که برای ارتباط با دیتابیس ها استفاده میشه.توضیحات بیشتر در خود مقاله اومده.اونجوری که در پست قبلی نوشته بودم قرار بود تا ساختن و طرز استفاده از PropertyPage ها رو هم بگم ولی هنوز ننوشتمشون چون دنبال یه مثال درست و حسابی هستم که مباحث پیشرفته و خوبی رو آموزش بده وگرنه مسائل آبکی زیاد هستن. امیدوارم که موثر و مفید باشه.

روز و روزگار بر شما خوش.

majjjj
دوشنبه 14 خرداد 1386, 08:28 صبح
خوب، سلام علیکم به دوستان :لبخند:

این هم مقاله دوم که ساخت یه اکتیوایکس DLL ساده رو توضیح میده که برای ارتباط با دیتابیس ها استفاده میشه.توضیحات بیشتر در خود مقاله اومده.اونجوری که در پست قبلی نوشته بودم قرار بود تا ساختن و طرز استفاده از PropertyPage ها رو هم بگم ولی هنوز ننوشتمشون چون دنبال یه مثال درست و حسابی هستم که مباحث پیشرفته و خوبی رو آموزش بده وگرنه مسائل آبکی زیاد هستن. امیدوارم که موثر و مفید باشه.

روز و روزگار بر شما خوش.

خسته نباشید جالب بود

touraj
دوشنبه 14 خرداد 1386, 09:44 صبح
مقاله خوب و مفیدی بود. دستت درد نکنه.

CodeMasterX
سه شنبه 15 خرداد 1386, 12:12 عصر
خوب خوشبختانه مثل اینکه به درد بخور بود :D.
انشالله اون مقاله ای که درباره PropertyPages & APIs هم قرار بود بنویسم رو تا چند روز آینده براتون آپ می کنم همین جا (از دست امتحانات پایان ترم!)

r0ot$harp
سه شنبه 15 خرداد 1386, 14:32 عصر
سلام بچه من می خواستم یه سوال کنم
اینم اینکه من یه ocx گرفتم و در این ocx از چند متد برای وصل شدن به دیتابیس هست من می خوام ببینم که چگونه می توان ocx به اینگونه نوشت یعنی وقتی در برنامه بازی می کنیم و وقتی روی یک button کلیک می کنیم و در event اون می نویسیم :

متد ها .نام ocx

من نمی دونم چه جوری برای یک ocx همچین متدهایی بنویسیم

CodeMasterX
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 01:22 صبح
شما اگر تو کنترلهای اکتیوایکس (Dll,Ocx...) توابع و زیرروال هایی رو با سطح دسترسی عمومی یا Public تعریف کنید اونقت میتونید به این شکلی که گفتین بهشون دسترسی داشته باشید.

r0ot$harp
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 09:42 صبح
سلام آقای CodeMasterX (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=34556) اگه امکان داره یه خورده بیشتر توضیح دهید یا اصلا یه مثال هم بزارین ممنون

r0ot$harp
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 10:39 صبح
سلام آقای codemasterx من وقتی می خوام که public رو false کنم این پیغام رو میده من می خوام کاری کنم که در ocx فقط متدهایی که من ساختم و با رنگ سبز نشان داده میشود نشان داده شود بقیه ی تنظیمات مثل show و hide و visible نشان داده نشود یا کاری کنم که هرکدام از این ها رو می خوام انتخاب کنم ممنون
http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=8937&stc=1&d=1181039812

homitayson
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 14:11 عصر
دست همه درد نکنه!
__________________________________________________ ______________________
homitayson.persianblog.com
email: homayoontayson@yahoo.com

r0ot$harp
جمعه 18 خرداد 1386, 01:23 صبح
سلام بچه های خواهش می کنم یکی جواب این جا رو هم بده ممنون می شم

CodeMasterX
جمعه 18 خرداد 1386, 01:37 صبح
سلام آقای codemasterx من وقتی می خوام که public رو false کنم این پیغام رو میده من می خوام کاری کنم که در ocx فقط متدهایی که من ساختم و با رنگ سبز نشان داده میشود نشان داده شود بقیه ی تنظیمات مثل show و hide و visible نشان داده نشود یا کاری کنم که هرکدام از این ها رو می خوام انتخاب کنم ممنون
http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=8937&stc=1&d=1181039812

ساناز خانوم شما وقتی دارین یه پروژه اکتیوایکس میسازید یعنی چی ؟
یعنی اینکه دارین یه اکتیوایکس میسازید که به فرمت OCX یا DLL کامپایل میشه و بعد در تمام برنامه های ویژوال استودیو قابل استفاده هست.حالا شما اگر خاصیت Public رو بخواید برابر با غلط ست کنید معلومه که خطا میده.شما نمیتونید اکتیوایکسی بسازید که عمومی (Public) نباشه.
این خاصیت رو وقتی میتونید به False تنظیم کنید که یک UserControl در یک پروژه Standard EXE داشته باشید نه وقتی که کل پروژه از نوع اکتیوایکس (حالا هر نوعی) هست.

r0ot$harp
شنبه 19 خرداد 1386, 12:21 عصر
سلام خوبید بچه ها
ببخشید آقای codemaster من می خوام ببینم چه جوری کاری کنم که فقط متد هایی که سبز هست و خوده من اونها رو تعریف کردم فقط نمایش داده بشه .

CodeMasterX
یک شنبه 20 خرداد 1386, 01:16 صبح
سلام خوبید بچه ها
ببخشید آقای codemaster من می خوام ببینم چه جوری کاری کنم که فقط متد هایی که سبز هست و خوده من اونها رو تعریف کردم فقط نمایش داده بشه .

شما برای اینکه متدها و توابع نوشته خودتون قابل دسترسی باشن باید اونارو بصورت عمومی (Public یا Global) تعریف کنید.ولی بعضی موارد مثلا مثل خوص Name,Visible,Enabled مربوط به خود ساختار ویژوال بیسیک هستند که قابل دستکاری نیستند.یعنی نمیتونید کنترلی بسازید که خاصیت Enabled نداشته باشه.

viruser
یک شنبه 29 مهر 1386, 18:54 عصر
سلام و خسته نباشید
من میخواهم یک command button بنویسم اما مشکلاتی که من دارم:
1. من نمی توانم کاری کنم که دکمه ساخته شده بزرگ بشه (چون از image اسفاده کردم).
2. چگونه باید برای دکمه captain تعریف کنم؟
3. اگر بخواهم دکمه در حالت default شکلش عوض بشه باید چی کار کنم؟
با تشکر از شما

javaweb341
سه شنبه 07 خرداد 1392, 12:34 عصر
با سلام دوست عزیز
1.برای مثال اگر عکس رو توی یک Image با نام ImgBtn قرار دادی در بخش Resize ، UserControl اندازه ی UserControl را با اندازه ی ImgBtn قرار دهید مانند زیر
Private Sub UserControl_Resize()
UserControl.Height = ImgBtn.Height
UserControl.Width = ImgBtn.Width
End Sub
حالا دیگر اندازه ی کنترل تغییر نمی کند
2.برای قرار دادن Caption ابتدا یک label قرار بده مثلا به نام LblBtn حال از کد زیر استفاده کن
Public Property Get Caption() As String
Caption = LblBtn.Caption
End Property

Public Property Let Caption(ByVal New_Caption As String)
LblBtn.Caption() = New_Caption
PropertyChanged "Caption"
End Property
با کد بالا مشخصه به نام Caption تعریف کردیم
حال برای ذخیره و بازیابی مقدار Caption از کد های زیر استفاده می کنیم
Private Sub UserControl_WriteProperties(PropBag As PropertyBag)
Call PropBag.WriteProperty("Caption", LblBtn.Caption, "LblBtn")
End Sub

Private Sub UserControl_ReadProperties(PropBag As PropertyBag)
LblBtn.Caption = PropBag.ReadProperty("Caption", "LblBtn")
End Sub
3.خوب به این یکی تا به حال فکر نکرده بودم ولی فکر کنم این کار را با رویداد GotFocus ، UserControl بشود انجام داد.
مثلا وقتی کنترل ما Focus دریافت کرد(GotFocus) تصویر ImgBtn تغییر کند و زمانی که Focus از دست داد(LostFocus) تصویر ImgBtn تصویر اولیه شود.

http://www.mortalvb.com/forum/آموزشها-و-ترفندها/1415-آموزش-ساخت-ocx-در-vb6.html
نام کاربری من توی اون انجمن ssoftware هست

naeim_1369
جمعه 13 آذر 1394, 15:49 عصر
با سلام خدمت اساتید محترم،
من یه چند تا کنترل لازم دارم با خصوصیات گرافیکی مخصوص،
پروژه ای که دارم کار میکنم در خصوص شبیه ساز لکوموتیو هستش، حالا من به کنترلهایی (اگه بصورت OCX باشه بهتره) نیاز دارم که بتونم شبیه ساز بسازم،
کنترل هایی که لازم دارم اینا هستن:
1- کلید چند جانبه (یعنی بشه با تعیین مقدار Values بشه چندحالته بودنشون رو تعیین کنیم و با تعیین Value هم بتونیم مقدار پیش فرضشو تعیین کنیم)
137231
2- ProgressBar که دارای 2 Value باشد، بطوری که هر دو رو همزمان مثل تصویر زیر نمایش بده(مقدار اولی را با فلش و مقدار دومی رو ستونی):
137232
ضمناً بصورت عمودی هم باشه،
3- اهرم تنظیمی مانند اسلایدرها دارای 5 حالت ، که حالت پیش فرض آن 3 ، و وقتی به حالت 2 و 4 ببریم پس از رها کردن به حالت 3 بر می گردد، و وقتی به حالت 1 و 5 ببریم همانجا قفل می ماند و باید با درگ کردن به حالت 3 برگردانیم.

137233

ممنون میشم اگه راهنماییم کنید، (میدونم که خیلی درخواست زیادیه!!!)