PDA

View Full Version : فرق اکسس پروجکت با اکسسی که جداولش با اس کیو ال سرور لینک شده

moustafa
جمعه 04 اسفند 1385, 21:17 عصر
فرق اکسس پروجکت با اکسسی که جداولش با اس کیو ال سرور لینک شده چیه ؟

MM_Mofidi
یک شنبه 06 اسفند 1385, 14:06 عصر
در صورت مدیریت مناسب ارتباط تفاوت زیادی ندارد یعنی تقریبا همه کار ها را با آن میشود انجام داد ولی با کد نویسی بیشتر مثلا ارسال پارامتر به یک query یا .... اصول کلی یکی است تفاوت در ابزارها است

moustafa
یک شنبه 06 اسفند 1385, 18:44 عصر
ممنون اقای مفیدی
در اکسس میشه از سطح دسترسی استفاده کرده ،از کوئری کراس تب بهره برد ،از توابع وی بی آبیشتری نسبت به اکسس پرو جکت سود جست و ........ مزایا ومعایب دیگری که افرادی که در هر دو زمینه کار کردند می تونند اظهار نظر کنند که من منتظر راهنمائی دوستان عزیز هستم

سنبله کار
دوشنبه 07 اسفند 1385, 09:17 صبح
با سلام خدمت مصطفای عزیز و دیگر دوستان

1- دسترسی کاربر به اکسس پروجکت می تونه Readonly باشه و به خوبی کار کرد ( البته در runtime) اما در اکسس لینک باید از مزایای بانک خود اکسس صرف نظر کرد .
2- هنگام اجرای اکسس لینک یک فایل با پسوند ldb ساخته می شود اما در اکسس پروجکت فایلی اضافه نمی شود .
3- برای توزیع یک برنامه اکسس لینک نیاز به DSN دارید که هم کار اضافی هست هم امنیت بانکتون پایین میاد و با خونودن اون هر کسی می تونه به بانکتون کانکت کنه .
4- برای استفاده از توابع کراس تب و توابع VB راه حلهای خوبی وجود داره که با استفاده مناسب از VBA در اکسس پروجکت از اونها محروم نمی شیم.
5- در اکسس پروجکت مستقیما عمل طراحی بانک SQL می تونه انجام بشه اما در اکسس لینک باید از EM خود SQLserver استفاده کنید .
6- هنگام استفاده از اکسس لینک در شبکه اختلالاتی بدلیل کار چند کاربر روی یک رکورد پیش میاد و باید براشون فکری کرد اما در اکسس پروجکت نیازی به توجه و وقت گذاشتن روی این مسائل نیست .
7- اکسس پروجکت می تونه مستقیما از بانک SQL تهیه Backup یا بارگذاری Restore داشته باشه اما اکسس لینک نه .
8- تشخیص اینکه آیا سرویس SQL در حال اجرا هست یا نه در اکسس پروجکت ساده تره و به راحتی میشه از همونجا سرویس را راه اندازی کرد اما در اکسس لینک اگه بشه هم کار زیاد می بره .
9- هنگام توزیع برنامه در اکسس پروجکت به راحتی میشه فایلهای اصلی بانک را به SQL اتچ کرد اما در اکسس لینک !
10- اکسس پروجکت با یک کلیک از بانک شما کپی تهیه می کنه اما در اکسس لینک نه .

البته فکر می کنم موارد دیگه ای هم باشه که الان به ذهنم خطور نکرد .
موفق باشید .

MM_Mofidi
دوشنبه 07 اسفند 1385, 10:52 صبح
با تشکر از سنبله کار
مورد 3 لزومی به استفاده از dsn نیست شما از con string تولید شده حتی در run time هم میتونید استفاده کنید
مورد 7 با استفاده از دستورات sql برای تهیه backup شما براحتی از داخل اکسس با کمی کد نویسی میتونید پشتیبان بسازید.

به نظر من مهمترین تفاوتها در ابزارهای آماده ایست که در پروجک برای راحتی کار به شما داده یعنی عملا همان چیزی که باعث شده مثلا بجای vb از اکس استفاده کنیم.یعنی انتقال بخشی از امکانات back end با کد آماده به front end یعنی استفاده از قابلیتهای sql با حداقل کد نویسی و احتمالا بهینه ترین روش ممکن(کد نویسی microsoft به جای من :))

سنبله کار
دوشنبه 07 اسفند 1385, 11:02 صبح
بله همونطور که ملاحظه کردید ملاک بنده در مقایسه بالا حداقل کدنویسی و صرف زمان است .

moustafa
یک شنبه 07 مرداد 1386, 12:37 عصر
در اکسس معمولی میشه برنامه رو
replication
به قسمتهای جزئی شکست و به کاربران ارائه نمود مثلا کاربری فقط داری یه فرم فروش می باشد
همچین چیزی رو در اکسس پروجکت چطوری میشه پیاده کرد ؟

سنبله کار
دوشنبه 08 مرداد 1386, 07:34 صبح
با عرض سلام خدمت دوست عزیزم آقا مصطفی
ابتدا باید بدونیم که Replication در اکسس مثل SQLserver برای تبادل اطلاعات بین دو بانک و به هنگام رسانی تغییرات دو طرفه یا یکسویه مورد استفاده قرار می گیره .
اما شکستن بانک به قسمتهای جزئی و ارائه اون اجزاء به کاربران مطابق مثال شما وظیفه ای است که بیشتر پیرامون نظام امنیتی یک برنامه تعریف می شه که قاعدتا راهکارهای متفاوتی داره و برخی سلیقه ها هم دراون دخیل هستند که استفاده از Replication یکی از اون اعمال سلیقه هاست .
در Sqlserver در شرایطی که دو بانک جدا از هم بدلایل مختلفی ملزم به استفاده از برخی جداول یکدیگر هستند از امکانات موجود در Replicate بهره برداری می شه .
در این حالت اکسس پروجکت نقش بخصوصی ایفا نمی کنه چون اون فقط یک واسط کاربریه (Interface) .
اما برای مدیریت دسترسی به اطلاعات صرف نظر از تجزیه سلیقه ای بانک و یا استفاده از تنظیمات کاربری SQLserver ، اکسس پروجکت موظف به تعیین سطح دسترسی کابرانی هست که از اون برای ارتباط با بانک استفاده می کنن و برنامه نویس هست که باید در پروژه به تعریف و تنظیم این سطوح بپردازه که مثلا کاربری فقط دارای یه فرم فروش باشد.

moustafa
دوشنبه 08 مرداد 1386, 08:55 صبح
یعنی باید دستی و با کد نویسی انجام بدیم

سنبله کار
دوشنبه 08 مرداد 1386, 13:08 عصر
الزاما به کد نویسی نیاز نیست اون یک حالت ایده آل هست که می خواهید فقط یک فایل اکسس پروجکت داشته باشید که هر کاربر با ورود به سیستم فقط منوها ، فرم ها و دیگر آبجکتهای مجاز به خودش رو ببینه .
اما برای انجام کارهای فوری که برای یک مقطع مورد استفاده قرار می گیره میتونید چند فایل ADP درست کنید و در هر کدوم به فراخور جواز کاربراتون فرم ها و منوهایی رو قرار بدید و به هر کاربر فایل ADP مربوط به خودشو بدید .

moustafa
شنبه 13 مرداد 1386, 17:19 عصر
adp رو به یه کامپپوتر دیگه کپی می کنم جداول در ان موجود نیست یا حداقل قابل مشاهده نیست
عین اس کیو ال سرور باید فایلهای MDF و LDF از پوشه dataمحل نصب اس کیوال سرور اتچ یا کپی کنم
یا تنظیم خاصی داره ؟

سنبله کار
یک شنبه 14 مرداد 1386, 07:14 صبح
اگه کامپیوتر دوم که ADP به اون کپی شده با اولی ارتباط شبکه ای داره و قرار به صورت شبکه کار کنه فقط کافیه توی Conection نام سرور رو بجای (.) نام کامپیوتری که SQL روی اون نصب هست رو تنظیم کنید .
اما اگه می خواهید کلا برنامه و بانک رو منتقل کنید بله باید علاوه بر فایل ADP اکسس فایلهای MDF و LDF مربوط به بانکتون رو هم کپی کرده و به SQL سیستم دوم اتچ کنید .