PDA

View Full Version : MBR

نغمه
جمعه 11 اسفند 1385, 11:11 صبح
MBR و boot sector چی هستند ؟ آیا روی هارد دیسک فقط یک Mbr هست ؟ آیا هر پارتیشن یا درایوی که ما می سازیم یک boot sector داره یعنی چند boot sector در یک هارد؟

mehrzad007
جمعه 11 اسفند 1385, 11:32 صبح
تا اونجا که من میدونم:
MBR > master boot record
توی این قسمت یه برنامه کوچک قرار میگیره که سیستم عامل رو راه اندازی میکنه . اصطلاحا بهش می گن شلاق راه اندازی . حجمش محدود و خیلی کمه . برای همین اگه سیستم عامل بخواد بیشتر از این فضا رو استفاده کنه میآد فقط آدرس بوت لودر اصلی رو اونجا وارد می کنه یعنی یه پرش به بوت لودر . هر هارد یک بوت سکتور بیشتر نداره .
و میشه با دستور fdisk /mbr اونو بازنشانی کرد.

hosseinzadeh
جمعه 11 اسفند 1385, 11:33 صبح
http://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

tux-world
جمعه 11 اسفند 1385, 12:47 عصر
وقتی ویندوز نصب می کنی روی سکتور صفر هارد میشینه و وقتی بعدش لینوکس نصب می کنین روی mbr قرار می گیره . توزیع هایی مثل ناپیکس قادرند روی سکتور صفر و یا mbr با درخواست کاربر نوشته بشن .
فکر کنم بالا اومدن لینوکس از mbr بهتر باشه . منظورم درست کردن خرابی بوت اون هستش

نغمه
جمعه 11 اسفند 1385, 16:37 عصر
فرق boot sector با MBR چیه؟

tux-world
جمعه 11 اسفند 1385, 17:19 عصر
بوت سکتور همونطور که از اسمش معلومه اولین قطاع هارد دیسک هستش که وقتی می خواد سیستم عامل بالا بیاد سیستم به دنبال راه انداز در اون قسمت می گرده .
اگه راه اندازی برای بالا اومدن بود سیستم عامل بقیه کارا رو خودش به عهده می گیره .
mbr هم زمانی که می خوایین در یک سیستم چند سیستم عامل داشته باشین به کار می ره .
چون نوشته شدنش تو بوت سکتور باعث عمل rewrite میشه برای عدم آسیب پذیری اون قسمت از mbr استفاده می شه . اطلاعات من تا این حد هستش

netspc
جمعه 11 اسفند 1385, 17:35 عصر
MBR در واقع سیلندر 0 هد 0 و سکتور 1 از هارد دیسک میباشد.
جایی که در آن یا میتوان یک بوت استراپ 512 بایتی ذخیره کرد و یا برای ذخیره اطلاعات مربوط به پارتیشن مربوط استفاده میشود.
برای دسترسی به این قسمت شما میتوانید به آدرس حافظه 0000:7c00 مراجعه کنید.
بوت سکتور :
اولین سکتور از هارددیسک و یا فلاپی میباشد که پارتیشن بندی نشده که حاوی کدی میباشد برای صدا کردن سیستم عامل و یا نرم افزارهای دیگری استفاده میشود در انتهای کد بوت سکتور باید با دوبایت 0xAA55 پایان یابد.
این به این معنا میباشد که اگر شما برای روی هارددیسک خود بوت سکتور داشته باشید این بوت سکتور میتواند ابتدا به قسمت پارتیشن بندی شده هارد پرش کرده و برنامه مورد نظر که عموماً MBR میباشد را اجرا کند.

dkhatibi
جمعه 11 اسفند 1385, 17:52 عصر
وقتی ویندوز نصب می کنی روی سکتور صفر هارد میشینه و وقتی بعدش لینوکس نصب می کنین روی mbr قرار می گیره . توزیع هایی مثل ناپیکس قادرند روی سکتور صفر و یا mbr با درخواست کاربر نوشته بشن .
فکر کنم بالا اومدن لینوکس از mbr بهتر باشه . منظورم درست کردن خرابی بوت اون هستش

fedora هم چنین است نه؟

rezaTavak
جمعه 11 اسفند 1385, 18:04 عصر
بطور ساده:
شما یک دیسک سخت دارید این دیسک سخت را پارتیشن بندی میکنید.
بوت سکتور خود دیسک سخت MBR Master Boot Record (http://en.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record) است اما هر پارتیشن هم می تواند دارای بوت سکتور باشد. که (Volume Boot Record (http://en.wikipedia.org/wiki/Volume_Boot_Record))

tux-world
جمعه 11 اسفند 1385, 18:58 عصر
fedora هم چنین است نه؟

وقتی نصبش می کردم اصلا متوجه نشدم
فکر نمی کنم به چز ناپیکس توزیع دیگه رو دیده باشم که این خصلت رو داشته باشه .

rezaTavak
جمعه 11 اسفند 1385, 23:10 عصر
توزیعهای بر مبنای دبیان همه اونها بین mbr و بوت پارتیشن انتخاب میکنید اما فدرا نداره.

توی ubuntu هم هست.

ویندوز و لینوکس و... همه روی mbr می نشینند. اینکه شما در fdisk کدام پارتیشن را مشخص کنید هم مهم است.

adaman
شنبه 12 اسفند 1385, 03:30 صبح
تعاریف ارایه شده در واژه نامه ویندوز

master boot record (MBR):

The first sector on a hard disk, which starts the process of booting the computer.

The MBR contains the partition table for the disk and

a small amount of executable code called the master boot code.

partition boot sector:

A portion of a hard disk partition that contains information about

the disk's file system and a short machine language

program that loads the Windows operating system.

dkhatibi
شنبه 12 اسفند 1385, 06:14 صبح
توزیعهای بر مبنای دبیان همه اونها بین mbr و بوت پارتیشن انتخاب میکنید اما فدرا نداره.

موقع نصب فدورا گزینه ای به نام Configure Advanced Boot Loader ظاهر می شود که با تیک اون به پنجره ی جدیدی وارد می شویم که دارای دو گزینه است اولی MBR و دومی First Sector of ...
این همون چیزی که شما گفتید نیست؟
ضمنا هرگاه گزینه ی دوم را برای نصب فدورا انخاب کنبم . پس از نصب برای لود شدن لینوکس باید از تو ویندوز یک بوت لودر مانند بوت مجیک نصب شود.