PDA

View Full Version : validation rule

انگوران
چهارشنبه 08 فروردین 1386, 10:04 صبح
دوستان سلام - توی فیلد date و از نوع text با ماسک 00/00/00 می خوام اجازه ندم که سال کوچکتر از 86 وارد بشه چکار باید بکنم . می خوام با validation rule کنترل کنم .
کد روبرو جواب نداد left(date;2)>85 با تشکر

davood-ahmadi
چهارشنبه 08 فروردین 1386, 15:28 عصر
من هم سال نو را خدمتتون تبریک عرض می کنم. اشتباهی که دارید آن فیلد Date نوعش را Text درنظر گرفتید بعلت اینکه در اکسس Text خاصیت محاسبه دقیقی ندارد مثلا اگر با همان فرمولی که شما نوشتید من راحت می تونم عدد 9 بنویسم که برنامه شما عدد من را قبول می کند که بزرگتر از 85 است . به این علت که وقتی که عدد شما در یک فیلد text قرار دارد ملاک آن اولین داده است که شرط شما 8 است ولی عدد من 9 است پس قبول است. پس باید اول عددی که در Date شما قرار دارد تبدیل به عدد شود و سپس مورد سنجش قرار گیرد. فرمول زیر:
Left(int(date);2) > 85

صبا9841
چهارشنبه 08 فروردین 1386, 16:34 عصر
یک تابع fun را از توی exit فیلد سال را صدا بزن.
اگر درست متوجه منظورتان شده باشم در این نمونه توضیح داده شده.

انگوران
پنج شنبه 09 فروردین 1386, 10:34 صبح
دوست عزیز آقای احمدی ظاهرا به نوع نوشتن فرمول ایراد می گیره لطفا" امتحان کنید اگه غیر از این بود من عکس پیغام خطا رو ضمیمه کنم .
صبای محترم ضمن تشکر می خوام با validation rule کنترل کنم .

davood-ahmadi
پنج شنبه 09 فروردین 1386, 17:38 عصر
اگر شما در قسمت کد نویسی می نویسید ابتدا یک متغیر از نوع Long تعریف کنید مانند زیر:
dim Da as Long
Da=me.Date
left(ِِDa;2) > 85
اگر شما در قسمت طراحی جدول این کار را می کنید می توانید فیلد Date را از نوع Text به Number تغییر دهید و با همان فرمول قبلی خودتان این کار شکل می گیرد.