PDA

View Full Version : سوال: میخواستم بدونم برای اجرای Mono روی LINUX کدوم یکی اش رو باید دانلود کنم؟

prince-of-persia
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 14:55 عصر
سلام

این لینک پروژه MONO هست.http://www.mono-project.com/Downloads
میخواستم بدونم برای اجرا روی LINUX کدوم یکی اش رو باید دانلود کنم.و با توجه به اینکه شنیده بودم MONO یکی هست و روی تمام نسخه های لینوکس نصب میشه چرا اینقدر لینک دانلود برای نسخه های مختلف گذاشته.و مثلا من یک PARSIX دارم باید کدو اش رو دانلود کنم.
آیا اصلا روی لینوکس من قابل اجرا هست یا حتما باید یکی از ورژن هایی که گذاشته رو داشته باشم؟ البته علت گرایش بنده تنها توجه به رایگان بودن لینوکس است لذا باید بدانم آیا روی لینوکس های کمتر شناخته شده و رایگان قابل اجرا است یا خیر؟
و البته یک توضیح علمی و مبتنی بر تجربه می خواستم.و اینکه مثلا برای اجرای یک برنامه پایگاه داده نیاز به موارد زیر هست:
1-.net frame work 2.0
2-windows installer 3.1
3-sql server enterprise
و یکسری ocx و dll که مخصوص برنامه هست و احتمالا موجود است.
حالا می خواستم بدونم تکلیف موارد فوق و ده ها موردی که در سایر برنامه ها استفاده می شه چیه؟
و آیا مقایسه MONO با JAVA VM صحیح است؟
همچنین می خواستم بدونم چقدر قابل اطمینان هست , آیا سرعت کاهش میابد و اینکه چقدر جای پیشرفت دارد؟

omid_Ahmadi
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 15:22 عصر
هر کدام از فایلهایی که برای دانلود وجود داره مختص یه نگارش از لینوکسه که کنار اون نوشته شده. اما می تونید نسخه ای که برای همه نگارشها قرار داده شده (All distributions) رو دانلود کرده و نصب کنید.
شما سوالتون رو در قسمت ASP.NET پرسیدید، در صورتی که به C# ربط داره. اگر برای ASP.NET و اجرای برنامه های اون روی Apache می خواهید اطلاعاتی داشته باشید، می تونید به سایت www.mainsoft.com (http://www.mainsoft.com/) یه سر بزنید و درباره نرم افزار Grasshoper سرچ کنید. در غیر این صورت هم باید سوال رو در بخش C# مطرح می کردید.

برنامه نویسی با Mono دقیقا مثل .NET و برنامه نویسی که برای ویندوز انجام می دید نیست. یعنی خروجی که در Mono دریافت می کنید دیگه فایل Exe و یا Msi نیست که بخواهید از Windows Installer استفاده کنید. در ضمن Mono سرعت رشد خیلی کمتری نسبت به .NET Framework مایکروسافت داره. یعنی هنوز Mono در حال تکمیل پیاده سازی کلاس لایبراری های موجود در SDK مربوط به .NET Framework 1.1 هست. فکر نکنم نسخه 2 رو پیاده سازی کرده باشه.

در مورد مقایسه Mono با JVM فکر کنم بتونیم این کار رو انجام بدیم، چون منطق کاری یکسانی دارند.

در مورد قابلیت اطمینان هم من خودم تجربه عملی نداشتم، بلکه فقط سمپلهای خود Mono رو دیدم. اما می تونید به این قسمت و پروژه هایی که با این سیستم پیاده سازی شده یه نگاهی بندازید:

http://www.mono-project.com/Companies_Using_Mono#Who_uses_Mono.3F

prince-of-persia
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 15:35 عصر
تفاوت Maintenance و Stable چیه؟
و اینکه نهایتا تکلیف OCX ها و sql server چیه؟
و آیا برنامه را باید مجددا ترجمه نمود و باید در لینوکس مقصد MONO نصب باشد؟
یا اینکه mono یک محیط مثل .net است با این تفاوت که برای لین.کس خروجی می دهد ؟

omid_Ahmadi
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 18:57 عصر
تفاوت Maintenance و Stable چیه؟

چه ربطی به بحث داره؟

و اینکه نهایتا تکلیف OCX ها و sql server چیه؟

در مورد OCX ها اگر منظورت کامپوننت های Third-Party هست که توی ویندوز از اونها استفاده می کنی که خوب قابل استفاده نیستند. در مورد کامپوننت هایی که با خود .NET نوشته شدن هم اطلاعاتی ندارم. در نسخه قبلی Mono تا جایی که من باهاش کار کردم، ابزاری برای این کار نبود، ممکنه در نسخه جدید چنین قابلیتی باشه (که احتمال اون هم ضعیفه)

در مورد بانک اطلاعاتی هم اطلاعی ندارم.

در مورد سوال آخر وقتی استفاده کردی متوجه خواهی شد که این طور نیست که فکر کنی Mono رو دانلود و نصب می کنی، بعد یه آیکون روی Desktop میزاره که به صورت پیش فرض هم می تونه فایلهای .csproj رو باز کنه و به سادگی، و یا با چند تا warning کامپایل کنه. بعد از نصب متوجه تفاوتهای اون با چیزی که توی ذهنت هست خواهی شد.

prince-of-persia
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 20:30 عصر
این 2 تایی که گفتن 2 نسخه از all destribute هست.

ghafoori
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 20:43 عصر
یعنی هنوز Mono در حال تکمیل پیاده سازی کلاس لایبراری های موجود در SDK مربوط به .NET Framework 1.1 هست. فکر نکنم نسخه 2 رو پیاده سازی کرده باشه.
mono در نسخه 1.2.3 از تمام کلاسهای دات نت 2 پشتیبانی میکند و فقط کمی در قسمت web part ها مشکل دارد و همچنین به این نسخه کامپایلر vb هم اضافه شده
در مورد sql server شما می توانید بجای sql server از mysql یا بانکهایه اطلاعاتی دیگر موجود در لینوکس را استفاده کنید

یا اینکه mono یک محیط مثل .net است
محیط منو بصورت یک یرنامه است که designer نداره و مانند notepad شما باید کد را تایپ کنید و کامپایل نمایید

Legend M.A.R
یک شنبه 23 آبان 1389, 20:09 عصر
mono
محیط منو بصورت یک یرنامه است که designer نداره و مانند notepad شما باید کد را تایپ کنید و کامپایل نمایید

دقیقا رفتی سر اصل مطلب توی تمام screenshot هایی که برای این پروژه توی خود سایتش هست یه IDE وجود داره که اگر نگم تمام ولی بخشی از امکانات VS رو داره من توی تمام منابع لینوکس که داشتم جستجو کردم اما هیچ IDE وجود نداشت و mono رو توی همون ترمینال می تونستم کار کنم یعنی با دستور فایل رو کامپایل کنه در حالی که توی سایتش یه IDE هست؟ کسی در این مورد اطلاعاتی نداره؟

مطلب چقدر قدیمیه تازه به تاریخ آخرین پست نگاه کردم!!!! این صفحه رو از توی جستجو ها دیدم اگر دیر به اینجا سرزدیم عذرخواهی می کنم :D

codelover
یک شنبه 23 آبان 1389, 23:53 عصر
دوست عزیز اون اسکرین شات های رو که دیدی مربوط میشه به monodevelop
میتونی از اینجا بگیریش
http://monodevelop.com/

ولی فکر کنم این بحث مربوط بشه به تالار mono